Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
10.11.2020 Edyta Pawluś

Czy odżywka może powodować wypadanie włosów?

Wielu naszych pacjentów, zgłaszając się na pierwszą wizytę, przyznają, że nie stosują odżywki do włosów. Dlaczego? Ponieważ w ich opinii podczas jej stosowania więcej włosów zostaje na dłoniach oraz w wannie. Dlaczego tak się dzieje, odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

 

Wypadanie włosów podczas mycia oraz stosowania odżywki

Wypadanie włosów, które obserwujemy podczas ich mycia, stosowania odżywki jak również czesania po myciu, jest zdecydowanie bardziej wzmożone niż podczas przeczesywania włosów suchych w ciągu dnia. Zauważają to zwłaszcza osoby mające problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Przez co często zmniejszają częstotliwość mycia, rezygnują z odżywki i wszelkiej pielęgnacji i stylizacji włosów. Jest to naturalny “odruch obronny”, który podejmujemy aby ograniczyć ilość traconych włosów. W praktyce jednak, biorąc pod uwagę również fizjologię cyklu mieszków włosowych, te ograniczenia nie spowodują zahamowania wypadania włosów czy nawet zmniejszenia ilości ich utraty.

 

Cykl mieszka włosowego a wypadanie włosów

Włosy, które wypadają nam podczas mycia i stosowania odżywki są to włosy, które w “fazę wypadania” przeszły już 2-4 miesiące temu. To oznacza, że decyzja organizmu o tym, że ten włos wypadnie zapadła już właśnie w tym czasie. Nie możemy tej decyzji odwrócić, możemy jedynie ograniczyć przechodzenie kolejnych włosów w fazę wypadania. Jeśli organizm zadecydował, że włos wypadnie to w mieszku włosowym przez kolejne 2-4 miesiące toczą się różnorodne procesy, które ostatecznie prowadzą do wysunięcia się włosa z mieszka włosowego, czyli do jego wypadnięcia. Podczas mycia, stosowania odżywki czy czesania, następuje właśnie ten moment ostatecznego wysunięcia się włosa z mieszka włosowego. Jest to spowodowane czynnikami mechanicznymi, które mają miejsce podczas tych czynności. Ograniczenie tych czynności spowoduje tylko, że włosy te, które są już przygotowane do wypadnięcia, wypadną nieco później np. w ciągu dnia będą spadały na podłogę, zostaną na poduszce czy na zagłówku w samochodzie, ale i tak wypadną.

 

Dlaczego więc podczas odżywki wypadanie włosów jest najbardziej zauważalne?

Myjąc skórę głowy i włosy, głównie powodujemy mechaniczne oddziaływanie na mieszki włosowe dlatego też wtedy wypada z mieszków włosowych najwięcej włosów. Jednak szampony plączą włosy, co powoduje, że nie spływają one w dużych ilościach. Dopiero nałożenie odżywki powoduje, że włosy stają się gładsze, ich powierzchnia śliska i wtedy te włosy, które wypadły podczas czynności mycia głowy spływają do wanny. Jeśli nie nałożymy odżywki, wyczeszemy te wypadnięte włosy w kolejnym kroku a więc podczas czesania. Dlatego też, absolutnie nie należy rezygnować z odżywki, która jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji naszych włosów. Odżywka bowiem nawilża włosy, chroni je przed utratą wody, chroni je przed wnikaniem do włosów substancji z zewnątrz, dostarcza do włosów odżywcze aminokwasy i proteiny.

 

Czego nie robić podczas stosowania odżywki?

Pamiętaj, aby nigdy nie nakładać odżywki na skórę głowy jeśli nie jest ona do tego przeznaczona. Przeczytaj dokładnie opis na opakowaniu kosmetyku. Większość odżywek, służy do pielęgnacji włosów na długości i należy je aplikować kilka centymetrów od skóry głowy. Istnieją natomiast odżywki przeznaczone do skóry głowy i włosów, o czym producent informuje w opisie kosmetyku. Tylko w takim przypadku możesz aplikować ją na skórę głowy.

 

Wszystkie osoby mające jakikolwiek problem z wypadaniem włosów czy też ich pielęgnacją, serdecznie zapraszamy na konsultacje trychologiczne do naszego gabinetu Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości oraz rozwiązać wszelakie problemy z włosami i skórą głowy!

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.