Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
12.01.2021 Edyta Pawluś

Przeszczep włosów – krok po kroku

Zastanawiasz się nad przeszczepem włosów, ale nie wiesz jak przebiega zabieg, jak się do niego przygotować oraz jak przebiega proces rekonwalescencji po zabiegu? Przez proces przeszczepu włosów w Centrum Zdrowego Włosa przeprowadzi Cię dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

 

Przeszczep włosów Kraków – Centrum Zdrowego Włosa – Etap I

Pierwszym etapem każdego zabiegu jest konsultacja kwalifikująca pacjenta do zabiegu. Konsultację planujemy wcześniej niż sam zabieg, nie wykonujemy konsultacji kwalifikującej w dniu zabiegu. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, ocenia wskazania do zabiegu oraz weryfikuje przeciwwskazania. Przedstawia pacjentowi przebieg zabiegu oraz ustala zakres zabiegu, czyli ilość mieszków włosowych, które zostaną przeszczepione oraz dokładne miejsce ich implantacji. Jeśli po wywiadzie lekarskim nie ma przeciwskazań do zabiegu a pacjent jest zdecydowany na zabieg, przechodzimy do etapu II, czyli ustalenia terminu zabiegu.

 

Tydzień przed zabiegiem przeszczepu włosów

W tygodniu poprzedzającym zabieg należy wykonać zlecone przez lekarza na konsultacji badania laboratoryjne z krwi i moczu. Są to standardowe badania wymagane przed każdym zabiegiem operacyjnym. Jeśli pacjenci stosują na skórę głowy leki z zawartością minoksidilu należy przed zabiegiem je chwilowo odstawić.

 

Dzień przed zabiegiem przeszczepu włosów

W dniu poprzedzającym zabieg należy udać się do fryzjera i ściąć włosy. Obcięcie włosów jest niezbędne, aby lekarz mógł pobrać mieszki włosowe z tyłu głowy z okolicy potylicznej oraz aby mógł sprawnie je implantować w miejsce docelowe.

 

W dniu zabiegu przeszczepu włosów

W dniu zabiegu należy zjeść śniadanie i zgłosić się do Centrum Zdrowego Włosa o umówionej godzinie. Po ponownej konsultacji lekarskiej oraz przebadaniu pacjenta rozpoczynamy zabieg! Pierwszym krokiem zabiegu jest znieczulenie okolicy potylicznej skóry głowy – miejsca z którego pobierane będą mieszki włosowe. Następnie rozpoczyna się proces ekstrakcji – pobierania pojedynczych mieszków włosowych. Czas trwania ekstrakcji jest uzależniony od tego jaki został ustalony zakres zabiegu, ile pacjent potrzebuje mieszków włosowych do osiągnięcia efektu zagęszczenia włosów. W trakcie kiedy lekarz pobiera mieszki włosowe, towarzyszące mu podczas zabiegu pielęgniarki weryfikują każdy pobrany mieszek. Posegregowane mieszki włosowe „leżą” w niskiej temperaturze oraz specjalnym roztworze elektrolitów i czekają na implantację. Po ekstrakcji czas na odpoczynek i posiłek a następnie kontynuujemy dalej! Proces implantacji a więc „sadzenia” mieszków włosowych w miejsca docelowe poprzedzony znieczuleniem oraz zabiegiem fibryny. Lekarz ostrzykuje skórę głowy fibryną pobraną uprzednio z krwi pacjenta co zwiększa szanse przyjęcia się przeszczepionych mieszków włosowych.  Czas etapu implantacji również jest uzależniony od ilości przeszczepianych graftów. Po implantacji lekarz zakłada pacjentowi opatrunek. Z założonym opatrunkiem, pouczony o dalszym postępowaniu pacjent wychodzi do domu. Zaleca się, aby po zabiegu ktoś z bliskich odebrał pacjenta, aby nie wracał sam samochodem do domu. Po zabiegu można odczuwać zmęczenie spowodowane kilkugodzinnym leżeniem oraz ból w miejscu zabiegu – w takiej sytuacji zaleca się zażycie leków przeciwbólowych.

 

 

Tydzień po zabiegu przeszczepu włosów

W dniach po zabiegu należy szczególnie uważać na przeszczepione mieszki włosowe. Spać w odpowiedniej pozycji, nie zakładać czapek, nie drapać skóry głowy, delikatnie myć włosy. Należy również regularnie zwilżać przeszczepione mieszki włosowe solą fizjologiczna, aby zapobiec tworzenia się strupków w okolicy przeszczepionych graftów. Tydzień po zabiegu to czas konsultacji kontrolnej. Pacjent zgłasza się do Centrum Zdrowego Włosa a lekarz weryfikuje stan skóry głowy po zabiegu. Jeśli jest taka potrzeba delikatnie oczyszcza skórę głowy i zaleca dalsze postępowanie.

Kilka miesięcy (9-12) po zabiegu

To czas kiedy oceniamy efekt zabiegu, czas kiedy odrastają włosy z przeszczepionych mieszków włosowych. Należy wiedzieć, że włosy z przeszczepionych mieszków włosowych wypadają do 3 miesięcy po zabiegu a następnie powoli zaczynają odrastać. Jednak finalny efekt jest widoczny dopiero po około 12 miesiącach od zabiegu.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.