Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
25.09.2020 Edyta Pawluś

Siwienie włosów – czy mamy na niego wpływ? Odpowiada trycholog Edyta Pawluś

Nasi pacjenci podczas wizyt w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie często pytają: Czy możemy zahamować siwienie włosów? Czy istnieje skuteczny sposób na odwrócenie siwienia włosów? Dlaczego włosy siwieją? W poniższym artykule trycholog Edyta Pawluś postara się wyjaśnić na czym polega siwienie włosów oraz jaka może być przyczyna przedwczesnej utraty barwnika we włosach.

Kolor włosów – skąd się bierze?

Kolor nadający barwę naszym włosom, oczom oraz skórze produkowany jest w wyspecjalizowanych komórkach – melanocytach. To właśnie melanocyty produkują melaninę, dzięki której nasza skóra, oczy oraz włosy przybierają odpowiednią barwę. Melanocyty mogą produkować różne rodzaje barwnika, dzięki temu możemy mieć różny ich kolor.

Siwienie – na czym polega?

Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.

Przedwczesne siwienie – czym może być spowodowane?

Siwienie najczęściej jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się naszego organizmu, jednak w naszym gabinecie obserwujemy, że siwe włosy u niektórych osób pojawiają się w bardzo młodym wieku. Niepokojąco wczesne siwienie jest najczęściej spowodowane niedoborem witaminy B12 lub też niedoczynnością tarczycy (1). Powinno być diagnozowane a jego przyczyna oczywiście leczona. W takiej sytuacji może być ono odwracalne. U osób z przedwczesnym siwieniem należy również rozpatrzeć niedobór miedzi, kwasu foliowego oraz kwasu paraaminobenzoesowego. W niektórych przypadkach odpowiednie badania i prawidłowa diagnostyka, zbilansowana dieta oraz dobrze dobrana suplementacja mogą zahamować i odwrócić proces siwienia. Odwrócenie procesu siwienia włosów obserwujemy również u niektórych pacjentów poddawanych zabiegom mezoterapii igłowej, kiedy do skóry głowy dostarczamy witaminy, minerały oraz aminokwasy. Jest to taki pozytywny „efekt uboczny” tych zabiegów.

Dlaczego u niektórych osób proces siwienia przebiega szybko a u innych wolniej?

Naukowcy odkryli, że proces siwienia jest uzależniony od ekspresji dwóch genów: Bc12 oraz Bclw (1). Można więc powiedzieć, że jest prędkość siwienia to cecha uwarunkowana genetycznie.

Czy to prawda że, można osiwieć w szybkim tempie?

Znane są takie przypadki. Wg dr n. biol. Marcin Błaszczyka „Możliwe jest także szybkie posiwienie włosa, nawet na całej długości, jeśli zajdzie rozwarstwienie między pokładami komórek w rdzeniu włosa. Światło odbija się wówczas od pęcherzyków powietrza, które tam wnika, co sprawia wrażenie, że włos jest biały, nawet mimo obecności barwnika (1)”

Zahamowanie siwienia – czy jest więc możliwe?

Obecnie nie istnieje w 100 % skuteczny sposób na zahamowanie i odwrócenie naturalnego, niewynikającego z niedoborów lub chorób procesu siwienia. Podejmujemy doraźne metody zamaskowania siwych włosów za pomocą barwników naturalnych lub syntetycznych a więc farb. Jednak świat nauki nie śpi i być może doczekamy się skutecznej metody na zahamowanie siwienia…. Zaobserwowano, że lek przeciwnowotworowy Glivec (Imatinib) w zaskakująco skuteczny sposób odwraca proces siwienia w trakcie leczenia pacjentów, nie jest jednak znany mechanizm jego działania w tym przypadku (1). Naukowcy z Uniwersytetu Południowo-zachodniego Teksasu w USA natomiast przypadkiem odkryli, że z procesem siwienia związany jest czynnik wzrostu komórek macierzystych (SCF) i uważają, że za siwienie odpowiadają nieprawidłowości w funkcjonowaniu czynników SCF a badania nad tym mechanizmem mogą dać skuteczną odpowiedź na walkę z siwieniem. Podejmowane są również próby odwrócenia procesu siwienia poprzez naturalne ekstrakty roślinne z czosnku, cytrusów, guarany oraz kakaowca stosowane w postaci roztworu alkoholowego wcieranego w skórę głowy.

Mimo tego, że nie mamy w 100% skutecznego sposobu na siwienie zawsze warto zweryfikować, czy ten proces jest naturalny czy wynika z nieprawidłowości toczących się w organizmie. Siwienie wynikające z nieprawidłowości toczących się w organizmie bowiem można spróbować skutecznie zahamować a nawet odwrócić proces. Dlatego też wszystkich siwiejących zapraszamy do naszego gabinetu trychologicznego, postaramy się Wam pomóc w ustaleniu przyczyny powstawania siwych włosów

Edyta Pawluś – trycholog kosmetolog

Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Źródło:

1. Marcin Błaszczyk „ Histologia dla kosmetologów”

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.