Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
09.12.2018 Edyta Pawluś

Trycholog wyjaśnia: Dlaczego w okresie okołomenopauzalnym pojawiają się problemy z utratą włosów?

Okres menopauzalny

Okres menopauzy obejmuje kilka lat przed i kilka lat po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia a jako okres klimakterium zwykle określa się czas między 45. a 55.   rokiem życia i obejmuje on okres przedmenopauzalny, menopauzę oraz okres pomenopauzalny. Sama menopauza zaś  to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym w ciągu kolejnych 12 miesięcy miesiączka już nie występuje i nie stwierdza się  żadnych patologicznych przyczyn tego stanu. Samą menopauzę najczęściej obserwuje się między 50. a 51. rokiem życia kobiety.

 

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety

W okresie menopauzalnym zachodzą liczne zmiany hormonalne w organizmie kobiety.  Następuje spadek stężenia zarówno estrogenów oraz progesteronu jak również ogólny spadek poziomu androgenów (hormonów męskich) w tym również testosteronu w organizmie kobiety. Pomimo tego, że obniża się zarówno poziom estradiolu jak i testosteronu to spadek poziom estradiolu jest znaczny natomiast poziom testosteronu spada tylko o 1/3 wartości sprzed okresu menopauzy. Ta dysproporcja prowadzi do relatywnego wzrostu stosunku androgenów do estrogenów co jest główną przyczyną utraty włosów u kobiet w okresie menopauzy.  Następuje również obniżenie stężenia  SHBG – białka wiążącego hormony płciowe, czego konsekwencją jest zwiększenie biodostępności androgenów  w skórze. U niektórych kobiet stwierdza się w okresie menopauzalnym wzrost stężenia wolnego testosteronu przekraczający 1,5–2,5 razy normę. Jak wiemy to właśnie wolny testosteron wywiera główne działanie biologiczne na nasze tkanki. Ponadto następuje zwiększona produkcja dihydrotestosteronu w skórze a zatem w mieszkach włosowych. Dihydrotestosteron zaś  to androgen, który wykazuje 2,5 krotnie wyższe działanie androgenne na mieszki włosowe niż sam testosteron.

Wpływ zmian hormonalnych na włosy

Wszystkie powyższe zmiany hormonalne a zatem: relatywny wzrost poziomu androgenów w stosunku do estrogenów, zwiększenie stężenia testosteronu wolnego oraz dihydrotestosteronu wywierają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. Pod ich wpływem następuje  skrócenie fazy wzrostu włosów prowadząc zatem do nadmiernego wypadania włosów oraz zaburzonego odrostu nowych włosów,  następuje zmniejszenie objętości mieszków włosowych co powoduje stopniowy odrost włosów cieńszych oraz jaśniejszych. Zmiany te zachodzą w okolicy czołowej i ciemieniowej skóry głowy a więc tam gdzie mieszki włosowe wykazują wrażliwość na działanie androgenów. Zmiany te mogą prowadzić do rozwoju łysienia androgenowego a więc łysienia, które wymaga stałego leczenia i opieki lekarskiej.

Dodatkowe czynniki mające wpływ na włosy

Należy jednak dodać, że nie każda kobieta, która w okresie menopauzy ma problem z utratą włosów musi cierpieć na łysienie androgenowe. U wielu kobiet utrata włosów w okresie menopauzy jest efektem ubocznym zażywanych leków, które kobiety w tym okresie zaczynają przyjmować.  Okres menopauzy niesie ze sobą mnóstwo dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym, sercowo-naczyniowym, szkieletowym, wiele problemów metabolicznych oraz zaburzeń w sferze psychicznej. Wiele tych problemów wiążę się z włączeniem farmakoterapii a zatem również pojawiają się problemy nadmiernego wypadania włosów będącego konsekwencją zażywanych leków. Nadmierne wypadanie włosów często zgłaszają pacjenci zażywający leki stosowane w problemach kardiologicznych, pacjenci zażywający leki obniżające poziom lipidów, leki przeciwzakrzepowe oraz leki stosowane w psychiatrii i neurologii. Utrata włosów w tych przypadkach jest z reguły przejściowa.

Co możemy zrobić, aby hamować utratę włosów w okresie menopauzy?

Pierwszym krokiem jest wykonanie badania trichoskopowego, które pokaże czy problem utraty włosów jest związany z rozwojem łysienia androgenowego czy jest to telogenowe wypadanie włosów będące konsekwencją np. zażywanych leków czy problemów związanych ze skórą głowy.  Trichoskopia to bezinwazyjne badanie polegające na oglądaniu skóry głowy, włosów oraz mieszków włosowych pod mikroskopem. Kolejnym krokiem jest wdrożenie odpowiedniego  leczenia przeprowadzanego przez lekarza dermatologa. Leczenie można uzupełnić zabiegami takimi jak infuzja tlenowa, zabiegi z zastosowaniem kosmetyków trychologicznych, karboksyterapia, mezoterapia igłowa czy też osocze oraz fibryna. Zabiegi doskonale uzupełniają działanie leków i znacznie przyspieszają proces hamowania nadmiernego wypadania włosów oraz odrostu włosów. Zabiegi dostosowane są do problemu pacjenta oraz rodzaju skóry, który posiada. Podczas wizyty w Centrum Zdrowego Włosa zarówno lekarze dermatolodzy  jak i kosmetolodzy doradzą, którą metodę wybrać oraz ustalą przebieg całej kuracji.

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.