Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
26.02.2019 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów – jak je skutecznie zahamować?

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, zastanawia się jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów oraz zadaje sobie pytanie: jaka jest przyczyna wypadania włosów, które ich dotknęło?  Odpowiedzi na te pytania jest sporo, już spieszymy z ich udzieleniem…

Dlaczego cierpimy na nadmierne wypadanie włosów ? – przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to problem, który może rozwijać się na podłożu wielu przyczyn. Większość pacjentów, którzy zgłaszają się do naszego gabinetu trychologicznego w pierwszej kolejności zadają to pytanie: Dlaczego wypadają mi włosy? Jak jest przyczyna utraty tak dużej ilości włosów? Przyczyn niestety może być wiele a naszym zadaniem jest pomóc Ci tę przyczynę jak najszybciej zidentyfikować.

W pierwszej kolejności należy zweryfikować czy Twoja skóra głowy jest zdrowa, ponieważ wiele problemów takich jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych, łupież tłusty, atopowe zapalenie skóry głowy, liszaj płaski mieszkowy czy też toczeń rumieniowaty skórny mogą być bezpośrednią przyczyną wypadania włosów. Należy również zweryfikować, czy utrata włosów u Ciebie ma charakter telogenowego, przejściowego wypadania włosów czy cechy łysienia androgenowego, plackowatego czy też bliznowaciejącego. Odpowiedź na to pytanie uzyskasz wykonując trichoskopię, czyli mikroskopowe badanie skóry głowy i włosów.

 

Jakie przyczyny powodują nadmierne wypadanie włosów?

W przypadku nadmiernego wypadania włosów, należy również zweryfikować, czy w twoim organizmie nie pojawiły się niedobory witamin, minerałów oraz aminokwasów niezbędnych do wzrostu włosów. Wiele osób pyta: jakie suplementy zażywać, aby zahamować wypadanie włosów? Nie ma rozsądnej odpowiedzi na to pytanie bez pierwotnego wykonania badań  w kierunku niedoborów.  Doskonałym sposobem na ocenę stanu odżywienia organizmu jest analiza pierwiastkowa włosów oraz konsultacja z dietetykiem, który to badanie odpowiednio zinterpretuje.

Kolejną istotną grupą przyczyn, które powodują wypadanie włosów u naszych pacjentów są problemy hormonalne. Jakie zaburzenia hormonalne mogą powodować nadmierne wypadanie włosów? Mogą być to zarówno problemy z tarczycą, wysoki poziom androgenów w organizmie, niski poziom estrogenów w organizmie, wysoki poziom prolaktyny, wysoki poziom kortyzolu oraz wiele innych. Weryfikacja zaburzeń hormonalnych wymaga wnikliwej diagnostyki i konsultacji z lekarzem endokrynologiem. 

 

Co powoduje wypadanie włosów?

Wiele pacjentów zgłaszających się do naszej placówki z problemem wypadania włosów cierpi na problemy związane z układem pokarmowym takie jak celiakia, nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego. Kolejną przyczyna wypadania włosów mogą być zażywane przez pacjentów leki. Jakie leki mogą powodować wypadanie włosów? Mogą być to leki regulujące wysokie ciśnienie w organizmie, leki obniżające poziom lipidów, leki stosowane w psychiatrii, retinoidy stosowane w leczeniu trądzików, leki stosowane w reumatologii. Niejednokrotną przyczyna utraty włosów jest stres, zarówno przewlekłe narażenie na stres jak i jednorazowe, intensywne sytuacje stresujące. Do gabinetu zgłaszają się również osoby, które zauważyły problem swój problem z wypadaniem włosów po przebytej operacji i związanej z nią narkozie oraz po chorobach przebiegających z wysoką gorączką. Wiele kobiet odwiedzających nasz gabinet cierpi  zaś na wypadanie włosów po odstawieniu zażywanych leków antykoncepcyjnych oraz po porodach.  Jak widzimy tych przyczyn jest wiele i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Jeśli chcesz poważnie podejść do swojego problemu, udaj się do specjalisty, który pomoże Ci zweryfikować przyczynę.

 

Wypadanie włosów  – do kogo się zgłosić?

Wiele osób cierpiących na nadmierną utratę  włosów zadaje sobie pytania: Kto leczy nadmierne wypadanie włosów? Jaki lekarz może nam pomóc kiedy cierpimy na nadmierne wypadanie włosów? Gdzie udać się, aby leczyć wypadanie włosów?

