Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
20.10.2020 Edyta Pawluś

Epidemia a wypadanie włosów

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do trychologa z problemem nadmiernego wypadania włosów spowodowanego epidemią koronawirusa Sars-Cov-2. Dlaczego? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

 

Wypadanie włosów u osób, które przebyły infekcję koronawirusem.

Osoby, które chorowały na Covid-19, a infekcja przebiegała z wysoką gorączką i znacznym osłabieniem organizmu bardzo często 2-4 miesiące po chorobie obserwują u siebie bardzo intensywne wypadanie włosów. Jest to łysienie telogenowe, bardzo częste po chorobach infekcyjnych przebiegających z wysoką gorączką. Włosy bardzo gwałtownie i intensywnie wypadają, jednak wypadanie to  można zahamować a gęstość włosów odzyskać. Dlatego też każdemu zalecamy podjęcie kuracji i cierpliwe przestrzeganie zaleceń.

 

Wypadanie włosów z powodu stresu, który wywołuje epidemia.

Obecna epidemia powoduje wypadanie włosów nie tylko u osób, które przeszły infekcję. Również u tych, którzy z powodu epidemii, żyją w przewlekłym stresie i napięciu spowodowanych przez obawę przed zakażeniem, obawę przed utratą zdrowia czy też utratą pracy. Intensywny stres przeżywają również osoby, których bliscy chorują  lub którzy stracili z powodu epidemii pracę. Ten stres, zarówno intensywny, gwałtowny jak i przewlekłe napięcie powodują łysienie neurotyczne, które również można zahamować a włosy mogą odzyskać swoją gęstość.

 

Wypadanie włosów spowodowane nasileniem chorób skóry głowy.

Z powodu stresu u wielu osób nasilają się problemy skórne takie jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych czy też atopowe zapalenie skóry głowy. Nasilenie objawów skórnych natomiast powoduje nadmierne wypadanie włosów, które ustaje po złagodzeniu stanów zapalnych i wyciszeniu stresu.

 

Jak pomagamy naszym pacjentom zahamować nadmierne wypadanie włosów?

Przede wszystkim podstawą naszego działania jest trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie skóry głowy i włosów. Dzięki temu badaniu możemy ocenić typ wypadania włosów oraz obecny stan włosów pacjenta. Następnie wdrożyć odpowiednią kurację. Kuracja może opierać się na stosowaniu leków i kosmetyków przez pacjenta w domu jak również bardzo często wdrażamy zabiegi, z których pacjenci korzystają w naszym gabinecie. Zabiegi te głównie intensywnie stymulują krążenie w skórze głowy oraz odżywiają mieszki włosowe. Są to zabiegi z zastosowaniem kosmetyków trychologicznych, naświetlań, infuzji tlenowej czy też mezoterapii igłowej i osocza.  Kuracja trwa zazwyczaj  3 miesiące a pacjenci powracają do swojej pierwotnej gęstości włosów.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.