Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
23.11.2020 Edyta Pawluś

Łysienie bez nadmiernego wypadania włosów. Jak to możliwe? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś

Włosy możemy tracić w różnych mechanizmach oraz z różnym nasileniem. U wielu osób utrata włosów wiążę się z tym, że obserwują oni nadmierne wypadanie włosów. Tak właśnie się dzieje w przypadku łysienia telogenowego czy też łysienia plackowatego. Jednak istnieją również rodzaje łysienia, gdzie pacjenci nie obserwują nadmiernego wypadania włosów a  ich włosy  i tak tracą na gęstości, często stopniowo i powoli. Ten sposób łysienia jest bardzo „podchwytliwy”, ponieważ pacjenci reagują często dopiero wtedy kiedy zauważalne jest już spore przerzedzenie włosów. Tak często dzieje się w przypadku łysienia androgenowego i łysienia bliznowaciejącego.

 

Nadmierne wypadanie włosów motywuje do działania

Pracując na co dzień w gabinecie trychologicznym Centrum Zdrowego Włosa  z pacjentami borykającymi się  z różnymi rodzajami łysienia, zauważamy prostą tendencję. Jeśli pacjent zauważa, że podczas mycia razem z szamponem i wodą spływa dużo wody, podczas czesania zostaje mnóstwo włosów na grzebieniu a podłoga  w łazience jest usiana włosami  to w miarę szybko szuka profesjonalnej pomocy. Widok wypadających włosów budzi  bowiem duży niepokój w każdym człowieku, który zauważa taki problem i jest motorem do działania, aby swój problem jak najszybciej rozwiązać. Dzięki temu można szybko zlokalizować przyczynę, wdrożyć leczenie i pielęgnację. Wypadanie włosów zahamować i odzyskać ich gęstość. Istnieją jednak rodzaje łysienia gdzie powolne zmiany w mieszkach włosowych prowadzą do utraty gęstości włosów, ale pacjent nie zauważa nadmiernego wypadania włosów. Te typy łysienia są z założenia dla nas trudniejsze do leczenia oraz pielęgnacji. Dlaczego? Głównie dlatego, że pacjenci nie reagują tak szybko jak powinni i często zgłaszają się do gabinetu dosyć późno, z zaawansowanymi już zmianami w obrębie gęstości włosów.

 

Dlaczego łysiejemy skoro włosy nadmiernie nie wypadają?

Utrata włosów bez nadmiernego ich wypadania niestety w naszej praktyce trychologicznej jest często obserwowana. Dzieje się tak w sytuacji kiedy mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji a więc zmniejszają się i spłycają. Konsekwencją miniaturyzacji mieszków włosowych zaś jest stopniowe odrastanie coraz cieńszych, jaśniejszych włosów oraz odrastanie mniejszej ilości włosów co z kolei prowadzi do stopniowej utraty gęstości. Tak się właśnie dzieje w przypadku łysienia androgenowego. Łysienie może być również konsekwencją oddziaływania procesów autoimmunologicznych na mieszki włosowe, które prowadzą do destrukcji i zabliźniania się mieszków włosowych. Jeśli w  miejscu mieszka powstanie blizna to niestety włos z tego miejsca już nie wyrośnie. Tak się dzieje w przypadku łysienia bliznowaciejącego. Oczywiście w jednym i drugim przypadku obserwujemy również wyjątki. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie nadmierną utratę włosów i dosyć szybko zgłaszają się do trychologa i dermatologa.

 

Jeśli zauważasz, że twoje włosy tracą na gęstości nie czekaj, aż bardzo się przerzedzą. Jeśli rodzina zauważa, że  twoja fryzura przerzedza się, również szukaj pomocy, nawet jeśli Ty tego nie zauważasz. Powolne zmiany mogą powodować, że oglądając siebie codziennie w lustrze przeoczymy ten moment, kiedy włosy zaczynają tracić na gęstości. Jednak nasi bliscy mogą to zauważyć. Wiele poważnych rodzajów łysienia przebiega bez nadmiernego wypadania włosów, a im wcześniej zostanie wdrożone leczenie tym większa szansa jego powodzenia. 

 

Zapraszamy na konsultacje do Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.