Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
02.01.2021 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów u dzieci – czy możemy pomóc Twojemu dziecku?

Wydawać by się mogło, że z problemem nadmiernego wypadania włosów zmagają się jedynie osoby dorosłe. Nic bardziej mylnego! Pacjentami naszego gabinetu są także dzieci, cierpiące na nadmierną utratę włosów lub nawet łysienie o różnym podłożu. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszym artykule trycholog Natalia Kuklińska omówi najczęściej występujące rodzaje oraz przyczyny wypadania włosów u dzieci.

FIZJOLOGIA

Obserwacja nadmiernej utraty włosów u dziecka bardzo często wzbudza w rodzicach duży niepokój. W końcu nadmierne wypadanie włosów może świadczyć o jakiejś chorobie toczącej się w organizmie. Należy jednak zaznaczyć że u dzieci wypadanie włosów jest również procem fizjologicznym tak jak u dorosłych i nie zawsze świadczy o chorobie. Szczególnie zaniepokojeni są rodzice niemowlaków, które nagle tracą sporą część owłosienia. Najbardziej jest to zauważalne u dzieci, które mają włosy ciemniejsze. Jest to związane z naturalnym procesem „wymiany owłosienia” z włosów delikatnych, cienkich na włosy grubsze i nie powinno być powodem do zmartwień. Włosy samoistnie dość szybko odrastają a fryzura dziecka się zagęszcza.

Inną błahą przyczyną, która na pierwszy rzut oka wygląda groźnie i przypomina łysienie plackowate jest pojawienie się na skórze głowy malucha ognisk zupełnie pozbawionych włosów. Oczywiście wymaga to kontroli specjalisty, ale bardzo często przyczyną jest po prostu „wycieranie” włosów z powodu częstego pocierania różnych obszarów skóry głowy o poduszkę czy fotelik. Jest to szczególnie zauważalne u dzieci, które jeszcze nie raczkują i nie chodzą a większą część doby spędzają w pozycji leżącej.

NIEDOBORY

Problemy z owłosieniem na skórze głowy u dziecka wynikać mogą z niedoborów witamin, czy też w organixmie malucha – łysienie u dzieci może być związane z anemią, jak i z niedoborami witamin (np. witamin z grupy B czy też witaminy D3). Do utraty włosów może prowadzić jednak również nadmiar pewnych składników odżywczych – mowa tutaj przede wszystkim o nadmiarze witaminy A w organizmie.

Dzięki zdrowej i różnorodnej diecie, większość dzieci obecnie nie ma objawów niedoborów żywieniowych, które prowadzą do utraty włosów. Jednakże, jeśli podejrzewasz taki problem, porozmawiaj z lekarzem lub z dietetykiem zanim podejmiesz decyzję o podaniu suplementów diety, które nie są dla oraganizmu obojętne. Wielu rodziców odwiedzających nasz gabinet decyduje się ma wykonanie maluszkowi analizy pierwiastkowej włosów, dzięki której można określić zawartość makro i mikro składników jak również zbadać obecność pierwiastków toksycznych w organizmie.

PROBLEMY HORMONALNE

W śród małych pacjentów odwiedzających nasz gabinet zdarzają się takie osoby u których zostają zdiagnozowane choroby tarczycy. Najczęściej jest to niedoczynność tarczycy. Diagnostyka wymaga wykonania badań laboratoryjnych z krwi dziecka oraz leczenia prowadzonego przez endokrynologa dziecięcego.

CHOROBY INFEKCYJNE

U niektórych dzieci, tak samo jak u osób dorosłych wypadanie włosów może nastąpić po chorobach infekcyjnych przebiegających z wysoką gorączką. Wypadanie włosów ma miejsce 2-3 miesiące po chorobie. Dodatkowo, można również zaobserwować nadmierną utratę włosów u dzieci cierpiących na infekcje pasożytnicze jelit np. owsicę czy glistnicę jelitową.

GRZYBICA OWŁOSIONEJ SKÓRY GŁOWY

U dzieci możemy się również spotkać z zakażeniami grzybiczymi skóry głowy. Zmiany są dość charakterystyczne. Najczęściej mają owalny lub okrągły kształt i pokryte są drobnopłatową łuską. Włosy w tych miejscach najczęściej są ułamane na poziomie i skóry i mogą przypominać kształtem czarne kropki. W związku z tym, że włosy się łamią można obserwować ich przerzedzenie.

Dla potwierdzenia diagnozy specjalista zleca badanie mykologiczne i wdraża odpowiednie leczenie. W pielęgnacji stosuje się delikatne szampony oczyszczające o właściwościach przeciwgrzybiczych.

