Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
09.01.2022 Edyta Pawluś

Wizyta u trychologa – czego nie robić przed spotkaniem?

Każda konsultacja trychologiczna w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie przebiega razem z trichoskopią, czyli badaniem skóry głowy i włosów. Aby trycholog mógł prawidłowo przeprowadzić trichoskopię, do badania należy odpowiednio się przygotować. Sprawdź co zrobić a raczej czego nie robić przed wizytą u trychologa.

 

Nie myj włosów bezpośrednio przed wizytą u trychologa.

Podczas wizyty, przeprowadzając badanie oceniamy również rodzaj skóry głowy. Sprawdzamy, czy pacjenci mają problem z łupieżem, łojotokiem, suchą skórą głowy. Najlepiej to ocenić około dobę od ostatniego mycia włosów. Jeśli umyjesz włosy bezpośrednio przed wizytą a do tego wysuszysz ją suszarką, twoja skóra będzie wyglądała na suchą, ściągniętą  a nawet możemy dostrzec na niej suchą łuskę. W takiej sytuacji nie ocenimy prawidłowo jej rodzaju a więc ciężko będzie nam dostosować dla Ciebie odpowiednią pielęgnację.

 

Nie farbuj włosów przed badaniem trichoskopowym.

Jeśli zafarbujesz włosy kilka dni przed badaniem trichoskopowym będzie duże ryzyko, że skóra głowy w trakcie badania również będzie jeszcze zafarbowana. Farba zalegająca na skórze głowy nie pozwoli nam dostrzec najważniejszych cech trichoskopowych, które służą do zdiagnozowania problemu z którym się do nas zgłaszasz. Musisz wiedzieć, że podczas trichoskopii oceniamy szereg cech dotyczących wyglądu skóry głowy, mieszków włosowych oraz łodyg włosów, na podstawie których diagnozujemy problem. Bez możliwości oceny tych cech trichoskopia nie ma żadnej wartości. Minimalna odległość od farbowania do  badania trichoskopowego powinna wynosić minimum 7 dni. Warto również podczas farbowania zabezpieczyć skórę głowy ampułką ochronną.

 

Nie używaj suchego szamponu przed trichoskopią.

Po zastosowaniu suchego szamponu, na skórze głowy pozostaje biały osad, który podobnie jak farba nie pozwala trychologowi we właściwy sposób zbadać i ocenić stan skóry głowy. Jeśli zdarza Ci się używać suchego szamponu rób to bardzo rzadko i na pewno nie wybieraj się na wizytę do trychologa, jeśli go zastosujesz.

 

Mikrowłókna zagęszczające włosy.

Wiele osób mających problem z przerzedzaniem się włosów, stosuje mikrowłókna, które zakrywają skórę głowy i dają wrażenie większej gęstości włosów u nasady. Przed wizytą u trychologa niestety nie możesz ich zastosować. Całkowicie zakrywają skórę głowy i uniemożliwiają nam wykonanie badania.

 

Stylizacja włosów przed wizytą u trychologa.

Przed badaniem trichoskopowym nie należy również używać kosmetyków w pudrze do stylizacji włosów, które służą głównie do zwiększenia ich objętości oraz odbicia włosów u nasady. Są one podobną przeszkodą jak suchy szampon. Nie tapiruj również włosów, nie stosuj lakierów. Wytapirowane i wylakierowane włosy nie pozwalają nam na swobodny dostęp do skóry głowy.

 

Jak zatem przygotować się do badania trychologicznego?

Umyj włosy około 24h przed wizytą, zastosuj szampon oraz odżywki na długość włosów. Staraj się nie używać kosmetyków do stylizacji włosów. Przynieś na wizytę ostatnie wyniki badań oraz spis kosmetyków/leków które stosujesz. Zorientuj się również, czy ktoś w Twojej rodzinie posiada podobny problem do Twojego.

Zapraszamy na konsultacje!

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.