Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
21.07.2020 Edyta Pawluś

Czy picie kawy może zahamować nadmierne wypadanie włosów?

Podczas konsultacji trychologicznych w naszym gabinecie, często pada to pytanie. Pacjenci często czytają na forach i blogach internetowych, że kofeina stymuluje wzrost włosów. Czy to prawda oraz czy rzeczywiście chodzi o picie dużej ilości kawy odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

Czym tak naprawdę jest kofeina i jak działa na nasz organizm?

Kofeina to naturalny alkaloid pozyskiwany głównie z ziaren kawy, z liści herbaty jak również z kakao. Wiecie, że kofeina tak naprawdę jest trucizną wytwarzaną przez roślinę w celu obrony? Taka jest jej główna biologiczna rola. Wiemy też, że działanie kofeiny spożywanej doustnie to głównie pobudzenie organizmu, przyspieszenie akcji serca, pobudzenie krążenia w naczyniach krwionośnych, działanie lipolityczne oraz moczopędne.

Kofeina przemyśle kosmetycznym

Kofeina jest coraz częściej wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym oraz w lecznictwie. Działanie kofeiny w kosmetykach na twarz oraz ciało to głównie stymulacja lipolizy w tkance tłuszczowej, działanie odchudzające i antycellulitowe, działanie antyoksydacyjne (chroniące skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, promieniowania słonecznego), działanie ujędrniające, przeciwzmarszczkowe, działanie rozjaśniające i likwidujące obrzęki zwłaszcza w okolicach oczu. Dlatego też znalazła ona zastosowanie zarówno w balsamach do ciała, zabiegach antycellulitowych, kremach do twarzy i pod oczy jak również ampułkach do mezoterapii igłowej.

Kofeina jako sposób walki z nadmiernym wypadaniem włosów?

Kofeina znalazła również swoje zastosowanie w kuracjach wspomagających leczenie łysienia i wypadania włosów. Dlaczego kofeina wykorzystywana jest również w walce z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem? Czy na pewno powinniśmy pić dużo kawy, aby pomóc swoim włosom? Picie dużej ilości kawy za pewne nie pomoże naszym włosom, ale wcieranie kofeiny w małych stężeniach w skórę głowy już tak… Kofeina stosowana miejscowo na skórę głowy ze względu na swoje działanie pobudzające krążenie hamuje wypadanie włosów oraz łysienie. Dzięki stymulacji krążenia w skórze dochodzi do stymulacji mikrokrążenia w mieszkach włosowych, czyli do intensywnego odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych. Czy wiesz, że nadmierne spożywanie kawy może prowadzić do uzależnienia, które ma swoją nazwę: kofeinizm? Lepiej więc wcierać kofeinę w skórę głowy a doustnie spożywać jej ograniczoną ilość.

Ciekawe badania z Kliniki Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego Schleswig-Holstein,
University of Lübeck w Niemczech

Podczas badań pobrano 14 biopsji skóry głowy razem z mieszkami włosowymi od mężczyzn ze zdiagnozowanym łysieniem androgenowym. Mieszki te w warunkach in vitro poddano działaniu różnych stężeń testosteronu i kofeiny. Jakie były efekty? Zaobserwowano zahamowanie wzrostu włosów w mieszkach włosowych poddawanych działaniu testosteronu w stężeniu 5 μg/ ml i znaczną stymulację wzrostu włosów w mieszkach włosowych poddanych działaniu kofeiny w stężeniach 0,005% i 0,001%.

Kofeina jako substancja wspomagająca leczenie łysienia androgenowego

Leki zatwierdzone przez FDA w celu leczenia łysienia androgenowego to finasteryd i minoksidil. W dalszym ciągu jednak poszukuje się substancji alternatywnych, które mogłyby być pomocne w leczeniu łysienia androgenowego. Badania in vitro pokazały, ze kofeina może być stosowana jako stymulator wzrostu włosów ludzkich również u osób u których zdiagnozowano łysienie androgenowe.

Jak zatem kofeina działa na ludzkie mieszki włosowe?

Powyższe badania wykazały, że kofeina pobudza proliferację keratynocytów w mieszkach włosowych poprzez stymulowanie metabolizmu komórkowego. Dzięki temu mechanizmowi może przeciwdziałać miniaturyzacji mieszków włosowych wywołanych przez dihydrotestosteron. Jednak uwaga! Stymulujące działanie kofeiny zaobserwowano tylko w mniejszych stężeniach. W przypadku działania wyższych stężeń na mieszki włosowe kofeina działała toksycznie poprzez nadmierną stymulację mieszka włosowego. Nadmierna stymulacja mieszka włosowego powodowała nadmierne zużycie energii i wyczerpanie zdolności keratynocytów do proliferacji (podziałów) a więc zahamowanie wzrostu włosów. Powiedzenie „co za dużo to niezdrowo” również sprawdza się w tym wypadku.

Leczenie łysienia i wypadania włosów w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

Kofeinę w niskich stężeniach możemy spotkać w wielu kosmetykach przeciw wypadaniu włosów oraz przeciw łysieniu i na tym etapie traktujemy ją jako metodę wspomagającą leczenie łysienia androgenowego. W naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie leczenie łysienia androgenowego opiera się głównie na stosowaniu leków zatwierdzonych przez FDA oraz przeprowadzanie jest po okiem doświadczonych dermatologów trychologów.

 

Zapraszam na konsultacje
Edyta Pawluś
trycholog, kosmetolog

Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.