Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
20.04.2021 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów a wysoki poziom prolaktyny w organizmie.

Dlaczego włosy wypadają w sytuacji wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

Hiperprolaktynemia, czyli wysoki poziom prolaktyny w organizmie u wielu osób powoduje nadmierne wypadnie włosów. Pacjenci, którzy zgłaszają się do nas na wizyty, często pytają nas: Dlaczego włosy wpadają przez wysoki poziom prolaktyny? Dzisiaj przybliżymy Wam, czym jest prolaktyna i jaki ma wpływ na włosy.

 

Prolaktyna – hormon wydzielany przez przysadkę mózgową

Prolaktyna to hormon wydzielany głównie przez przysadkę mózgową, ale nie tylko. Odkryto, że wytwarzana jest również w wielu miejscach pozaprzysadkowych w tym w mieszkach włosowych. Prolaktyna odpowiada głównie za stymulację laktacji, jednak nie jest to jedyna jej funkcja. Jedną z funkcji prolaktyny jest modulacja wzrostu włosów.

 

Jak prolaktyna  wpływa na wzrost włosów?

Badania wykazały, że prolaktyna hamuje proliferację keratynocytów w opuszce włosa. Co to dla nas oznacza? Proliferacja a więc dzielenie się keratynocytów (komórek budujących włos), jest niezbędna do wzrostu włosów. Zahamowanie tych podziałów powoduje, że włosy z aktywnej fazy wzrostu zbyt wcześnie przechodzą do fazy spoczynku, która kończy się ich wypadnięciem. Prolaktyna może również zwiększać produkcję nadnerczowych androgenów oraz  wzmacniać aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, biorącego udział w patogenezie łysienia androgenowego. Dlatego też hiperprolaktynemia może indukować rozwój łysienia androgenowego.  Udowodniono również, że prolaktyna, która działa na cykl wzrostu włosów, to nie tylko ta prolaktyna produkowana przez przysadkę mózgową, ale również ta, która lokalnie powstaje w mieszkach włosowych.

 

Jak zatem poradzić sobie z wypadaniem włosów spowodowanym hiperprolaktynemia?

Większość naszych pacjentów, którzy cierpią na nadmierne wypadanie włosów a przyczyną tego problemu jest hiperprolaktynemia są pod opieką endokrynologa. U większości z nich natomiast  przyczyną wysokiego poziomu prolaktyny jest stres. Pacjenci otrzymują od endokrynologa leki obniżające poziom prolaktyny, problemem jednak jest to, że leki stosowane w leczeniu hiperprolaktynemii w swoich skutkach ubocznych również mogą powodować  wypadanie włosów. Dlatego też, leczenie farmakologiczne prowadzone przez andokrynologa, nie zawsze daje nam gwarancję zahamowania wypadania włosów. Wydaje się więc, że podstawową, ale bardzo trudną w praktyce kwestią jest redukcja poziomu stresu.

 

Działania trychologa w walce z wypadaniem włosów spowodowanym prolaktyną.

W Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie przede wszystkim pomagamy naszym pacjentom wykryć przyczynę wypadania włosów, którą może być hiperprolaktynemia. Po ustaleniu, że nasz pacjent boryka się z nadmiernym poziomem prolaktyny, potrzebujemy konsultacji pacjenta przez endokrynologa. My zaś korzystając z naszej bazy zabiegów, kosmetyków i leków wprowadzamy terapie przedłużające fazę wzrostu włosów. Podejmujemy więc działania przeciwdziałające temu co zaburza w mieszku włosowym wysoki poziom prolaktyny. Ważne jest jednak, aby pacjent podjął również z nami walkę i pracował nad swoim trybem życia tak, aby ograniczyć poziom stresu, który mu towarzyszy.

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.