Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
11.05.2021 Edyta Pawluś

Czy można leczyć łysienie u mężczyzn?

Przez ostatnie lata do naszego gabinetu zgłasza się coraz więcej mężczyzn z zapytaniem: Czy można leczyć łysienie męskie? Bardzo nas to cieszy, że Panowie coraz bardziej zwracają uwagę na stan swojej fryzury a problem łysienia traktują poważnie i chcą z nią walczyć. TAK, oczywiście łysienie męskie można leczyć. Cały proces rozpoczynamy od diagnostyki i postawienia ostatecznej diagnozy, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym u mężczyzny a następnie przechodzimy do działań.

Na czym polega diagnostyka łysienia męskiego?

Diagnostyka polega przede wszystkim na wykonaniu bezinwazyjnego badania włosów i skóry głowy, czyli trichoskopii. Dla doświadczonego trychologa z reguły już trichoskopia i cechy trichoskopowe, które w niej widzi wystarcza do postawienia diagnozy. Bardzo rzadko się zdarza, że trichoskopia nie daje nam odpowiedzi, czy mamy do czynienienia z łysieniem męskim.  Jeśli tak się dzieje lub podejrzewamy, że łysienie androgenowe może współwystępować  z innym rodzajem łysienia np. łysieniem telogenowym lub łysieniem bliznowaciejącym, pacjent zostaje skierowany na dodatkowe badania z krwi lub biopsję skóry głowy.

Jakie metody w Centrum Zdrowego Włosa stosujemy, aby leczyć łysienie męskie?

W przypadku łysienia androgenowego u większości pacjentów stosujemy politerapię, czyli łączymy kilka metod w celu zahamowania łysienia oraz zagęszczenia włosów. Stosowane są leki miejscowo na skórę głowy, które pacjenci wcierają w skórę głowy w domu. Rekomendujemy równoczesne doustne leczenie lekami hamującymi przetwarzanie testosteronu do dihydrotestosteronu, który jest głównym sprawcą łysienia. Dodatkowo u wielu pacjentów stosujemy zabiegi w postaci osocza, mezoterapii igłowej lub bezinwazyjnej mezoterapii bezigłowej.

 

Jakie efekty leczenia łysienia androgenowego można osiągnąć?

Celem leczenia jest zawsze zagęszczenie włosów oraz odzyskanie dawnej gęstości włosów. Wszystko zależy od momentu w którym pacjent się do nas zgłasza, a więc stopnia zaawansowania problemu łysienia. U  niektórych pacjentów efektem leczenia jest zahamowanie procesu postepowania przerzedzenia włosów lub znaczne opóźnienie tego procesu.

 

Jak długo trwa leczenie łysienia męskiego?

 

Biorąc pod uwagę fakt, że łysienie męskie jest uwarunkowane genetycznie a my powyższymi metodami oszukujemy tą genetykę, ale jej nie zmieniamy to należy mieć świadomość, że leczenie łysienia jest procesem przewlekłym. W naszej praktyce gabinetowej obserwujemy u większości panów zagęszczenie włosów po około sześciu miesiącach kuracji, którą następnie należy kontynuować. Ale nie martwcie się drodzy Panowie! Czynności związane z leczeniem łysienia są bardzo proste, nie są czasochłonne i stają się bardzo szybko codziennym nawykiem.

 

Zapraszam na zabiegi oraz konsultacje!

mgr Edyta Pawluś – trycholog

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.