Wstecz
08.10.2018 Edyta Pawluś

Trichoskopia – diagnostyczne badanie skóry głowy oraz włosów

Trichoskopia potocznie nazywana przez pacjentów badaniem włosa to  cyfrowe bezinwazyjne badanie skóry głowy, mieszków włosowych oraz łodyg włosów w powiększeniu 20-200x za pomocą specjalistycznego urządzenia  działającego w technice wideodermatoskopii.

Kiedy należy wykonać trichoskopię?

Trichoskopia jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które należy wykonać w każdym  przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia oraz w przypadku jakichkolwiek problemów skóry głowy. Jeśli zauważasz, że tracisz włosy w nadmiarze, gdy gęstość włosów maleje lub cokolwiek dzieje się ze skórą głowy wtedy warto wybrać się na badanie włosów.

Jakie problemy możemy zdiagnozować poprzez wykonanie trichoskopii?

Oceniając pod mikroskopem szereg cech dotyczących warstwy rogowej skóry głowy, mieszków włosowych, unaczynienia skóry oraz łodyg włosów można zdiagnozować problemy ze skórą głowy takie jak: łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych, łuszczyca skóry głowy, grzybica skóry głowy, liszaj płaski okołomieszkowy, toczeń rumieniowaty i wiele innych oraz przede wszystkim zdiagnozować rodzaj łysienia. Jest to pierwsze diagnostyczne badanie włosów, które należy wykonać jeśli dostrzegamy jakikolwiek problem z włosami czy skórą głowy.

Czy trichoskopia wystarczy, aby ostatecznie zdiagnozować rodzaj problemu z jakim zgłaszamy się do gabinetu trychologicznego?

W wielu przypadkach trichoskopia wystarczy, aby w zupełności zdiagnozować problem. Jednak zdarzają się pacjenci u których obraz trichoskopowy nie jest jednoznaczny i nie daje nam pewnej diagnozy. Wtedy  należy wykonać dodatkowe badania. Takimi badaniami są: badania biochemiczne i hormonalne krwi, biopsja skóry głowy lub badania mikrobiologiczne (posiew, wymaz ze zmian skórnych).

Kto wykonuje trichoskopię?  Do kogo udać się jeśli chcemy wykonać takie badanie?

Trichoskopia jest wykonywana głównie w gabinetach trychologicznych przez lekarzy dermatologów, którzy specjalizują się w leczeniu chorób skóry głowy oraz włosów. Często można spotkać również badanie trichoskopowe w ofertach gabinetów kosmetologicznych, które jest  wykonywane przez kosmetologów – tego typu badanie służy dostosowaniu odpowiedniej  pielęgnacji do rodzaju skóry głowy oraz włosów. Często zdarzają się pacjenci, którzy tak właściwie wymagają wykonania badania zarówno przez lekarza jak i przez kosmetologa, wtedy można połączyć leczenie z odpowiednią pielęgnacją i uzyskać lepsze efekty terapeutyczne.

Trichoskopia w Krakowie w Centrum Zdrowego Włosa

W naszym gabinecie badanie trichoskopowe włosów wykonują zarówno lekarze jak i kosmetolodzy. Na podstawie trichoskopii lekarze diagnozują problem oraz włączają leczenie farmakologiczne, kosmetolodzy zaś dobierają odpowiednie dermokosmetyki oraz zabiegi gabinetowe. Jesteśmy jednym z pierwszych gabinetów w Krakowie, który specjalizuje się w leczeniu chorób skóry głowy oraz włosów a nasi specjaliści, zarówno lekarze jak i kosmetolodzy mają w tym duże doświadczenie.

Przykładowe obrazy z  trichoskopowego  badania włosów oraz skóry głowy

 

mgr Edyta Pawluś

trycholog kosmetyczny

Centrum Zdrowego Włosa