Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
12.02.2024 Edyta Pawluś

Jak działa minoksidil – popularna substancja stosowana w leczeniu łysienia?

Dermatolodzy zajmujący się leczeniem łysienia dosyć często rekomendują pacjentom stosowanie minoksidilu, który wspomaga wzrost włosów dzięki czemu poprawia ich gęstość. 

 

Jak działa minoksidil?

Minoskidil wykazuje na mieszki włosowe oraz skórę głowy wielokierunkowe działanie, między innymi:

  1. Przede wszystkim wydłuża fazę wzrostu włosów, dzięki czemu włosy nie wypadają przedwcześnie tylko prawidłowo rosną. W wielu rodzajach łysień a przede wszystkim w łysieniu androgenowym faza wzrostu włosów zostaje skrócona. Włosy zamiast rosnąć prawidłowo kilka lat rosną o wiele krócej i przechodzą w fazę wypadania a następnie wypadają z mieszków włosowych. To prowadzi do wzrostu coraz krótszych, cieńszych, jaśniejszych włosów oraz spadku ich gęstości. Leki przeciw łysieniu z zawartością minoksidilu  są w stanie przeciwdziałać tym negatywnym procesom zachodzącym w mieszkach włosowych. 
  2. Po drugie, pobudza on podziały keratynocytów, czyli komórek budujących włos. Prawidłowy podział komórek budujących włos jest niezbędny do tego, aby włosy prawidłowo rosły. To właśnie nieprzerwane podziały komórkowe zapewniają włosom ciągły, stabilny wzrost. Spowolnienie czy też zaburzenie tych podziałów prowadzi do nadmiernego wypadania włosów oraz ich przerzedzania się. W takiej sytuacji niezbędne jest przywrócenie prawidłowo przebiegających w mieszkach włosowych podziałów komórkowych.
  3. Po trzecie, poszerza on naczynia krwionośne w mieszkach włosowych co powoduje dopływ większej ilości krwi do mieszków włosowych oraz cebulek włosów. Z krwią natomiast do mieszków włosowych są dostarczane substancje odżywcze w postaci białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz minerałów oraz tlen. Wszystkie te substancje są niezbędne dla wzrostu włosów, dla prawidłowego przebiegu cyklu mieszków włosowych i dla prawidłowej, niezaburzonej wymiany włosów. 

Te procesy prowadzą do wzrostu większej ilości włosów oraz zwiększenia średnicy odrastających włosów, dlatego minoksidil jest wykorzystywany w leczeniu łysienia. 

 

Dlaczego lekarze od włosów stosują minoksidil w leczeniu różnych rodzajów łysień?

Oprócz wszechstronnego aktywnego działania minoksidilu, które zostało opisane powyżej lekarze często sięgają po miniksidil jako sprawdzoną substancję w leczeniu łysienia.  Przede wszystkim dlatego, że został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków jako środek stymulujący wzrost włosów oraz dlatego, ze istnieją setki publikacji naukowych potwierdzających jego mechanizmy oraz skuteczność działania w leczeniu łysienia, głównie łysienia androgenowego zwanego łysieniem męskim

 

Kiedy najlepiej stosować minoksidil? W jakich rodzajach łysienia?

Minoksidil działa na mieszki włosowe tylko wtedy kiedy jest stosowany, po jego odstawieniu łysienie może nawrócić. Dlatego też dedykowany jest on do leczenia łysień przewlekłych, czyli w takich w których wiemy, że należy leczyć je przez długie lata . Rekomenduje się stosowanie go przede wszystkim w łysieniu androgenowym jak również wspomagająco w leczeniu łysienia bliznowaciejącego.  Jako trycholog, uważam natomiast, że jeśli mamy do czynienia z okresowym wypadaniem włosów np. takim spowodowanym okresowym stresem czy niedoborami witamin i minerałów to warto sięgnąć po inną metodę np. zastosować zabiegi oraz kurację na bazie dermokosmetyków. 

 

Jak stosuje się minoksidil?

Leki z minoksidilem mogą być stosowane miejscowo lub doustnie. Te stosowane miejscowo mają postać płynu w formie sprayu, który aplikuje się na skórę głowy z zaleconą przez lekarza częstotliwością. Minoksidil może być również stosowany w formie tabletek, przepisywanych na zlecenie lekarza. Jest to opcja wybierana dla tych osób, które posiadają jakieś przeciwwskazania do wcierania leku w skórę głowy. 

 

Co koniecznie musisz wiedzieć jeśli stosujesz minoksidil?

Podam Ci kilka ciekawych wskazówek, na temat stosowania minnoksidilu:

  1. Po pierwsze: Po każdej aplikacji leku na skórę głowy umyj dokładnie ręce, a preparat aplikuj na skórze głowy tak aby zdążył wchłonąć się i wyschnąć zanim pójdziesz spać. Dzięki temu unikniesz przeniesienia preparatu na inną okolicę skóry i uniknąć efektu ubocznego w postaci nadmiernego owłosienia na ciele. Minoksidil wcierany/ przenoszony na inne części ciała może w tych miejscach również stymulować wzrost włosów. Prawidłowa jego aplikacja pozwoli uniknąć tego efektu ubocznego.
  2. Po drugie: Lek należy stosować na suchą skórę głowy, nie wcieraj go w skórę mokrą. Stosowanie leku na mokra czy też uszkodzoną skórę głowy zwiększa wchłanianie substancji aktywnej co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienie efektów ubocznych. Producenci leków z zawartością minoksidilu rekomendują wcieranie go w skórę suchą.  Chociaż niektórzy badacze uważają, że aplikacja leku na mokrą skórę może zwiększyć skuteczność terapii i wcale nie jest takim złym pomysłem i można znaleźć takie informacje w artykułach naukowych. Według mnie najlepiej skonsultować sposób aplikacji leku z lekarzem prowadzącym.
  3. Po trzecie: Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, uważaj aby twoje zwierzę nie miało kontaktu z lekiem. Pilnuj żeby nie lizało twojej skóry na którą został zaaplikowany lek lub poduszki na której śpisz. Nie rozpylaj preparatu w obecności zwierząt. Badania wykazały ryzyko zatrucia zwierzęcia w wyniku narażenia na minoksidil. Dlatego należy rozważnie stosować lek, jeśli jesteś właścicielem zwierzaka. 

Minoksisidl jak każdy lek ma wiele zalet, ale również posiada wady. Jednak rozsądne jego stosowanie, zgodnie ze wskazaniami oraz zaleceniami lekarza potrafi przynieść spektakularne efekty. Mam nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił jak działa ta substancja oraz jak bezpiecznie ją stosować. 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.