Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Wstecz
16.06.2020 Natalia Kuklińska

Szczotka czy grzebień – Czym czesać włosy?

Jeśli zastanawiasz się czym najlepiej czesać włosy zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Kiedy wybrać szczotkę a kiedy grzebień doradzi Wam trycholog Natalia Kuklińska z naszego gabinetu Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie.

Szczotka czy grzebień?

 

To pytanie bardzo często pada podczas konsultacji trychologicznych oraz trichoskopii. Często pacjenci naszego gabinetu ze względu na problemy z nadmierną utratą włosów, boją się je rozczesywać w obawie, że na grzebieniu czy szczotce zobaczą pęki włosów. Nierozczesywanie włosów nie jest rozwiązaniem problemu, tylko delikatnym komfortem psychicznym. Chciałabym zaznaczyć, że włosy które wyciągamy podczas rozczesywania czy nakładania odżywki to najczęściej włosy telogenowe, czyli takie które już słabo są zakotwiczone w mieszku i za kilka dni same wypadną. Nierozczesywanie włosów nie zapobiegnie temu.

Zatem jak prawidłowo i czym włosy należy rozczesywać? – Trycholog odpowiada

Zacznijmy od tego, aby rozczesywać włosy przed myciem. Najlepiej szczotką. Unikniemy wtedy splątanych włosów po myciu, łatwiej będzie nam aplikować szampon i odżywkę. Jeśli jest taka potrzeba, odżywkę można wczesać grzebieniem z szerokim rozstawem. Pamiętaj! To że wyciągasz niewielką ilość włosów, podczas nakładania odżywki czy maski jest normalne. Warto zaznaczyć, że jesli stosujesz odżywkę proteinową np. z keratyną, jedwabiem czy proetinami pszenicy lepiej będzie ją delikatnie wmasować w łodygę włosa.

Co robić po myciu ?

Po myciu włosów należy osuszyć je delikatnie ręcznikiem. Osobiście polecam papierowe ręczniki jednorazowe. Są higienicze w użyciu. Wiele z nas ma nawyk “zawijania włosów w turban”- unikajmy tego. Mokre włosy są o wiele bardziej wrażliwe, łatwiej ulegają odkształceniom czy złamaniom. Po osuszeniu ręcznikiem, włosy należy bardzo delikatnie rozczesać, grzebieniem z szerokim rozstawem. Szczotka będzie zbyt agresywna dla mokrych włosów.W ciągu dnia włosy rozczesujmy szczotką. Dbajmy też o jej higienę. Zarówno grzebień jak i szczotkę należy myć wodą z mydłem i dobrze osuszyć. Jeśli masz do dyspozycji płyn do dezynfekcji, możesz je dodatkowo spryskać.

Trychologiczne ABC

Jeden z grzechów głównych w trychologicznym ABC ! Nie chodzimy spać z mokrymi włosami ! Wilgoć i ciepło to idelane warunki do namnażania się drożdżaków i rozwoju np. łupieżu czy grzybicy.W naszym asortymencie znajduje się wiele rodzajów szczotek, szczotki tangle teezer,  szczotki z naturalnego włosia w różnych rozmiarach oraz grzebienie bambusowe. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dbajmy zatem odpowiednio o swoje piękne i zdrowe włosy !

mgr
trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Natalia Kuklińska

Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.