Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
21.02.2021 Edyta Pawluś

Internetowe porady: Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów, czy są wiarygodne? Czy możesz z nich korzystać?

Pracując 11 lat w gabinecie trychologicznym, spotkałam tysiące, a może nawet i miliony osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Większość z tych osób, zanim pojawiło się w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie szukało pomocy w internecie. Blogi, fora, poradniki. Wszędzie można znaleźć mnóstwo porad. Czy warto z nich korzystać, czy mogą Ci pomóc w problemie wypadania włosów oraz łysienia? Co o tym myślę z perspektywy swojego doświadczenia zawodowego?

 

Wypadanie włosów u jednej osoby wypadaniu włosów u drugiej nie równe…

Od tego należy zacząć. Jeśli Twoje wypadanie włosów ma charakter okresowy, jest spowodowany okresową przyczyną np. krótko trwającym stresem czy nieprawidłową, ale krótko trwającą dietą, to tak. Blogowe porady, naturalne metody – oczywiście metody mogą Ci pomóc. Mogą Ci pomóc jeśli masz problem z przejściowym telogenowym wypadaniem włosów. Ale pytanie, czy sam lub sama jesteś w stanie ocenić przyczynę wypadania włosów? Czy sam/sama jesteś w stanie określić typ wypadania włosów. Czy wiesz, że wypadanie włosów może mieć tysiące przyczyn?  Czy wiesz, że wypadanie włosów może być objawem poważnego, często nieodwracalnego łysienia? Czy myślisz, że ta osoba która udzieliła rady na forum, która nie jest profesjonalistą to wie? Z doświadczenia wiem, że nie. Z doświadczenia wiem, że wiele osób mających problemy z utratą włosów traci czas na internetowe eksperymenty i zgłasza się do gabinet dosyć późno. 

 

Kiedy internetowe porady nie pomogą?

Internetowe porady na pewno nie pomogą jeśli, twoje wypadanie włosów ma przyczynę, która nadal jest aktywna. Jeśli masz jakiś problem wewnętrzny, nie zdiagnozowany lub problem ze skórą głowy, który jest nieleczony. Blogowe porady wtedy nie pomogą. Jeśli masz problem z łysieniem androgenowym czy z łysieniem bliznowaciejącym, blogowe porady na pewno nie pomogą. Musisz być leczona/leczony pod opieką dermatologa. Musisz mieć specjalistyczną pielęgnację trychologiczną. Dopiero wtedy jesteś w stanie zahamować problem utraty włosów.

 

Czy warto tracić czas?

Z mojej perspektywy, nie warto. Dlaczego? Dlatego, że jeśli cierpisz na np. łysienie bliznowaciejące, o którym nie wiesz to bezpowrotnie tracisz włosy, dlatego, że w tym problemie dochodzi do bezpowrotnego uszkodzenia mieszków włosowych. I nawet jeśli wprowadzimy leczenie, możemy zapobiegać dalszemu zabliźnianiu się mieszków. Jednak tych mieszków, które zostały utracone w przebiegu choroby już nie odzyskamy. Jeśli np. cierpisz na łysienie androgenowe, w którym dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i włosy odrastają bardzo cienkie i zgłosisz się do nas za późno, ciężko będzie odwrócić utracony czas.

 

Podsumowując…

Jeśli Twoje wypadanie włosów trwa dłużej niż 3 miesiące. Nie czekaj. Nie eksperymentuj. Nie trać czasu. Zgłoś się do specjalistycznego gabinetu.

 

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.