Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
29.06.2020 Natalia Kuklińska

Leczenie Łojotokowego Zapalenia Skóry Głowy – jakie mogą być jego efekty?

Do naszego gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie zgłaszają się osoby borykające się nie tylko z nadmierną utratą włosów czy łysieniem. Często są to problemy skóry głowy, które potrafią być bardzo uporczywe i obniżają komfort życia naszych pacjentów.  Jednym z tych problemów jest ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY. Zdarza się, że łojotokowe zapalenie skóry głowy jest jednym z czynników nasilających wypadanie włosów, a więc często współistnieje z wypadaniem włosów, a nawet z łysieniem. 

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy Kraków – objawy u jednego z naszych pacjentów, analiza przypadku

Do naszego gabinetu zgłosiła się osoba zmagająca się z uporczywym świądem, pieczeniem skóry, osypującą łuską jak i płatami nadmiernie zrogowaciałego naskórka przyklejonego do powierzchni skóry głowy. Objawy dotyczyły głównie centralnej części głowy i okolicy ciemieniowej. Dodatkowo od czasu pojawienia się tych objawów zauważono zwiększoną utratę włosów. Wcześniej stosowano agresywne szampony p/łupieżowe, pomagały, ale problem znikał tylko na chwilę. Po zebraniu dokładnego wywiadu, wykonałam badanie trichoskopowe.  Co w nim zobaczyłam?

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – trichoskopia, cechy trichoskopowe


Na zdjęciach możemy zaobserwować grubą warstwę nadmiernie złuszczającego się naskórka, częściowo odrywającego się a częściowo przyklejonego do powierzchni skóry głowy, który pod wpływem utleniania łoju zmienia zabarwienie na żółty. Warstwa łuski oblepia łodygi włosów, zatyka mieszki włosowe. Zlokalizowana jest na całej powierzchni skóry głowy, dlatego trudno oceniać nam jej rzeczywisty stan. Miejscami widać zaczerwienia, co sugeruje, że pod zrogowaciałym naskórkiem toczy się stan zapalny. Dodatkowo widoczna jest dysproporcja w grubości włosów.

Biorąc pod uwagę fakt, że problem ma charakter przewlekły oraz analizując cechy zaobserwowane w badaniu trichoskopowym wiemy, że nasz pacjent zmaga się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – plan kuracji w Centrum Zdrowego Włosa

W tym przypadku nasz pacjent wyraził chęć zastosowania zabiegów trychologicznych oraz dermokosmetyków trychologicznych. Zadaniem naszej kuracji jest więc:

– złuszczanie ( delikatnym preparatem z kwasem salicylowym, bez zawartości alkoholu)

– działanie p/ grzybicze, oczyszczające ( indywidualnie dobranym szamponem p/łupieżowym)

– działanie p/świądowe, kojące i nawilżające ( szamponem i lotionem/emulsją nawilżającą)

Wykonaliśmy serie zabiegów trychologicznych w  naszym gabinecie, których celem było doprowadzenie skóry głowy klienta do takiego stanu aby z powodzeniem mógł kontynuować kurację w domu. Podczas zabiegów zastosowałam preparaty o działaniu złuszczającym i kojącym oraz naświetlano skórę niebieskim światłem LED o działaniu p/zapalnym i uspokajającym skórę. Po przejściu w stan remisji czyli usunięciu zmian i zniwelowaniu stanu zapalnego, zaproponowałam plan kuracji wzmacniającej włosy tak, aby zahamować również nadmierne wypadanie włosów. Nie ma sensu stosowanie obu kuracji na raz. Jeśli w pierwszej kolejności  nie zlikwidujemy problemu skórnego, kuracja wzmacniająca może nie przynieść efektu. 

Efekty już po pierwszym zabiegu:

 

Po lewej stronie stan skóry głowy przed zabiegiem a po prawej tuż po pierwszym zabiegu.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – problem przewlekły

Należy zaznaczyć, że ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY to jednostka przewlekła. Występują fazy remisji ale i fazy aktywności, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej kuracji o działaniu prewencyjnym oraz EDUKACJA pacjenta, jak radzić sobie w momentach zaostrzenia zmian. Czasem wymaga zastosowania mocniejszego leczenia dermatologicznego, które również w razie potrzeby w naszym gabinecie jest przeprowadzane przed lekarzy dermatologów trychologów. W tym przypadku wystarczyły zabiegi kosmetyczne oraz dermokosmetyki a więc kuracja przeprowadzona przez trychologa kosmetologa.  Podczas konsultacji zawsze staram się dokładnie wyjaśnić na czym polega problem, dlaczego powstał i jak sobie z nim radzić, tak aby klient zrozumiał jak pracuje jego skóra i czego potrzebuje. Zalecenie tylko szamponów bez odpowiedniego wyjaśnienia i edukacji zdecydowanie mija się z celem i nie przynosi długofalowych efektów, ponieważ nieświadomi pacjenci często po uzyskaniu poprawy wracają do starych nawyków i pielęgnacji sprzed kuracji, a wtedy problem często wraca.

Jeśli borykasz się z podobnym problemem, a kolejny szampon niweluje Twój problem tylko na chwilę, może to dobry moment aby umówić się na zabieg lub konsultację.

Zapraszam,

mgr
trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Natalia Kuklińska

Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.