Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
01.09.2020 Edyta Pawluś

Stylizować czy nie? Czy możesz stylizować włosy jeśli masz problem z ich wypadaniem czy też łysieniem?

Łysienie i wypadanie włosów to problemy nie tylko o charakterze „fizycznym”. Mają one również znaczny wpływ na sferę psychiczną wielu pacjentów, którzy się z nimi borykają. Utrata włosów oraz ich przerzedzenie w znacznym stopniu mogą obniżyć jakość życia. Powodują one niezwykle duży stres oraz dyskomfort psychiczny. Pacjenci często nie wiedzą jak postępować z utratą włosów, nie wiedzą na co mogą sobie pozwolić a czego nie mogą robić mając ten problem. Pojawiają się wątpliwości dotyczące podstawowych czynności związanych z pielęgnacją włosów – częstości mycia włosów, możliwości ich farbowania czy też stylizacji. Farbowanie i stylizacja włosów budzą szczególny niepokój. Jakie jest nasze zdanie na ten temat odpowie Edyta Pawluś – trycholog, kosmetolog z 10 letnim doświadczeniem w pracy z klientami borykającymi się z problemami z nadmiernym wypadaniem włosów oraz łysieniem.

Niewłaściwe postępowanie z włosami

Pacjenci mający problem z wypadaniem włosów czy też łysieniem wykazują tendencję do dwóch skrajnych zachowań w kwestii stylizacji włosów, a mianowicie:

1. Zupełnie rezygnują ze stylizacji włosów, nie korzystają z usług fryzjera (podcinają włosy we własnym zakresie). Boją się wszelakich czynności związanych z pielęgnacją włosów w związku z czym ograniczają mycie włosów oraz czesanie. Często też rezygnują z wszelakich preparatów odżywiających włosy takich jak maski, odżywki, mleczka do włosów aby maksymalnie ograniczyć czynności pielęgnacyjne. Efekt wizualny takich działań a właściwie braku działań niestety nie jest pożądany. Włosy często są zaniedbane, przetłuszczone, przyklejone do skóry głowy co tak naprawdę przyciąga uwagę osób postronnych i sprawia wrażenie „zaniedbania”.

2. Druga grupa osób przesadnie zaś dba o włosy i je stylizuje, aby spowodować ich wizualne zagęszczenie. Przesadne zachowanie dotyczy bardzo częstego farbowania włosów, niejednokrotnie co 2-3 tygodnie w celu nie dopuszczenia do powstania odrostów, które niestety mogą potęgować wizualny efekt przerzedzenia włosów jak również w celu zafarbowania skóry głowy. Zafarbowanie skóry głowy daje bowiem efekt zagęszczenia włosów u nasady. Nagminne jest też „tapirowanie włosów” i nasady i przesadne pokrywanie ich lakierem. Efektem takich działań jest stworzenie nienaturalnego „hełmu” z włosów, który również przyciąga uwagę innych osób oraz dodatkowe osłabienie już niezbyt mocnych włosów.

Obydwu zachowań należy zdecydowanie unikać.

Jak zatem postępować z włosami, aby im nie szkodzić i czuć się ze swoją fryzurą bardziej komfortowo? Rady dla kobiet.

Moim zdaniem, można pozwolić sobie zarówno na drobną stylizację jak i farbowanie włosów, w granicach rozsądku, tak aby włosy wyglądały dobrze i aby im nie szkodzić. Jak to robić? Poniżej odpowiedzi:

1. Jeśli masz długie włosy, które straciły na objętości z powodu nadmiernego wypadania czy łysienia, zdecydowanie powinnaś je skrócić. Dzięki skróceniu łatwiej będzie Ci je pielęgnować i stylizować, zyskają na objętości i będą wyglądały zdrowo. Pamiętaj, że nie każda z nas musi mieć długie włosy niczym modelki z Instagrama. Krótkie fryzury też mogą być kobiece i dodawać Ci uroku.

2. Nie bój się myć głowy, rób to tak często jak potrzebują tego Twoje włosy, żeby po prostu dobrze wyglądały. Jeśli masz cienkie włosy a skóra głowy się przetłuszcza, myj je nawet codziennie delikatnymi szamponami do częstego stosowania. W ten sposób im nie zaszkodzisz a zawsze będą wyglądały świeżo.

3. Nie unikaj kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak odżywki do spłukiwania czy bez spłukiwania. Jeśli unikasz pielęgnacji, Twoje włosy stają się suche i nie wyglądają zdrowo. Boisz się, że odżywka obciąży Ci włosy? Napisz do nas, postaramy się dobrać Ci taki kosmetyk, aby Twoje włosy nie były obciążone a jednocześnie były nawilżone i zdrowe.

