Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
25.05.2020 Natalia Kuklińska

Jak często myć włosy? Trycholog wyjaśni Ci od czego zależy częstotliwość mycia włosów i skóry głowy.

Jak często myć włosy? Na to pytanie, które pojawia się bardzo często zarówno na forach internetowych jak i na konsultacjach w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa odpowie dzisiaj trycholog Natalia Kuklińska.

Na częstotliwość mycia naszych włosów wpływa wiele czynników i jest to sprawa bardzo indywidualna. W kwestii częstotliwości mycia włosów, istnieją dwa główne stanowiska:

  • Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują
  • Częste mycie włosów powoduje ich nadmierne przetłuszczanie i niszczy je

Prawda leży mniej więcej pośrodku. Osobiście, podczas konsultacji na to pytanie odpowiadam „tak, często jak tego potrzebują”. Dlaczego? Bo wiem, że przy dobraniu odpowiednich preparatów i prawidłowy myciu włosów, ani nie spowodujemy ich nadmiernego przetłuszczania się ani ich  też nie zniszczymy.

Jaki szampon stosować, jak go dobierać?

Pamiętaj! Szampon dobieramy do skóry głowy a nie do rodzaju włosów! Ważna kwestia to nauczyć się pracować ze swoją skórą głowy i włosami oraz rozpoznać jej potrzeby.

  •  Jeśli codziennie myjesz głowę, ale nie masz problemu z nadmiernym przetłuszczaniem. Chodzi Ci tylko o odświeżenie fryzury bo po umyciu lepiej się układa…bo przespanej nocy włosy są „pogniecione” to zalecam, aby stosować bardzo łagodne produkty, przeznaczone do codziennego mycia np. szampon Mineral Treatment Hair  lub MonRin szampon nawilżający.
  • Jeśli borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i musisz je bezwzględnie umyć codziennie  to zalecam stosowanie łagodnego szamponu (jak wyżej) na zmianę z mocniejszym szamponem przeciwłojotokowym np. Mineral Treatment Metal lub Sebo+ TricoAroma.

Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie dwóch produktów podczas jednego mycia. Co to oznacza? Na pierwsze mycie używamy mocniejszego szamponu przeciwłojotokowego, trzymamy kilka minut i spłukujemy. Następnie nakładamy drugi szampon delikatnie nawilżający ( pomoże odbudować płaszcz hydrolipidowy i zabezpieczyć skórę), myjemy nim głowę i spłukujemy.

A co jeśli mam łupież?

Podobnie sprawa wygląda u osób z łupieżem. Dobrze jest stosować dwa produkty podczas jednego mycia. Najpierw szampon przeciwłupieżowy ( na rynku istnieje wiele takich szamponów, intensywność działania powinna być dobrana do stopnia zaawansowania problemu z łupieżem. Tutaj zasada „czym mocniejszy szampon tym lepiej” się nie sprawdza się do końca). Podczas drugiego mycia również nawilżamy np. szampon nawilżający Monrin, Hydra+ TricoAroma czy delikatny szampon łagodzący Calm O’rising

Czy mycie włosów codziennie spowoduje, że będą jeszcze bardziej się przetłuszczać?

Panuje taka opinia, że czym częściej będziemy myć włosy tym bardziej będą się przetłuszczać. Jest w tym trochę prawdy! Dlaczego… jeśli codziennie będziemy myć głowę szamponem z silnymi detergentami ( tak najczęściej robią osoby z łojotokiem, stosując mocne szampony przeciwko nadmiernemu przetłuszczaniu się) to owszem ściągniemy ze skóry nadmiar łoju, ale tym samym damy sygnał gruczołom łojowym, aby zaczęły produkować więcej łoju – skóra będzie się bronić. Silne detergenty agresywnie ściągają płaszcz hydrolipidowy, a to niekorzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych, które „ dostają informację”, że skóra jest sucha ( pozbawiona warstwy hydrolipidowej), niezabezpieczona, a więc produkują z podwojoną siłą. Szampony nie działają wybiórczo, dlatego musimy patrzeć na ich skład albo sięgnąć po poradę trychologa. Zalecam czytać składy chemiczne kosmetyków lub jeśli nie masz w tym wprawy poproś o pomoc trychologa. Nie wiesz czym są słynne slesy, silikony i parabeny i czy możesz je stosować? Skorzystaj z porady trychologa. 

W jaki sposób myć głowę?

Pamiętaj, aby podczas mycia włosów skupić się na skórze głowy, to tam masujemy i delikatnie wcieramy szampon. Nie musimy rozprowadzać go po włosach na długości, ponieważ podczas spłukiwania piana pokryje łodygę włosa i to w zupełności wystarczy. Wyginanie i szarpanie włosów, które są mokre to nie jest dobry pomysł. Są wtedy bardziej wrażliwe, podatne na złamania, odkształcenia. Dlatego nawet, jeśli codziennie będą myte, ale w odpowiedni sposób i z dobrem odpowiednich dla skóry preparatów nic złego się nie stanie.

#1Wskazówka

Przed myciem powinno rozczesać się włosy szczotką tak, aby uniknąć splątanych włosów po myciu i ich nadmiernego szarpania. Po myciu włosy należy delikatnie rozczesać grzebieniem z szerokim rozstawem.

#2Wskazówka

Nie zwijaj włosów w ciasny turban. Mokre włosy są bardziej wrażliwe. Nadmiar wody odciśnijmy i delikatnie osuszmy je ręcznikiem. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku łupieżu czy łojotoku są papierowe ręczniki jednorazowe.

#3Wskazówka

Nigdy nie kładźmy się spać z mokrymi włosami! Ciepło, wilgoć- to idealne środowisko do rozwoju grzybów i powstania łupieżu czy też łojotokowego zapalenia skóry głowy. Podczas konsultacji osoby z łupieżem, często przyznają, że popełniały ten błąd.

Podsumowując

Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem. Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone’’ to nie znaczy, że nie należy ich umyć. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy. Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu,  w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy,  zastosować peeling do skóry głowy np. Bandi Tricho-Peeling.

mgr
trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.