Wstecz
23.11.2016 Edyta Pawluś

Działanie przeciwstarzeniowe na włosy

W swoim gabinecie staram się edukować klientów o potrzebie podejmowania działań mających na celu opóźnienie procesu starzenia się włosów. W każdym przypadku spotykam się z ogromnym zdziwieniem. Przyjmujemy za normalne zabiegi i pielęgnację antiaging na cerę i ciało, jednak pielęgnacja antiaging na włosy wydaje nam się dosyć dziwna.  Musimy zdawać sobie sprawę z  tego, że skóra głowy i mieszki włosowe również się starzeją a zatem starzeją się nasze włosy. Z wiekiem stają się cieńsze, jest ich mniej, pogarsza się również ich kondycja. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że profilaktyka przeciwstarzeniowa na włosy jest bardzo ważna. Oczywistym jest fakt, że w  wieku 70 lat nie możemy mieć włosów w takim stanie jak w wieku 20 lat, tak samo jak w przypadku skóry. Jednak możemy wiele zdziałać, żeby cieszyć dobrą kondycją i gęstością swoich włosów jak najdłużej.

Starzenie się włosów

Mieszki włosowe to takie małe „fabryki” produkujące w ciągu naszego życia średnio około 20 – 30 włosów. Przyjmując, że włos rośnie średnio 3 lata (jest to kwestia indywidulna, cykl mieszka włosowego, a więc wzrost włosa trwa 2-6 lat) i po jego wypadnięciu z mieszka włosowego wyrasta kolejny włos to śmiało możemy powiedzieć , że mieszki powinny produkować włosy przez całe nasze życie. Jednak z upływem lat w wyniku niehigienicznego trybu życia (nadmiernego stresu, nieodpowiedniego odżywiania), zanieczyszczeń środowiska oraz przebytych chorób, zdolność produkcji mieszków włosowych może w pewnym stopniu się wyczerpać, produkują one mniejszą ilość włosów oraz  cieńsze włosy o gorszej kondycji. Poza tym skóra głowy również się starzeje, tak samo jak skóra na twarzy i ciele, traci swoja elastyczność, staje się sucha i bardziej zrogowaciała co również wpływa na jakość włosów.

Profilaktyka – dlaczego jest taka ważna?

Do naszego gabinetu, trafiają najczęściej osoby z  problemami ze skórą głowy i włosami, bardzo niewiele jest takich osób, które odwiedzają nas i korzystają z naszych usług w celach profilaktycznych. Wiele osób z problemami zgłasza się zaś dosyć późno, już z wyraźną i widoczną utratą włosów. Wiele osób zwleka z wizytą oczekując, aż problem sam się rozwiąże. Często spotykam się również  z poglądem, że nadmierne wypadanie włosów oraz  zmiana ich gęstości jest naturalnym procesem i nie ma sposobów na ten problem. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ wiele można zdziałać, aby zahamować nadmierne wypadanie oraz przywrócić włosom gęstość. Zdarzają się również osoby w starszym wieku, które oczekują od nas, aby przywrócić wygląd włosów z lat młodości –  jednak przez całe życie nie podejmowały żadnych działań profilaktycznych i nie dbały dostatecznie o włosy i skórę głowy. Często nie jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom, ponieważ jest już za późno i część z mieszków włosowych straciła zdolność produkcji. Dlatego też, aby do tego nie doszło pomyślmy wcześniej  o profilaktyce przeciwstarzeniowej na włosy, tak samo jak działamy profilaktycznie na twarz i ciało.

Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

  1. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na domową pielęgnację skóry głowy i włosów, która powinna być indywidulanie dostosowana do ich potrzeb. Najczęściej cała rodzina myje włosy i skórę głowy szamponem, który po prostu stoi w łazience na półce, bez zastanowienia się czy on służy naszym włosom i skórze głowy, czy im nie szkodzi. Pozostałe elementy pielęgnacji są bardzo często albo pomijane albo nieodpowiednio dostosowane. O prawidłowej pielęgnacji i ich etapach można przeczytać tutaj:
    Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy i włosy?
  2. Nie bójmy się skorzystać z oferty gabinetów trychologicznych, które proponują szereg zabiegów mających działanie profilaktyczne i przeciwstarzeniowe. Te zabiegi nie są skierowane tylko do osób borykających się z problemami, ale również takich, które chcą działać profilaktycznie i poprawić jakość swoich włosów. Zabiegi trychologiczne powinny być traktowane na równi i równie często wykonywane jak zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej na twarz i ciało. Działanie profilaktyczne przeciw starzeniu się włosów wykazują takie zabiegi jak: mezoterapia, karboksyterapia, laseroterapia. Poniżej zamieszczam opisy zabiegów:
  3. Prawidłowo przeprowadzane zabiegi fryzjerskie – są kluczem dla zachowania zdrowia włosów. Obecnie rynek fryzjerski oferuje nam szereg zabiegów koloryzujących opartych na naturalnych, bezinwazyjnych farbach. Pojawiają się również ekologiczne salony fryzjerskie, w których przywiązuje się  ogromną uwagę do tego jakie kosmetyki i preparaty są nakładane klientom na głowę.
  4. Ogromną rolę dla zdrowia włosów jak sami wiecie odgrywa higieniczny tryb życia – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, unikanie stresu oraz ogólna dbałość o kondycję swojego organizmu.

Może czas już teraz pomyśleć o swoich włosach i podjąć działania profilaktyczne? Jak myślicie?