4. Nie susz i nie stylizuj włosów na szczotce zaraz po umyciu, jak są jeszcze bardzo mokre. Podsuszaj je na sam koniec i wtedy delikatnie ułóż je na dużej, okrągłej szczotce. Dzięki temu wygładzisz je i nadasz im objętości a nic złego im się stanie. Dodatkowo jeśli chcesz, aby zyskały bardziej na objętości załóż na nie na kilka minut duże wałki. Pamiętaj jednak, żeby wałków nie trzymać bardzo długo oraz z nimi nie spać! Jeśli założysz je na chwilę na suche już włosy, również nic złego się nie stanie. Podsuszanie włosów na szczotce oraz założenie na nie wałków na kilka minut na pewno będzie bardziej korzystne dla twoich włosów niż tapirowanie i lakierowanie ich u nasady celem zwiększenia objętości.

5. Unikaj prostowania włosów i kręcenia ich na lokówce codziennie. Możesz sobie na to pozwolić, ale rób to raz na jakiś czas, przy „większej okazji” np. jeden raz w miesiącu. Nie musisz zupełnie rezygnować z tego typu rozwiązań, ale nie możesz ich nadużywać.

6. Jeśli potrzebujesz utrwalić swoją fryzurę lakierem, nie ma problemu. Spryskaj delikatnie włosy niewielką ilością lakieru z dużej odległości. Możesz dla większego bezpieczeństwa wybrać delikatny produkt np. Lakier Sanotint.

7. Marzysz o farbowaniu włosów? Możesz to robić, ale z głową. Jeśli masz delikatne, rzadkie włosy nie rozjaśniaj ich. Wybierz kolor zbliżony do Twojego. Farbuj je najczęściej raz w miesiącu a najlepiej jeden raz na 2-3 miesiące. Przed każdą koloryzacją zabezpiecz skórę głowy np. ampułką Trichobloker, dzięki temu ochronisz skórę oraz mieszki włosowe. Powiedz fryzjerowi o swoim problemie, tak aby zastosował najdelikatniejszą koloryzację. Jeśli fryzjer nie może Ci zaproponować delikatnej koloryzacji, zmień salon. Obecnie mnóstwo salonów oferuje delikatne farbowanie bardziej naturalnymi farbami. Możesz również pomyśleć o naturalnej koloryzacji w warunkach domowych np. farbami Sanotint.

8. Nie bój się wizyty u fryzjera, musisz regularnie podcinać końcówki włosów, tak aby wyglądały zdrowo. Możesz się rozglądnąć za kameralnym salonem, w którym spokojnie i dyskretnie możesz przedstawić fryzjerowi swój problem i poprosić go, aby delikatnie obchodził się z Twoimi włosami.

9.. Wydaje Ci się, że każda osoba patrzy na Twoje włosy i myśli sobie, że masz problem? Nic bardziej mylnego, najczęściej to my głównie dostrzegamy ten problem a otaczający nas ludzie go nie widzą. Nie myśl o tym cały czas, niepotrzebnie wpędzasz się tym w dodatkowy stres. Pamiętaj również, że Twój wizerunek tworzy nie tylko fryzura. Zadbaj o gustowny strój, ładną cerę uśmiech na ustach, tak aby to one głównie przyciągały wzrok. Bądź zadbaną, uśmiechniętą kobietą. Niech gustowna zadbana fryzura, niekonieczne bardzo gęsta będzie tylko dopełnieniem Twojego wizerunku.

Jak zatem postępować z włosami, aby im nie szkodzić i czuć się ze swoją fryzurą bardziej komfortowo? Rady dla mężczyzn.

1. Nie bój się używać pasty do włosów, żelu czy innych środków. Jeśli tylko nie będziesz wcierał je w skórę głowy i przesadzał z ich ilością, nic złego się nie stanie.

2. Również dbaj o częstotliwość mycia włosów, świeże włosy zyskują na objętości.

3. Nie próbuj rekompensować przerzedzenia włosów ich długością. Jeśli masz problem z łysieniem skracaj włosy regularnie.

4. Również pamiętaj, że Twój wizerunek to nie tylko włosy, ale również sylwetka, strój, uśmiech na twarzy, zadbany cera i zarost. Jeśli będziesz dbał o całokształt, będziesz zadbanym mężczyzną Twoje włosy nie będą przyciągały wzroku innych osób.

5. Pamiętaj również, że łysienie można leczyć różnymi metodami. Zgłoś się do specjalisty jak tylko zaczniesz zauważać, że włosy tracą na objętości.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Edyta Pawluś

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.