Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
01.01.2024 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów – czy to na prawdę problem?

Wypadanie włosów to przypadłość, którą bardzo często bagatelizują zarówno sami pacjenci jak i często lekarze do których pacjenci z wypadaniem włosów się zgłaszają. Bardzo często się zdarza, że przychodzą  się do naszego gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie pacjenci, którzy borykają się z wypadaniem włosów od wielu lat.

Jednak do tej pory nie podejmowali żadnych kroków, aby zlokalizować przyczynę problemu, licząc na to, że problem sam minie lub słysząc od bliskich osób, że nie ma się czym przejmować. Równie często słyszymy niestety od naszych pacjentów, że konsultowali  już problem nadmiernego wypadania włosów z lekarzami, jednak usłyszeli, że przesadzają albo że „wypadanie włosów to nie problem, ponieważ bez włosów da się żyć, że włosy do niczego nie są nam potrzebne a od wypadania włosów się nie umiera”. 

 

Czy na pewno wypadanie włosów to nie problem?

Jako trycholog z 13 – letnim doświadczeniem nie zgodzę się  ze stwierdzeniem, że wypadanie włosów to nie problem, ponieważ bez włosów da się żyć. Owszem, włosy z punku widzenia biologicznego pełnią już marginalne funkcje – chronią naszą skórę głowy przed oparzeniami słonecznymi, są delikatnymi  narządami czucia oraz biorą marginalny udział w procesach termoregulacji naszego organizmu. Stanowią one obecnie głównie walor estetyczny i owszem da się bez nich żyć. Jednak to nie oznacza, że ich wypadanie należy bagatelizować. Wypadanie włosów po pierwsze w wielu osobach budzi ogromny niepokój, ich utrata i zmiana gęstości często prowadzi do problemów o podłożu psychicznym, do obniżonej oceny własnej wartości, uczucia smutku i straty. Dodatkowo należy to szczególnie podkreślić, że wypadanie włosów zawsze oznacza jakieś problemy i nieprawidłowości w organizmie. 

 

Dlaczego nie należy bagatelizować problemu z wypadaniem włosów? Odpowiada trycholog z 13- letnim doświadczeniem. 

Włosy bardzo często jako pierwsze, poprzez nadmierne wypadanie, spadek gęstości czy też  zmianę jakości  w postaci łamliwości, kruchości, zmniejszenia grubości sygnalizują, że zaczyna coś złego dziać się w naszym organizmie. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować tych sygnałów tylko szukać przyczyny problemów. Znane jest powiedzenie, że włosy są papierkiem lamusowym naszego organizmu, jeśli widzimy że coś złego się z nimi dzieje powinniśmy od razu zastanowić  jaka może być tego przyczyna. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy szukać przyczyny w niedoborach witamin, minerałów czy też innych składników odżywczych w organizmie.

Dlatego, że z punktu widzenia biologicznego włosy pełnią już marginalne funkcje w  przypadku niskich stężeń witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych w organizmie, organizm będzie spożytkował te składniki na potrzeby innych komórek, tkanek i narządów o wiele ważniejszych do funkcjonowania całego organizmu niż włosy. Na potrzeby tych tkanek, które są niezbędne dla przeżycia organizmu, w takiej sytuacji substancji odżywczych zabraknie dla odżywienia włosów a to doprowadzi do ich nadmiernego wypadania.

 

Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe i szybko reagują na wszelkie zmiany zachodzące w organizmie.

Mieszek włosowy to taki miniorgan w którym zachodzą bardzo intensywne procesy, intensywne podziały komórkowe– aby te procesy prawidłowo przebiegały a zatem aby włosy prawidłowo rosły mieszek włosowy potrzebuje stałego, ciągłego zaopatrzenia w składniki odżywcze, zarówno węglowodany, białka, tłuszcze jak witaminy i minerały. Nie może mu niczego zabraknąć. Wszystkie te składniki odżywcze są równie ważne. W wielu przypadkach problemy z wypadaniem włosów nie wynikają tylko z niedoborów witamin i minerałów, ale także z diety ubogiej w biało czy tez niskokalorycznej.

Mieszki włosowe i włosy, które w tych mieszkach rosną ze względu na intensywne podziały komórkowe na bieżąco i szybki reagują na wszystkie zmiany zachodzące w organizmie. Dlatego też przyczyny wypadania włosów szukamy również w zaburzeniach hormonalnych, w stanach zapalnych w organizmie, w problemach z układem pokarmowym, w zastosowanych lekach, przebytych infekcjach,  w  niehigienicznym trybie życia pełnym stresu,  czy też chorobach skóry głowy takich jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy lub zapalenie mieszków włosowych. 

 

Wypadanie włosów Kraków – jak możemy Ci pomóc w Centrum Zdrowego Włosa?

W naszym gabinecie pracują doświadczeni trycholodzy, zarówno lekarze trycholodzy jak i trycholodzy – kosmetolodzy. Jeśli pacjent zgłasza się do nas z problemem wypadania włosów to w pierwszej kolejności zostaje wykonana trichoskopia, czyli badanie włosów. Na podstawie trichoskopii oraz wywiadu z pacjentem trycholog ocenia z jakim rodzajem wypadania włosów mamy do czynienia. Czasami trichoskopia wystarcza, aby określić już przyczynę wypadania włosów. U niektórych osób należy natomiast na jej podstawie wiedząc już z jakim rodzajem wypadania włosów mamy do czynienia wykonać dodatkowe badania z krwi pod kątem niedoborów witamin, minerałów oraz aminokwasów, hormonów czy też stanów zapalnych w organizmie. W dalszej kolejności wprowadzane jest leczenie w formie leków doustnych czy też miejscowych lub w formie odpowiedniej pielęgnacji czy też zabiegów.

 

Zabiegi przeciw wypadaniu włosów Kraków

Zabiegi jakie oferujemy w przypadku nadmiernego wypadania włosów to zabiegi bezinwazyjne takie jakie infuzja tlenowa przeciw wypadaniu włosów, mezoterapia bezigłowa skóry głowy, zabiegi z zastosowaniem kosmetyków trychologicznych oraz zabiegi iniekcyjne w postaci mezoterapii igłowej na włosy, osocza przeciw łysieniu, fibryny na skórę głowy czy też komórek macierzystych. U wielu pacjentów wprowadzamy metody łączone, opierając kurację zarówno na zastosowaniu leków, suplementów, kosmetyków czy też zabiegów. Dlatego też współpraca lekarza trychologa, kosmetologa trychologa, dietetyka a nawet chirurga jest często niezbędna w przeprowadzeniu prawidłowej kuracji przeciw wypadaniu włosów.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy wypadanie włosów u Ciebie to normalny stan czy jest już powodem do zmartwień to zapraszam cię do gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, gdzie kompleksowo zajmiemy się twoim problemem. 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.