Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
15.05.2020 Natalia Kuklińska

Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego po porodzie włosy wypadają?

Wypadanie włosów po ciąży to problem trapiący większość  świeżo upieczonych mam. Dlaczego włosy po ciąży wypadają? na to pytanie odpowie dzisiaj trycholog z gabinetu Centrum Zdrowego Włosa mgr Natalia Kuklińska.

Włosy podczas ciąży

Ciąża to piękny, ale i bardzo specyficzny czas dla organizmu każdej kobiety. Organizm stara się jak najlepiej przygotować nasze ciało do przyjęcia na świat maluszka. Niestety wiele tych zmian ciągnie za sobą przykre skutki m.in. wypadanie włosów, które źle wpływa na kondycję psychiczną świeżo upieczonych mam.

Do naszego gabinetu zgłasza się sporo przyszłych mam, które proszą o poradę jak mogą zadbać o dobrą kondycję swoich włosów w trakcie ciąży jak i po rozwiązaniu. Wiele kobiet przychodzi również do nas z problemem wzmożonej utraty włosów po porodzie. Choć to fakt powszechnie znany, że włosy po porodzie wypadają, wciąż wiele z Pań nie wie, dlaczego tak się dzieje. Czy możemy temu zapobiec? Czy to normalne?Czym jest poporodowe wypadanie włosów? Na te pytania postaram się dziś odpowiedzieć.

Włosy rosnące na skórze naszej głowy charakteryzuje asynchroniczny wzrost. Co oznacza tyle, że wszystkie mieszki włosowe są na innym etapie cyklu wzrostu włosa. Dzięki temu nie tracimy wszystkich włosów w jednym czasie. Żeby lepiej to zrozumieć należy wspomnieć o tym jak cykl wzrostu włosa wygląda:

-FAZA ANAGENU (wzrostu, od 2-6lat)

-FAZA KATAGENU ( spoczynku, ok. 2-3tygodnie)

-FAZA TELOGENU ( wypadania, ok. 2-3miesięcy)

Włosy w fazie wzrostu rosną szybko, ale są słabsze, bardziej podatne na działanie czynników uszkadzających i stresowych. Włosy telogenowe, czyli te znajdujące się w fazie spoczynku, są silne i wytrzymałe. W fazie anagenu znajduje się ok. 85% włosów na naszej głowie, a ok. 10-15 % to włosy telogenowe.

Zachowanie włosów po ciąży

Po ciąży ilość „czynników stresowych” jest spora, a głównym z nich jest burza hormonalna. W ciąży u większości kobiet włosy są lśniące, gęste i mocne- wszystko za sprawą hormonów, które „dodają nam urody”, a mowa o estrogenach, których poziom w ciąży jest zwiększony. Niestety po ciąży poziom ten gwałtownie maleje i to bardzo niekorzystnie wpływa na nasze włosy… Innymi czynnikami, które mogą sprzyjać wypadaniu włosów może być stres związany z porodem, deficyt snu, ale i wysoki poziom prolaktyny związany z karmieniem piersią. Wysoki poziom prolaktyny często odgrywa istotne znaczenie w przypadku wypadania włosów.

Konsekwencją działania powyższych czynników jest zbyt wczesne zakończenie fazy anagenu ( wzrost włosa jest krótszy). Spora ilość czynników stresujących, działa na wrażliwe włosy anangenowe, hamuje ich wzrost i powoduje „przeskoczenie” do fazy telogenu ( faza spoczynku tuż przed wypadnięciem włosa). Oznacza to tyle, że prawidłowa proporcja ilości włosów w danej fazie będzie zachwiana. Włosów telogenowych, ( które za chwilkę wypadną) będzie znacznie więcej niż 10-15%, a włosów anangenowych mniej niż 80%.

Dlaczego włosy wypadają 3-4 miesiące po porodzie?

Jest to czas w którym od momentu zadziałania czynnika ( poród, gwałtowny spadek estrogenów, karmienie piersią- wzrost prolaktyny) włos wypada.

Czy wypadanie po porodzie jest normalne?

Tak, nie możemy oszukać naszego organizmu i przestawić układu hormonalnego. U niektórych kobiet wypadanie będzie mniej zauważalne, u innych znaczne. Należy tutaj brać pod uwagę, jaki mamy „stan wyjściowy” włosów. Telogenowa utrata włosów po porodzie jest zjawiskiem normalnym i może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Czy możemy zapobiec po ciążowej utracie włosów?

Nie, ale możemy starać się wzmacniać włosy poprzez odpowiednią pielęgnację delikatnymi szamponami o działaniu wzmacniającym np. Mineral Treatment Fire lub Nutri + Trico Aroma, Colosregen. W trakcie ciąży nie zaleca się stosowania preparatów do wcierania, warto odłożyć to na czas po porodzie. Dobry, wzmacniający szampon będzie bezpieczną opcją. Warto też pokusić się o prawidłową i wzmacniająca włosy suplementację, którą zawsze należy skonsultować z lekarzem np. Kerabione mama. Jeśli chodzi o intensywniejsze i nadal bezpieczne ( niewątpliwie bezpieczeństwo mamy i maluszka jest tutaj najważniejsze) działanie, można rozważyć zabieg infuzji tlenowej wykonywany w serii. Kojące i pobudzające działanie tlenu będzie miało dobroczynny wpływ na skórę i włosy. Może być zastosowany również u kobiet w ciąży. 

Jak zatem wzmocnić włosy po porodzie i zahamować ich nadmierne wypadanie?

Po porodzie możemy już sobie pozwolić na bardziej odważne działania. Chcąc zahamować nadmierne wypadanie włosów możemy wcierać dermoksometyki intensywnie pobudzające krążenie, korzystać z zabiegów naświetlania lampą LED, z zabiegó infuzji tlenowej i na bazie kosmetyków trychologicznych. Jeśli nie karmisz piersią możesz również skorzystać z zabiegów mezoterapii igłowej, osocza jak również zastosować leki na bazie estrogenów przepisywane przez lekarzy dermatologów. Zapraszamy wszystkie mamy, które martwią się po ciążową utratą włosów.

  1. M. Sobstyl i wsp. Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet. Przegląd menopauzalny, 2010;1: 52-55

  2. O. Mirallas, R.Grimalt. The Postpartum Telogen Effluvium Fallacy. Skin AppendageDisord.2016;1(4): 198-201

  3. Lynfield YL. Effect of pregnancy on the human hair cycle. J Invest Dermatol. 1960;35:323–327

mgr
trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.