Wstecz
04.03.2019 Edyta Pawluś

Współczesne metody leczenia łysienia oraz wypadania włosów – osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa na skórę głowy.

Który zabieg wybrać w przypadku nadmiernego wypadania włosów czy też łysienia?

Łysienie i wypadanie włosów to coraz bardziej powszechny problem dotykający zarówno mężczyzn jak i kobiet. Współczesna medycyna szuka rozwiązań dla tych problemów. Jednym z tych rozwiązań są zabiegi z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej  oraz osocza bogatopłytkowego.

Wiele gabinetów trychologicznych oraz gabinetów medycyny estetycznej oferuje swoim klientom zarówno zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jak i fibryny bogatopłytkowej na skórę głowy w przypadku nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia. Pacjenci często nie wiedzą na który zabieg się zdecydować. Opisy obydwu zabiegów brzmią bardzo podobnie, obydwa zabiegi hamują nadmierne wypadanie włosów, maja na celu hamowanie łysienia i pobudzenie wzrostu włosów… Który zabieg zatem wybrać w naszym konkretnym przypadku?

 

Podobieństwa i różnice między osoczem bogatopłytkowym a fibryną bogatopłytkową.

  1. Zarówno osocze jak i fibryna bogatopłytkowa są autologicznymi preparatami pozyskanymi z krwi pacjenta, poprzez odwirowanie krwi w odpowiednich parametrach. Proces pozyskiwania osocza i fibryny jest bardzo podobny: najpierw lekarz pobiera od pacjenta krew, następnie krew zostaje poddana wirowaniu. Po oddzieleniu osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej od reszty składników krwi preparat podany jest do skóry głowy za pomocą iniekcji.
  2. Zarówno osocze bogatopłytkowe jak i fibryna bogatopłytkowa zawierają szereg czynników wzrostu, które pobudzają procesy naprawy tkanek, aktywują komórki macierzyste w mieszkach włosowych, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych w skórze głowy.
  3. W fibrynie bogatopłytkowej w przeciwieństwie do osocza bogatopłytkowego są zawarte jeszcze komórki macierzyste oraz białe krwinki. Fibryna razem z czynnikami wzrostu, komórkami macierzystymi oraz krwinkami białymi tworzy przestrzenną  trójwymiarową strukturę, która podana to skóry głowy powoli uwalnia komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu. Obecność komórek macierzystych w fibrynie bogatopłytkowej wykazuje dodatkowe działanie stymulujące na mieszki włosowe.
  4. Fibrynę bogatopłytkową pozyskuje się z krwi w mniejszych ilościach niż osocze bogatopłytkowe.

 

Kiedy zatem fibryna a kiedy osocze bogatopłytkowe w przypadku problemów skóry głowy?

  1. Jeśli borykasz się z przejściowym, nadmiernym wypadaniem włosów o charakterze rozlanym, dotyczącym większości obszarów skóry głowy wybierz zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Jego ilość pozyskana z krwi pozwoli na wykonanie zabiegu na całej powierzchni skóry głowy a czynniki wzrostu zawarte w osoczu spokojnie wystarczą, żeby zahamować proces wypadania włosów.
  2. Jeśli nie masz problemu z ogólnym wypadaniem włosów a twoje włosy przerzedzają się punktowo, tylko w określonych miejscach np. na tonsurze lub w okolicach zakoli, możesz wybrać zabieg z zastosowaniem  fibryny bogatopłytkowej. Fibryna bogatopłytkowa podana w miejsca przerzedzające się będzie intensywnie pobudzała w nich wzrost nowych włosów.
  3. Jeśli włosy znacznie przerzedziły się w określonych punktach np. w okolicy zakoli i tonsury, ale zaczynasz zauważać, że w innych okolicach skóry głowy również zaczyna ich ubywać koniecznie wybierz zabieg łączący osocze bogatopłytkowe z fibryną bogatopłytkową. Fibryna bogatopłytkowa zostanie podana w miejsca najbardziej przerzedzone a osocze w pozostałe okolice.
  4. Jeśli włosy przerzedziły się tylko w określonych punktach, ale chcesz działać profilaktycznie również na pozostałe okolice skóry głowy, żeby nie doszło w nich do przerzedzeń, również wybierz zabieg łączący fibrynę razem osoczem bogatopłytkowym.

 

Zabiegi łączące zastosowanie osocza bogatopłytkowego z fibryną bogatopłytkową

W praktyce gabinetowej często łączymy podanie podczas jednego zabiegu zarówno osocza bogatopłytkowego jak i fibryny bogatopłytkowej. Fibryna bogatopłytkowa ma nieco mocniejsze działanie stymulujące na mieszki włosowe niż samo osocze, jednak pozyskanie jej w celu ostrzyknięcia całej powierzchni skóry głowy wymagałoby pobrania od pacjenta dużej ilości krwi. Dlatego też samą fibrynę podaje się w miejsca najbardziej wymagające, najbardziej skłonne do przerzedzania a osocze w pozostałe okolice mniej przerzedzone lub też profilaktycznie, aby nie doszło w nich do utraty włosów. Wykonując zabiegi na twarz również łączymy podczas jednego zabiegu działanie fibryny i osocza. Osocze podawane jest w miejsca z drobnymi zmarszczkami, potrzebujące rewitalizacji a fibryna w miejsca głębokich zmarszczek, fałd, bruzd, kurzych łapek czy też blizn.

 

Zapraszamy na zabiegi

mgr Edyta Pawluś

Trycholog Kraków

Centrum Zdrowego Włosa

ul. Chodkiewicza 8/LU1, Kraków