Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
10.08.2021 Edyta Pawluś

Kiedy rozpocząć leczenie łysienia androgenowego, aby uzyskać jego efekty?

Moment rozpoczęcia leczenia łysienia androgenowego to podstawowy czynnik mający wpływ na jego efekty. 

Do naszego gabinetu Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie zgłasza się wiele osób z problemem łysienia androgenowego, potocznie zwanego łysieniem męskim. Wśród osób cierpiących na łysienie androgenowe są zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku. Czasami zdarzają się sytuacje, ze pacjent zgłasza się do trychologa za późno i nie ma już możliwości, aby pomóc mu odzyskać utracone włosy, pozostają jedynie metody chirurgiczne takie jak przeszczep włosów czy implanty włosów. Dlaczego tak się dzieje?

 

Przebieg  łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe może rozpocząć się w różnym wieku, na różnym etapie naszego życia,  nie ma w tej kwestii reguły. Czasami w początkowej fazie towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów, które alarmuje pacjenta, że dzieje się coś złego i należy szukać pomocy. Jednak często problem ten przebiega bez nadmiernej, alarmującej utraty włosów. W większości przypadków dochodzi do stopniowego przerzedzania się włosów spowodowanego osłabieniem wydolności mieszków włosowych, w których nie dochodzi do bieżącego odrastania włosów jak również do odrastania coraz cieńszych, jaśniejszych włosów co również jest przyczyną obniżenia ich gęstości. W przebiegu łysienia androgenowego dochodzi bowiem do miniaturyzacji mieszków włosowych, którą obrazowo możemy porównać do spłycania się i zmniejszania objętości mieszków, czego konsekwencją jest właśnie odrost włosów cieńszych, jaśniejszych oraz krótszych.

 

Przyczyny zbyt późnego zgłaszania się w celu leczenia łysienia męskiego

W związku z tym, że w przypadku łysienia androgenowego niekoniecznie musimy obserwować nadmierne wypadanie włosów, tylko stopniowe ich przerzedzanie się, pacjenci reagują dopiero wtedy kiedy widzą już konkretną zmianę ich gęstości. Panuje również błędne przekonanie, że „leczenie zacznę dopiero wtedy kiedy łysienie będzie bardziej zaawansowane”, po co już leczyć skoro przerzedzednie jeszcze jest nieznaczne. Tymczasem najlepsze efekty leczenia łysienia i hamowania jego postępowania uzyskujemy kiedy pacjenci zgłaszają się do nas na odpowiednim etapie choroby. Kiedy dojdzie do znacznej miniaturyzacji mieszków włosowych odwrócenie tego procesu jest bardzo trudne. Drodzy pacjenci zgłaszajcie się więc, wtedy kiedy widzicie pierwsze oznaki łysienia! Wtedy są największe szanse powodzenia jego leczenia, co nie oznacza, że przy bardziej zaawansowanych etapach nie jesteśmy w stanie nic zrobić.

 

Jakie metody leczenia łysienia androgenowego stosujemy w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie?

W przypadku leczenia łysienia androgenowego u większości pacjentów wprowadzamy politerapię, polegająca na połączeniu kilku metod. Łączymy leczenia farmakologiczne doustne z leczeniem miejscowym na skórę głowy, suplementacją oraz zabiegami. Nie wiesz, która metoda byłaby dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy na konsultacje, trycholog doradzi Ci od czego należy zacząć proces leczenia łysienia.

 

Cierpisz na łysienie androgenowe? Podejrzewasz, że możesz borykać się z tym problemem? Zgłoś się do trychologa, nie zwlekaj. Opóźnianie leczenia może zmniejszyć szanse na odzyskanie włosów.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.