Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
04.03.2019 Edyta Pawluś

Współczesne metody leczenia łysienia oraz wypadania włosów – osocze oraz fibryna na skórę głowy.

Który zabieg wybrać w przypadku nadmiernego wypadania włosów czy też łysienia?

Łysienie i wypadanie włosów to coraz bardziej powszechny problem dotykający zarówno mężczyzn jak i kobiet. Współczesna medycyna szuka rozwiązań dla tych problemów. Jednym z tych rozwiązań są zabiegi z zastosowaniem fibryny oraz osocza pozyskanego z krwi pacjenta.

Wiele gabinetów trychologicznych oraz gabinetów medycyny estetycznej oferuje swoim klientom zarówno zabiegi z zastosowaniem osocza  jak i fibryny  na skórę głowy w przypadku nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia. Pacjenci często nie wiedzą na który zabieg się zdecydować. Opisy obydwu zabiegów brzmią bardzo podobnie, obydwa zabiegi hamują nadmierne wypadanie włosów, maja na celu hamowanie łysienia i pobudzenie wzrostu włosów… Który zabieg zatem wybrać w naszym konkretnym przypadku?

 

Podobieństwa i różnice między osoczem a fibryną.

  1. Zarówno osocze jak i fibryna są autologicznymi preparatami pozyskanymi z krwi pacjenta, poprzez odwirowanie krwi w odpowiednich parametrach. Proces pozyskiwania osocza i fibryny jest bardzo podobny: najpierw lekarz pobiera od pacjenta krew, następnie krew zostaje poddana wirowaniu. Po oddzieleniu osocza lub fibryny od reszty składników krwi preparat podany jest do skóry głowy za pomocą iniekcji.
  2. Zarówno osocze  jak i fibryna zawierają szereg czynników wzrostu, które pobudzają procesy naprawy tkanek, aktywują komórki  w mieszkach włosowych, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych w skórze głowy.
  3. W fibrynie w przeciwieństwie do osocza  są zawarte jeszcze komórki mezenchymalne oraz białe krwinki. Fibryna razem z czynnikami wzrostu, komórkami mezenchymalnymi oraz krwinkami białymi tworzy przestrzenną  trójwymiarową strukturę, która podana to skóry głowy powoli uwalnia komórki  oraz czynniki wzrostu. Obecność komórek mezenchymalnych w fibrynie wykazuje dodatkowe działanie stymulujące na mieszki włosowe.
  4. Fibryna dzięki swojej trójwymiarowej strukturze uwalnia do skóry głowy czynniki wzrostu powoli, ale przez dłuższy czas. Z osocza czynniki wzrostu uwalniane są natychmiastowo.
  5. Fibrynę  pozyskuje się z krwi w mniejszych ilościach niż osocze.

 

Kiedy zatem fibryna a kiedy osocze  w przypadku problemów skóry głowy?

  1. Jeśli borykasz się z przejściowym, nadmiernym wypadaniem włosów o charakterze rozlanym, dotyczącym większości obszarów skóry głowy wybierz zabieg z zastosowaniem osocza. Jego ilość pozyskana z krwi pozwoli na wykonanie zabiegu na całej powierzchni skóry głowy a czynniki wzrostu zawarte w osoczu spokojnie wystarczą, żeby zahamować proces wypadania włosów.
  2. Jeśli nie masz problemu z ogólnym wypadaniem włosów a twoje włosy przerzedzają się punktowo, tylko w określonych miejscach np. na tonsurze lub w okolicach zakoli, możesz wybrać zabieg z zastosowaniem  fibryny. Fibryna podana w miejsca przerzedzające się będzie intensywnie pobudzała w nich wzrost nowych włosów.
  3. Jeśli włosy znacznie przerzedziły się w określonych punktach np. w okolicy zakoli i tonsury, ale zaczynasz zauważać, że w innych okolicach skóry głowy również zaczyna ich ubywać koniecznie wybierz zabieg łączący osocze z fibryną. Fibryna zostanie podana w miejsca najbardziej przerzedzone a osocze w pozostałe okolice.
  4. Jeśli włosy przerzedziły się tylko w określonych punktach, ale chcesz działać profilaktycznie również na pozostałe okolice skóry głowy, żeby nie doszło w nich do przerzedzeń, również wybierz zabieg łączący fibrynę razem osoczem.

 

Zabiegi łączące zastosowanie osocza z fibryną

W praktyce gabinetowej często łączymy podanie podczas jednego zabiegu zarówno osocza  jak i fibryny. Fibryna ma nieco mocniejsze działanie stymulujące na mieszki włosowe niż samo osocze, jednak pozyskanie jej w celu ostrzyknięcia całej powierzchni skóry głowy wymagałoby pobrania od pacjenta dużej ilości krwi. Dlatego też samą fibrynę podaje się w miejsca najbardziej wymagające, najbardziej skłonne do przerzedzania a osocze w pozostałe okolice mniej przerzedzone lub też profilaktycznie, aby nie doszło w nich do utraty włosów. Wykonując zabiegi na twarz również łączymy podczas jednego zabiegu działanie fibryny i osocza. Osocze podawane jest w miejsca z drobnymi zmarszczkami, potrzebujące rewitalizacji a fibryna w miejsca głębokich zmarszczek, fałd, bruzd, kurzych łapek czy też blizn.

 

Zapraszamy na zabiegi

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.