Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
16.11.2020 Edyta Pawluś

Jak długo powinna trwać kuracja przeciw wypadaniu włosów? Odpowie trycholog Edyta Pawluś.

Czas trwania kuracji przeciw wypadaniu włosów to niezywkle ważny element, który może zadecydować o jej skuteczności lub braku skuteczności. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśni dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

Krótki okres trwania kuracji częstą przyczyną braku efektu

Podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie, przeprowadzając wywiad z pacjentami zawsze pytamy, czy stosowali już jakieś preparaty, leki czy też zabiegi, aby zahamować nadmierne wypadanie włosów. Najczęściej odpowiadają, że tak, ale im to nie pomogło, ponieważ problem nadal występuje. Brak efektu kuracji może być spowodowany tym, że dane preparaty: kosmetyki czy też leki były nieodpowiednio dostosowane do problemu pacjenta. Brak efektu może być spowodowany niewykrytą i nieleczoną przyczyną wewnętrzną, ale również tym, że pacjenci stosowali dane metody za krótko. Pacjenci często pytani jak długo stosowali dany preparat, odpowiadają: tydzień, dwa tygodnie, miesiąc. Po tym czasie najczęściej odstawiają wszystko przekonani, że ten preparat na pewno nie działa i nie ma sensu go stosować. Tymczasem, nawet ten miesiąc stosowania kuracji to zdecydowanie za krótki okres czasu.

Kuracja przeciw wypadaniu włosów trwa minimum 3 miesiące

Każdy pacjent podejmujący się kuracji przeciw wypadaniu włosów, niezależnie od tego, czy będą to zabiegi, kosmetyki czy też leki, musi liczyć się, że kuracja będzie trwała minimum 3 miesiące. Najczęściej dopiero po tym czasie widzimy jej efekty a więc zahamowanie nadmiernego wypadania włosów i odrost nowych włosów, który prowadzi do ich stopniowego zagęszczania się. Nawet po zupełnym wyeliminowaniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów, na zahamowanie ich utraty oczekujemy około 3 miesiące. Oczywiście, zdarzają się szczęśliwcy, którzy efekty osiągają wcześniej. Jednak większość pacjentów na upragnione efekty musi spokojnie, cierpliwie poczekać, stosując systematyczną kurację.

Okres trwania kuracji przeciw wypadaniu włosów determinowany jest przebiegiem cyklu mieszka włosowego

Wspomniane 3 miesiące kuracji, nie jest naszym wymysłem. Czas ten wynika z fizjologii cyklu mieszka włosowego. Postaram się w kilku prostych zdaniach wytłumaczyć dzisiaj o co chodzi….

Jeśli jakaś przyczyna np. stres powoduje wypadanie włosów to włos, który przechodzi w “fazę wypadania” pod wpływem stresu nie wypada na drugi dzień od momentu tego zdarzenia, tylko dopiero 2-4 miesiące po tym zdarzeniu. To oznacza, że jeśli w organizmie zapada decyzja, że dany włos ma wypaść to od zapadnięcia decyzji do realnego wypadnięcia tego włosa z mieszka włosowego upływa czas 2-4 miesiące, średnio 3 miesiące. Natomiast jeśli zlikwidujemy tą przyczynę, przykładowo wyeliminujemy wcześniej wspomniany stres, który spowodował wypadanie włosów to od dnia w którym przyczyna została wyeliminowana włosy już w nadmiarze nie będą przechodziły w “fazę wypadania”. Jednak przez kolejne 3 miesiące będą wypadały te, które przed wyeliminowaniem przyczyny przeszły jeszcze w “fazę wypadania”.

Prawdziwe działanie kuracji przeciw wypadaniu włosów

Kuracje przeciw wypadaniu włosów tak na prawdę nie są w stanie odwrócić decyzji organizmu o tym, że dany włos w danym mieszku włosowym ma wypaść. Kuracje te powodują natomiast, że nie dopuszczamy, aby kolejne mieszki włosowe przechodziły w fazę wypadania i kolejne włosy z nich wypadały. Można powiedzieć, że chronią one te włosy, które są w fazie wzrostu, aby w niej pozostały i aby w fazę wypadania nie przeszły. Kuracje trychologiczne powodują również inicjację wzrostu nowych włosów w mieszkach włosowych z których włosy wypadły, dzięki temu osiągamy zagęszczenie włosów. Aby miały one jednak sens, pacjent musi dać  nam trochę czasu i stosować się do wszystkich zaleceń.

Wizyta u trychologa – co nam daje?

Trycholog podczas wizyty ustali rodzaj/typ utraty włosów, postara się zlokalizować jego przyczynę (może być ona zewnętrzna widoczna na skórze głowy, może być wewnętrzna co generuje potrzebę wykonania dodatkowych badań z krwi), podpowie Ci jak wyeliminować tą przyczynę oraz ustali kurację trychologiczną w postaci kosmetyków, leków czy też zabiegów. Kuracje dobrane przez trychologa są bardzo precyzyjne i dostosowane do twojego problemu. Musisz jednak wiedzieć, że efekty nie biorą się znikąd i aby się pojawiły niezwykle ważna jest twoja współpraca, twoja systematyczność w wykonywaniu zaleceń i odpowiedni czas trwania kuracji.

Zapraszamy na konsultację oraz zabiegi!

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.