Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
25.09.2020 Edyta Pawluś

Siwienie włosów – czy mamy na niego wpływ? Odpowiada trycholog Edyta Pawluś

Nasi pacjenci podczas wizyt w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie często pytają: Czy możemy zahamować siwienie włosów? Czy istnieje skuteczny sposób na odwrócenie siwienia włosów? Dlaczego włosy siwieją? W poniższym artykule trycholog Edyta Pawluś postara się wyjaśnić na czym polega siwienie włosów oraz jaka może być przyczyna przedwczesnej utraty barwnika we włosach.

Kolor włosów – skąd się bierze?

Kolor nadający barwę naszym włosom, oczom oraz skórze produkowany jest w wyspecjalizowanych komórkach – melanocytach. To właśnie melanocyty produkują melaninę, dzięki której nasza skóra, oczy oraz włosy przybierają odpowiednią barwę. Melanocyty mogą produkować różne rodzaje barwnika, dzięki temu możemy mieć różny ich kolor.

Siwienie – na czym polega?

Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.

Przedwczesne siwienie – czym może być spowodowane?

Siwienie najczęściej jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się naszego organizmu, jednak w naszym gabinecie obserwujemy, że siwe włosy u niektórych osób pojawiają się w bardzo młodym wieku. Niepokojąco wczesne siwienie jest najczęściej spowodowane niedoborem witaminy B12 lub też niedoczynnością tarczycy (1). Powinno być diagnozowane a jego przyczyna oczywiście leczona. W takiej sytuacji może być ono odwracalne. U osób z przedwczesnym siwieniem należy również rozpatrzeć niedobór miedzi, kwasu foliowego oraz kwasu paraaminobenzoesowego. W niektórych przypadkach odpowiednie badania i prawidłowa diagnostyka, zbilansowana dieta oraz dobrze dobrana suplementacja mogą zahamować i odwrócić proces siwienia. Odwrócenie procesu siwienia włosów obserwujemy również u niektórych pacjentów poddawanych zabiegom mezoterapii igłowej, kiedy do skóry głowy dostarczamy witaminy, minerały oraz aminokwasy. Jest to taki pozytywny „efekt uboczny” tych zabiegów.

Dlaczego u niektórych osób proces siwienia przebiega szybko a u innych wolniej?

Naukowcy odkryli, że proces siwienia jest uzależniony od ekspresji dwóch genów: Bc12 oraz Bclw (1). Można więc powiedzieć, że jest prędkość siwienia to cecha uwarunkowana genetycznie.

Czy to prawda że, można osiwieć w szybkim tempie?

Znane są takie przypadki. Wg dr n. biol. Marcin Błaszczyka „Możliwe jest także szybkie posiwienie włosa, nawet na całej długości, jeśli zajdzie rozwarstwienie między pokładami komórek w rdzeniu włosa. Światło odbija się wówczas od pęcherzyków powietrza, które tam wnika, co sprawia wrażenie, że włos jest biały, nawet mimo obecności barwnika (1)”

Zahamowanie siwienia – czy jest więc możliwe?

Obecnie nie istnieje w 100 % skuteczny sposób na zahamowanie i odwrócenie naturalnego, niewynikającego z niedoborów lub chorób procesu siwienia. Podejmujemy doraźne metody zamaskowania siwych włosów za pomocą barwników naturalnych lub syntetycznych a więc farb. Jednak świat nauki nie śpi i być może doczekamy się skutecznej metody na zahamowanie siwienia…. Zaobserwowano, że lek przeciwnowotworowy Glivec (Imatinib) w zaskakująco skuteczny sposób odwraca proces siwienia w trakcie leczenia pacjentów, nie jest jednak znany mechanizm jego działania w tym przypadku (1). Naukowcy z Uniwersytetu Południowo-zachodniego Teksasu w USA natomiast przypadkiem odkryli, że z procesem siwienia związany jest czynnik wzrostu komórek macierzystych (SCF) i uważają, że za siwienie odpowiadają nieprawidłowości w funkcjonowaniu czynników SCF a badania nad tym mechanizmem mogą dać skuteczną odpowiedź na walkę z siwieniem. Podejmowane są również próby odwrócenia procesu siwienia poprzez naturalne ekstrakty roślinne z czosnku, cytrusów, guarany oraz kakaowca stosowane w postaci roztworu alkoholowego wcieranego w skórę głowy.

Mimo tego, że nie mamy w 100% skutecznego sposobu na siwienie zawsze warto zweryfikować, czy ten proces jest naturalny czy wynika z nieprawidłowości toczących się w organizmie. Siwienie wynikające z nieprawidłowości toczących się w organizmie bowiem można spróbować skutecznie zahamować a nawet odwrócić proces. Dlatego też wszystkich siwiejących zapraszamy do naszego gabinetu trychologicznego, postaramy się Wam pomóc w ustaleniu przyczyny powstawania siwych włosów

Edyta Pawluś – trycholog kosmetolog

Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Źródło:

1. Marcin Błaszczyk „ Histologia dla kosmetologów”

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.