Często, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę nadmiernego wypadania włosów oraz właściwie leczyć problem należy udać się do wielu specjalistów. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj wypadania włosów, zweryfikuje, czy twoja skóra głowy jest zdrowa oraz pokieruje dalszą diagnostyką. Niejednokrotnie musimy również skorzystać z porady endokrynologa czy też ginekologa – lekarze tych specjalizacji pomogą Ci ustalić czy twój problem jest spowodowany różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi. Warto odwiedzić również dietetyka, który pomoże Ci dobrać odpowiednią suplementację oraz ułoży dietę w taki sposób, aby zniwelować wszelkiego rodzaju niedobory pierwiastków, witamin i aminokwasów, które mogą przyczyną nadmiernego wypadania włosów.  Odwiedź również trychologa, który dostosuje do potrzeb twoich włosów odpowiednią pielęgnację wzmacniającą oraz zabiegi hamujące utratę włosów.

Szukając pomocy i rozwiązania problemu wypadania włosów korzystaj z usług miejsc, które specjalizują się w leczeniu nadmiernej utraty włosów oraz wybieraj te miejsca, w których możesz uzyskać pomoc zarówno trychologa, dermatologa, dietetyka oraz endokrynologa. Współpraca tych specjalistów jest w wielu przypadkach niezbędna, aby skutecznie zdiagnozować oraz zahamować wypadanie włosów.

Wypadanie włosów – jak sobie radzić? Zahamowanie nadmiernego wypadania włosów w warunkach domowych.

Jeśli twój problem dopiero się zaczął i nie masz możliwości udania się do specjalistycznego gabinetu, spróbuj na początku zahamować wypadanie włosów w warunkach domowych. Aby podjąć kurację wzmacniającą należy zaopatrzyć się w dwa niezbędne kosmetyki: szampon przeciw wypadaniu włosów oraz lotion lub ampułki przeciw wypadaniu włosów. Kosmetyki te powinny zawierać szeroka gamę składników aktywnych, tak aby podczas ich stosowania zarówno intensywnie stymulować krążenie w mieszkach włosowych, odżywiając i dotleniając cebulki włosów oraz powinny wykazywać działanie antyseptyczne, regulujące mikroflorę skóry głowy oraz zapewniające włosom odpowiednie środowisko do wzrostu. Kosmetyki, które w naszej opinii najlepiej sprawdzają się w kuracjach domowych to:

Szampony:

Dermokosmetyki do wcierania w skórę głowy:

Kuracja kosmetykami powinna być systematyczna i trwać 3 miesiące. Pamiętaj jednak, że jeśli twój problem z nadmiernym wypadaniem włosów przy wyżej opisanej kuracji nie zahamuje się do 3 miesięcy stosowania kosmetyków to bezwzględnie należy udać się do specjalisty.

Wypadanie włosów – jakie zabiegi przeciw wypadaniu włosów?

Dopełniając kurację nadmiernego wypadania włosów możesz skorzystać z szeregu zabiegów oferowanych przez gabinety trychologiczne, które pozwolą na szybsze osiągnięcie rezultatów leczenia. Zabiegi, które stosujemy przeciw wypadaniu włosów mają zarówno charakter kosmetyczny jak i medyczny. Zabiegi kosmetyczne przeciw wypadaniu włosów to: zabiegi infuzji tlenowej, mezoterapia bezigłowa,  naświetlanie lampą LED, zabiegi z zastosowaniem różnorodnych dermokosmetyków trychologicznych. Zabiegi medyczne głównie wiążą się z iniekcjami, są to: karboksyterapia, mezoterapia igłowa, osocze czy też fibryna. Zadajesz sobie pytanie, który zabieg wybrać? Ile zabiegów należy wykonać? Zapytaj specjalisty, który doradzi Ci jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy oraz jak powinna przebiegać pełna kuracja.

Jak widzisz przyczyn nadmiernego wypadania włosów oraz rozwiązań tego problemu może być wiele. Kluczowym elementem zarówno diagnostyki jak i kuracji hamującej wypadanie włosów jest doświadczenie specjalisty do którego się udasz się ze swoim problemem oraz twoje zaangażowanie w kurację, systematyczne i konsekwentne stosowanie się do wszystkich zaleceń.

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.