Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
 • „Ból włosów” – trichodynia


  Pacjenci zgłaszający się do gabinetu skarżą się, że bolą ich włosy. „Ból włosów”, ból skóry głowy, który odczuwalny jest samoistnie lub podczas poruszania włosami. To bardzo uciążliwy problem spędzający sen z powiek naszym pacjentom i odbierający im radość codziennego życia. Tkliwość skóry głowy, często towarzyszy nadmiernemu wypadaniu włosów. Niektórzy pacjenci mówią, że boli ich nawet jak zawieje wiatr i poruszy ich włosami. Towarzyszy mu ciągła potrzeba dotykania skóry, aby dotykiem chociaż na chwilę uśmierzyć tkliwość.  Może występować zarówno w telogenowym wypadaniu włosów, łysieniu plackowatym, łysieniu androgenowym jak i łysieniach bliznowaciejących. Jest to problem prawdopodobnie o podłożu psychosomatycznym, a jego przyczyna jest wieloczynnikowa. . Często koreluje ze stresem, bezsennością jak również poważniejszymi problemami takimi jak stany lękowe czy depresja.

  „Ból włosów” powodowany jest przez neuropeptyd P, czyli peptyd neuronalny związany ze stresem i skorelowany również z wieloma innymi schorzeniami.  Leczenie trichodynii często wymaga podjęcia wielu kroków, ale  przede wszystkim wyeliminowania podłoża, które prowadzi do nadmiernego uwalniana się neuropeptydu P.

   

  Ból włosów – jak możemy Ci pomóc W Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie?

  Na początek należy upewnić się, czy na pewno mamy do czynienia właśnie z trichodynią. Wiele problemów skóry głowy może bowiem objawiać się bólem, pieczeniem i świądem skóry.  Wywiad z pacjentem, wykonanie trichoskopii, wykluczenie innych przyczyn pieczenia i bólu skóry głowy – są to czynności od których trycholog zaczyna swoje działania. Jeśli jesteśmy już pewni, że mamy do czynienia z trichodynią, zaczynamy kurację.  Podejmujemy działania, które przede wszystkim mają na celu ukoić świąd i pieczenie skóry głowy. W zależności od pacjenta stosujemy specjalistyczne kosmetyki, zabiegi, masaże czy też leki. Uświadamiamy również pacjentów, że problem ma podłoże psychosomatyczne.  Jeśli jest skorelowany ze stresem i psychiką należy również odpowiednio zająć się jego pierwotnym podłożem.

   

  Do kogo w Centrum Zdrowego Włosa zgłosić się w przypadku bólu skóry głowy?

  W tym problemie będzie potrzebna pomoc zarówno trychologa – kosmetologa jak i trychologa – dermatologa. Potrzebujesz bowiem zarówno kojącej i przynoszącej ulgę pielęgnacji jak i leczenia. Kosmetolog zastosuje odpowiednie kosmetyki i zabiegi kosmetyczne, które przyniosą Ci ulgę. Dermatolog zaś wprowadzi leczenie. Nawracające epizody bólu skóry głowy często prowadzą do nasilenia wypadania włosów. Dlatego też nie ma na co czekać, należy się tym odpowiednio zająć.

   

  Rozwiązania

  • Trichoskopia – kosmetologiczne badanie włosów

   Badanie polega na oglądaniu skóry głowy i włosów pod 200x powiększeniem za pomocą mikroskopu połączonego z komputerem. Obraz mikroskopowy pozwala ocenić rodzaj skóry głowy, rodzaj włosów, stan mieszków włosowych, stopień produkcji łoju, ilość pustych mieszków włosowych, odżywienie cebulek włosów, uszkodzenia łodyg włosów.

  • Zabiegi trychologiczne z zastosowaniem kosmetyków oraz sauny

   Trychologiczne zabiegi pielęgnacyjne są kombinacją zastosowania specjalistycznych dermokosmetyków trychologicznych z nawilżaczem ultradźwiękowym, prądami galwanicznymi, prądami d’Arsonvala czy też światłem LED. Przebieg zabiegu oraz jego skład ustalany jest indywidualnie do potrzeb klienta oraz do rodzaju skóry głowy i włosów.

  • Trichoskopia – lekarskie badanie włosów
  • Trycholog – konsultacje trychologiczne – pierwsza wizyta
  • Infuzja tlenowa skóry głowy