ŁYSIENIE PLACKOWATE

Ten przykry problem jest chorobą, która niestety często dotyka dzieci. Charakterystyczne jest pojawienie się nagle ognisk wyłysienia o kształcie okrągłym lub owalnym. Mają one gładką i połyskującą powierzchnię. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Prościej mówiąc, układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe czego konsekwencją są pojawiające się ogniska wyłysienia, nazywane przez pacjentów „plackami”. Dzięki wdrożeniu leczenia dermatologicznego oraz pielęgnacji wzmacniającej u większości dzieci udaje się odzyskać włosy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że u większości osób motorem napędzającym chorobę jest stres oraz problemy o podłożu psychologicznym, dlatego też niezbędnym elementem leczenia oprócz naszych działań jest pomoc psychologa.

TRICHOTILLOMANIA

Trichotillomania jest to problem polegający na wyrywaniu włosów poprzez ich ciągnięcie, skręcanie lub pocieranie przez dziecko. Czynnikiem dominującym jest tutaj mechaniczne uszkodzenie włosów. Wyrywanie włosów jest reakcją dziecka na stres. Utrata włosów jest niepełna i charakteryzuje się ułamaniem włosów na różnej wysokości. Objawy są zazwyczaj widoczne po stronie dominującej ręki. Trichotillomania może być wywołana przez stres lub lęki w życiu dziecka, przyczyną może być np. utrata dziadków, narodziny rodzeństwa, rozwód rodziców lub problemy w szkole. Jeśli dziecko nie reaguje na upomnienia ze strony rodzica, pomocna może okazać się konsultacja u psychologa dziecięcego, który pomoże ustalić czynnik wywołujący stres.

ŁYSIENIE TRAKCYJNE

Problem ten jest również powodowany przez czynnik mechaniczy, którym jest tutaj nadmierne naciąganie włosów na przykład przy pleceniu warkocza lub upinaniu kucyka. Łysienie z pociągania może być efektem ciasno upinanych warkoczyków, plecionych dziecku najczęściej w okresie wakacyjnym na całej powierzchni skóry głowy. U większości osób utracone włosy odrastają, jednak długotrwałe pociąganie włosów może uszkodzić mieszki włosowe dziecka i doprowadzić nawet do łysienia bliznowaciejącego.

WYPADANIE WŁOSÓW U DZIECI – JAK MOŻEMY POMÓC W CENTRUM ZDROWEGO WŁOSA?

Otrzymujemy wiele zapytań od zmartwionych rodziców, czy do naszego gabinetu mogą się zgłosić ze swoją pociechą. Jak się domyślacie, odpowiedź brzmi TAK, zapraszamy również z dziećmi. Postaramy się ustalić przyczynę problemu wypadania włosów u dziecka, wdrożyć odpowiednia pielęgnację wmacniającą włosy lub leczenie, jeśli jest taka konieczność. Coraz więcej rodziców decyduje się również na zabiegi wzmacniające w gabinecie, które wykonujemy dzieciom. Są to zabiegi bezinwazyjne, zupełnie bezbolesne i bezpieczne dla waszych pociech.. Czasami do osiągnięcia pełnego sukcesu, w zależności od przyczyny wypadania włosów u dziecka, potrzebujemy wsparcia dietetyka, endokrynologa, psychologa czy też pediatry.

PSYCHOLOGIA

Nie sposób tutaj nie wspomnieć o jednym aspekcie, który potrzebny jest wszystkim dzieciom tracącym włosy i to niezależnie od przyczyny. Mowa tutaj o wsparciu ze strony rodziców. Utrata włosów dla człowieka będącego w dowolnym wieku może być niebagatelnym problemem, dla dzieci jest to szczególny kłopot ze względu na brak zrozumienia problemu ze strony rówieśników. Dziecko tracące włosów zwłaszcza w przypadku łysienia plackowatego, które jest szczególnie zauważalne, często niestety spotyka się z przykrościami ze strony rówieśników. To właśnie dlatego rodzice dziecka, które łysieje, muszą okazywać mu niezbędne wsparcie – należy przede wszystkim pokazywać dziecku, że utrata włosów nie czyni go w żaden sposób gorszym od jego kolegów I koleżanek.

Jak wiecie, kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy jest zebranie obszernego wywiadu, który pomoże zidentyfikować rodzaj łysienia, rodzaj utraty włosów i jeśli to możliwe wyeliminować przyczynę, dobrać odpowiednie leczenie i pielęgnację. Należy zaznaczyć, że tak jak w przypadku dorosłych tak i u dzieci problem nadmiernej utraty włosów może wpływać na ich komfort życia, a przede wszystkim na postrzeganie ich przez inne dzieci w przedszkolu czy w szkole. Zapraszamy więc do naszego gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie na konsultacje oraz zabiegi. Postaramy się pomóc zahamować nadmierne wypadanie włosów u Twojego dziecka.

Natalia Kuklińska

trycholog

Centrum Zdrowego Włosa

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.