Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
22.06.2020 Edyta Pawluś

Leczenie łysienia androgenowego – Minoksidil i jego wpływ na włosy

Wielu pacjentów naszego gabinetu  Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie przychodząc na konsultacje do trychologa wspomina o tym, że słyszeli i czytali o leczeniu łysienia minoksidilem. W ostatnich latach sporo się o nim mówi, zajmuje szczególne miejsce na aptecznej półce wśród leków stosowanych przez osoby borykające się z łysieniem. Dlaczego? Jak działa na włosy i jakie są efekty jego leczenia opowie nasz trycholog Natalia Kuklińska

Minoksidil – czym jest?

Minoksidil to organiczny związek chemiczny będący lekiem o działaniu hipotensyjnym (obniżającym ciśnienie krwi) oraz stymulującym mieszki włosowe [1]. Działanie stymulujące mieszki włosowe zostało odkryte zupełnie przypadkowo, podczas stosowania leku u pacjentów z nadciśnieniem. Zaobserwowano u pacjentów leczonych minoksidilem hypertrychozę, czyli wzmożony wzrost włosów. Wystąpił on u 100% badanych pacjentów. Te badania skłoniły przemysł farmaceutyczny do miejscowego zastosowania minoksidilu w leczeniu łysienia androgenowego.[2]

Jak inoksidil działa na włosy?

 • Pobudza wzrost nowych włosów w łysieniu androgenowym

 • Spowalnia i odwraca proces miniaturyzacji

 • Pobudza namnażanie komórek mieszka w fazie wzrostu

Dokładny mechanizm działania leku nie jest do końca poznany. Na podstawie badań, wysoce prawdopodobne jest, że związany z otwieraniem kanałów potasowych, zwiększaniem ukrwienia skóry i czynników wzrostu w obrębie brodawki skórnej.[3] Badania ostatnich lat wskazują również, że minoksidil poprawia wzrost nowych włosów.[4]

Wykorzystanie minoksidilu w leczeniu łysienia androgenowego

Lek jest stosowany u pacjentów z łysieniem androgenowym o różnym nasileniu, ale znajduje również swoje zastosowanie w leczeniu wypadania włosów o innym podłożu. Najczęściej wykorzystywany u osób z średnio zaawansowanym lub zaawansowanym łysieniem. Osoby w początkowej fazie łysienia androgenowego często decydują się na kuracje naturalne np. preparaty z palmą sabałową Mineral Treatment lub Ampułki Nutr + Trico Aroma. Minoksidil stosuje się w dwóch stężeniach, 2% i 5%. To niższe stężenie zarezerwowano dla kobiet, ale na całym świecie w ich leczeniu wykorzystuje się również stężenie 5%. Badania potwierdzają skuteczność działania minoksidilu w leczeniu łysienia androgenowego u obu płci.[5]

Leczenie łysienia androgenowego w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Minoksidil w postaci miejscowej (do stosowania na skórę głowy) bardzo często wykorzystywany jest w leczeniu łysień, przede wszystkim łysienia androgenowego. Nasi lekarze preferują stosowanie politerapii w leczeniu łysień a więc łączą działanie minoksidilu z lekami doustnymi o działaniu antyandrogenowym oraz z zabiegami stymulującymi na skórę głowy np. mezoterapią igłową czy osoczem.

Efekty działania minoksidilu na włosy

 • W pierwszej kolejności zauważalne będzie zmniejszone wypadanie włosów przez około 2 miesiące stosowanie leku. Należy się tym nie martwić, minoksidil skraca fazę wypadania włosów co oznacza, że pod jego wpływem te włosy które są już w fazie wypadania mogą szybciej wysunąć się z mieszka włosowego a na ich miejsce wyrosną nowe.

 • Po ok. 4-5 miesiącach w trichoskopii możemy już u wielu pacjentów zaobserwować młode włosy

 • Wyniki uzyskane podczas stosowania minoksidilu są ściśle uzależnione od systematycznego stosowania i cech indywidualnych pacjenta. U każdego czas pojawienia się postępów w leczeniu może być różny.

Czas leczenia łysienia łysienia androgenowego minoksidilem

Czas trwania kuracji jest indywidulanie dobierany przez specjalistę. Należy zaznaczyć, ze efekt działania obserwuje się w trakcie leczenia i kilka tygodni po. Jego odstawianie powinno być stopniowe i kontrolowane. W innym wypadku bardzo prawdopodobny będzie powrót do stanu wyjściowego. Wzrost włosów, który był warunkowany stosowaniem minoksidilu zostanie ponownie zaburzony i włosy zaczną wypadać w mechanizmie łysienia telogenowego.[6]

Podsumowując…

Minoksidil jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn w dwóch stężeniach 2% i 5 %. Liczne badania wskazują na jego skuteczność. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów i dobrania odpowiedniej formy kuracji, lek powinien być stosowany pod kontrolą specjalisty.

mgr Natalia Kuklińska

trycholog

Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Bibliografia:

 1. Charakterystyka produktu leczniczego

 2. J. Sicińska., Minoksydyl w leczeniu łysienia androgenowego mężczyzn i kobiet.,Klinika Dermatologii CSK MSW w Warszawie, Aestetica

 3. Rossi A, Cantisani C, Melis L et al. Minoxidil use in dermatology, side effects and recent patents. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2012 May;6(2): 130-6.

 4. Valente Duarte de Sousa IC1, Tosti A. New investigational drugs for androgenetic alopecia. Expert Opin Investig Drugs. 2013 May;22(5):573-89.

 5. Van Zuuren EJ, Fedorowicz Z, Carter B Evidence-based treatments for female pattern hair loss: a summary of a Cochrane systematicreview. Br J Dermatol. 2012 Nov;167(5): 995-1010.

 6. Banka N, Bunagan MJ, Shapiro J. Pattern hair loss in men: diagnosis and medical treatment. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):129-40.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.