Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
11.08.2020 Edyta Pawluś

Łupież – czy można z nim wygrać?

Łupież to problem, z którym bardzo często zgłaszają się pacjenci do naszego gabinetu jest Centrum Zdrowego Włosa.  Nie rzadko bywa również przyczyną nadmiernego wypadania włosów jak również objawem innych schorzeń takich jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy czy też łuszczyca. Pacjenci opisują go jako „płatki sypiące się” z głowy z często towarzyszącym świądem. Podczas konsultacji wielokrotnie słyszymy zrezygnowanie i zmęczenie, wcześniejszymi kuracjami, które pomagały na chwilę lub nie pomagały wcale. Prawidłowo dobrana kuracja to klucz do sukcesu ! Łupież lubi nawracać dlatego musisz wiedzieć jak obchodzić się ze swoją skórą.

 

Łupież – jak powstaje?

Łupież suchy powstaje na podłożu skóry nie zmienionej zapalnie. Łuszczenie się jest spowodowane zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu bariery naskórkowej, której jednym z głównych zadań jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Niska zawartość wody w naskórku prowadzi do nieprawidłowego rozpadu połączeń między komórkami warstwy rogowej w procesie rogowacenia, co prowadzi do powstawania widocznych łusek.

Łupież tłusty jest natomiast częstym następstwem łupieżu suchego i towarzyszy mu stan zapalny. Gruczoły łojowe zaczynają intensywnie pracować aby nadrobić straty, związane z uszkodzeniem bariery naskórkowej – „jest za sucho, należy produkować więcej łoju”. To tzw. błędne koło łojotoku. Innym czynnikiem przyczyniającym się do powstawaniu łupieżu jest intensywne namnażanie się drożdżaków Malassezia furfur, które naturalnie bytują na naszej skórze głowy ale przy odpowiednich warunkach mogą potęgować stan zapalny i nasilać świąd. Taka skóra wymaga odpowiedniej opieki. Jeśli zostawimy problem sam sobie łupież może przekształcić się w łojotokowe zapalenie skóry z nasileniem objawów stanu zapalnego, świądu, pojawieniem się przeczosów, grudek, żółtej łuski często połączone z nadmierną utratą włosów.

 

Pielęgnacja skóry skłonnej do łupieżu – rady trychologa z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Jakich zatem substancji aktywnych potrzebuje skóra z łupieżem czy ŁZS?

– o działaniu keratolitycznym ( złuszczającym) np. mocznik >10%, kwas salicylowy, kwas mlekowy

– o działaniu przeciwdrożdżakowym

– o działaniu przeciwzapalnym

– o działaniu redukującym świąd, nawilżającym, natłuszczającym, regenerującym

Etapy pielęgnacji:

1. Peeling skóry głowy- działanie złuszczające peelingu pomaga usunąć nadmiar łuski zalegającej na skórze, dzięki czemu inne substancje aktywne, aplikowane na skalp w kolejnych etapach, będą miały szansę się wchłonąć. Stosujemy 1x w tygodniu na suchą skórę, zostawiamy na 10-15 minut i myjemy głowę szamponem oczyszczającym. Peelingi np. peeling higieniczny TFSG Mineral Treatment ( dobrze sprawdza się u osób z łojotokowym zapaleniem skóry głowy i ciężkimi, nawrotowymi postaciami łupieżu) lub nieco delikatniejszy peeling MonRin do skóry normalnej.

2. Szampon o działaniu przeciwgrzybiczym – takie szampony zawierają między innymi bardzo ważną w pielęgnacji skóry z łupieżem – cyklopiroksolaminę, która działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Podobne działanie wykazuje ketokonazol, który dodatkowo redukuje stan zapalny i złuszczanie. W składzie dobrego szamponu przeciwłupieżowego powinny znaleźć się również: siarczek selenu, pirytonian cynku lub dziegcie. Substancje te wykazują działanie antyproliferacyjne, przeciwświądowe i przeciwzapalne. Szampony przeciwłupieżowe np. Kelual DS Ducray, Norma+ Trico Aroma, Zoxin Med, Mineral Treatment Earth.

3. Szampon o działaniu kojącym, nawilżającym regenerującym. To etap o którym wiele osób zapomina, dlatego łupież nawraca, a kuracje nie przynoszą pożądanych efektów. Niestety ! Szampony przeciwłupieżowe nie działają wybiórczo – ściągają ze skóry warstwę nagromadzonej łuski ale mają też wpływ na płaszcz hydrolipidowy, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie. Dlatego po zastosowaniu szamponu przeciwłupieżowego należy zadbać o nawilżenie i ukojenie skóry. Szampony kojąco nawilżające np. Sensinol Ducray, Hydra + Trico Aroma, Calm O’rising

4. Przy dużym podrażnieniu i świądzie oraz odczuciu suchości skóry można zastosować miejscowy preparat natłuszczający/nawilżający na skórę głowy, którego nie spłukujemy np. Lotion odżywczy MonRin

 

Jak często stosować wyżej wymienione kosmetyki?

Częstotliwość stosowania too bardzo indywidualna kwestia ale w początkowej fazie zaleca się stosowanie szamponu p/łupieżowego nawet 3x w tygodniu, stopniowo zmniejszając częstotliwość. Po szamponie przeciwłupieżowym zaleca się powtórne umycie głowy szamponem nawilżającym. Pamiętajmy aby takie preparaty potrzymać 3-5 minut na skórze głowy.

 

Koniecznie zadbaj o profilaktykę, aby łupież nie nawracał!

W etapie remisji, złagodzenia zmian zaleca się pozostanie przy stosowaniu peelingu 1x w tygodniu razem z szamponem p/łupieżowym. W pozostałe dni stosujemy delikatny szampon kojący, nawilżający. Doraźnie można stosować emulsje i lotiony nawilżające.

 

Dodatkowe wskazówki od naszego trychologa

1. Nigdy nie kładź się spać z mokrą głową

2. Staraj się używać jednorazowych ręczników do osuszania włosów i głowy

3. Nie działaj na własną rękę! Półki sklepowe uginają się pod ciężarem ilości szamponów przeciwłupieżowych. Jeśli Twój problem ciągle się nasila, a łupież w szybkim czasie nawraca skonsultuj się ze specjalistą, który indywidualnie dla Ciebie rozpisze plan kuracji.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.