Mezoterapia igłowa przeciw wypadaniu włosów? Czy można ją wykonać bez wcześniejszej konsultacji?
Zabiegi iniekcyjne w postaci mezoterapii igłowej przeciw wypadaniu włosów czy też w postaci osocza bogatopłytkowego przeciw łysieniu to wspaniałe metody walki z tymi problemami. Czy można jednak się na nie zapisać bez wcześniejszej konsultacji? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.
Dlaczego w przypadku nadmiernego wypadania włosów stosujemy zabiegi iniekcyjne?
Zarówno mezoterapia igłowa jak i osocze bogatopłytkowe potrafią zdziałać cuda w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Mezoterapia igłowa przeciw wypadaniu włosów polega na wstrzykiwaniu do skóry głowy „bomb witaminowo-minerałowych”. Za pomocą drobnych iniekcji lekarz podaje do skóry głowy pacjenta witaminy, minerały, aminokwasy oraz peptydy. W przypadku osocza bogatopłytkowego przeciw łysieniu, do skóry głowy wstrzykiwane jest osocze razem z płytkami krwi, pozyskane wcześniej od samego pacjenta. W tym przypadku więc zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi od pacjenta, następnie krew ta w sterylnych probówkach w medycznej wirówce zostaje odwirowana a po odwirowaniu z probówki lekarz pobiera osocze razem z płytkami krwi i wstrzykuje je do skóry głowy. Po podaniu osocza z płytek krwi uwalniają się czynniki wzrostu, które aktywnie wpływają na mieszki włosowe. Obydwa zabiegi mają na celu zahamowanie wypadania włosów oraz stymulowanie odrostu nowych włosów. W większości przypadków przynoszą bardzo dobre efekty. Warunkiem sukcesu jest jednak prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu.
Na czym polega kwalifikacja pacjenta do zabiegu w gabinecie trychologicznym Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie?
Kwalifikacja pacjenta do zabiegu to przede wszystkim w pierwszej kolejności wykonanie trichoskopii. Trichoskopia to mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy. Trichoskopia pozwala nam ocenić z jakim typem wypadania włosów/łysienia mamy do czynienia. Wypadanie włosów czy też utrata gęstości włosów może być manifestacją różnych typów łysienia. Możemy mieć do czynienia z łysieniem androgenowym, łysieniem plackowatym, łysieniem telogenowym czy też łysieniem bliznowaciejącym. Każdy z tych typów łysienia charakteryzuje się innymi cechami trichoskopowymi, ma inne podłoże oraz wymaga innego, indywidualnego leczenia. Leczenie łysienia może być w postaci leków, zabiegów oraz dodatkowej pielęgnacji kosmetykami trychologicznymi. Inne leki, inne zabiegi, inne kosmetyki wykorzystujemy w każdym z tych typów łysienia. Zabiegi w postaci mezoterapii igłowej i osocza bogatopłytkowego są rekomendowane głównie w przypadku łysienia telogenowego i łysienia androgenowego. Natomiast tego typu zabiegów nie możemy wykonać w przypadku łysienia bliznowaciejącego. Dlatego przed podjęciem zabiegów iniekcyjnych należy wykonać trichoskopię, aby ocenić typ łysienia, z którym pacjent się do nas zgłasza.
Dlaczego w przypadku łysienia bliznowaciejącego nie wykonujemy zabiegów iniekcyjnych?
Nakłuwanie skóry głowy w przypadku kiedy mamy do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym może przyspieszyć proces zabliźniania się mieszków włosowych. Jedynym wyjątkiem jest podawanie do skóry głowy objętej łysieniem bliznowaciejącym za pomocą iniekcji kortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym. Natomiast aplikacja koktajlów wielowitaminowych i osocza za pomocą igły najczęściej nie pomaga a pacjenci, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu i byli tego typu zabiegom poddawani bez wcześniejszej diagnostyki zauważają, że po zabiegach nastąpiło pogorszenie stanu włosów.
Czym zatem kierować się przy wyborze gabinetu, który posiada w swojej ofercie zabiegi mezoterapi igłowej czy osocza na skórę głowy?
Przede wszystkim należy upewnić się, czy w gabinecie pracuje specjalista, który będzie w stanie przed zabiegiem wykonać badanie trichoskopowe i ocenić rodzaj problemu, z którym mamy do czynienia. Na takie badanie należy umówić się w pierwszej kolejności. Czasami po badaniu jest konieczne jeszcze wykonanie badań z krwi, aby postawić ostateczną diagnozę. Dopiero po postawieniu ostatecznej diagnozy jest czas na umówienie się na zabiegi. Jeśli jesteśmy pewni, że nasz problem w pełni kwalifikuje się do zabiegów iniekcyjnych to można działać dalej. Tak jak wspomniałam, zabiegi te mogą przynieść doskonałe efekty, jednak niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu.
Jakie zatem zabiegi można wykonać w przypadku łysienia bliznowaciejącego?
W przypadku łysień bliznowaciejących, szczególnie polecamy zabiegi trychologiczne oparte na zastosowaniu kosmetyków trychologicznych i sauny ultradźwiękowej, zabiegi infuzji tlenowej przeciw łysieniu oraz zabiegi z zastosowaniem naświetlań laserem LLLT lub lampą LED. Metody te wykonywane przez trychologów – kosmetologów w połączeniu z leczeniem farmakologicznym prowadzonych przez trychologów – dermatologów przynoszą doskonałe efekty terapeutyczne.
Zapraszam do Centrum Zdrowego Włosa, w którym oferujemy zarówno diagnostykę jak i leczenie łysienia w postaci leków oraz różnego rodzaju zabiegów – iniekcyjnych oraz bezinwazyjnych. Dzięki doświadczonemu zespołowi trychologów oraz szerokiemu zakresowi usług, jesteśmy w stanie pomóc pacjentom z każdym rodzajem łysienia.
mgr Edyta Pawluś
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog
Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.