Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
22.09.2020 Edyta Pawluś

Prawidłowa diagnostyka oraz leczenie łysienia – jak powinny wyglądać? Odpowiada lekarz trycholog

Czy do gabinetu zgłaszają się pacjenci z jednym rodzajem łysienia, czy są różne rodzaje tego schorzenia?

Wyróżniamy różne rodzaje łysienia. Łysienie może przebiegać z zabliźnianiem się mieszków włosowych i być konsekwencją różnych chorób skóry głowy takich jak liszaj płaski mieszkowy, toczeń skórny czy bliznowaciejące zapalenie mieszków włosowych. Łysienie może również przebiegać bez zabliźniania się mieszków tak jak w przypadku łysienia androgenowego czy łysienia plackowatego i być konsekwencją genetyki, zaburzeń w gospodarce hormonalnej czy też procesów autoimmunologicznych. Każde z tych łysień stanowi odrębną jednostkę chorobową, wymaga wnikliwej diagnostyki a następnie indywidualnego leczenia.

Od czego w takim razie zacząć diagnostykę jeśli podejrzewamy, że borykamy się z problemem łysienia?

Diagnostykę łysienia zaczynamy zawsze od trichoskopii. Trichoskopia to badanie skóry głowy, mieszków włosowych oraz łodyg włosów za pomocą mikroskopu. Jest to bezinwazyjne badanie, na podstawie którego lekarz w większości przypadków jest już w stanie określić z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia. Badanie trwa około 15 minut, polega na przykładaniu mikroskopu do skóry głowy pacjenta. Obraz oglądany pod mikroskopem wyświetlany jest na ekranie komputera, dzięki czemu zarówno lekarz jak i pacjent mogą go obserwować. Badanie jest interpretowane na miejscu, w trakcie oglądania skóry pod mikroskopem, nie musimy oczekiwać na jego wynik.

Czy trichoskopia wystarczy, aby zdiagnozować z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia?

W większości przypadków trichoskopia wystarcza, aby zdiagnozować z jakim dokładnie rodzajem łysienia zgłosił się do nas pacjent i wdrożyć pacjentowi odpowiednie leczenie łysienia. Jednak zdarzają się również przypadki, że aby doprecyzować diagnozę zlecamy pacjentowi dodatkowe badania biochemiczne, hormonalne, posiewy ze skóry głowy czy też biopsję skóry głowy razem z badaniem histopatologicznym.

Czy w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie można wykonać te wszystkie badania?

Oferujemy trichoskopię oraz biopsję skóry głowy. W przypadku kiedy u pacjenta należy wykonać dodatkowe badania laboratoryjne są one wykonywane poza naszym gabinetem, w odrębnych laboratoriach według uznania pacjenta.

Czy w każdym gabinecie dermatologicznym możemy wykonać badanie trichoskopowe?

Teoretycznie tak, ponieważ do wykonania trichoskopii możemy wykorzystać nawet ręczny dermatoskop, który każdy dermatolog w swym gabinecie posiada. W praktyce jednak warto wybierać gabinety i lekarzy, którzy posiadają doświadczenie w diagnostyce oraz leczeniu łysienia.

Kiedy powinniśmy się martwić, że borykamy się z problemem łysienia? Jakie objawy o tym świadczą?

Zawsze kiedy obserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów lub też stopniowy ubytek włosów, bez ich nadmiernej utraty powinniśmy wybrać się na trichoskopię, ponieważ mogą być to objawy łysienia.

Jak wygląda leczenie łysienia jeśli mamy już postawioną diagnozę?

Leczenie łysienia jest ściśle uzależnione od rodzaju problemu z jakim pacjent się do nas zgłasza. Dlatego kluczowa jest trafnie postawiona diagnoza. W leczeniu łysienia możemy wykorzystać bowiem szereg leków stosowanych miejscowo na skórę głowy, leków doustnych a także różnego rodzaju zabiegi. Jakie będą to dokładnie leki czy też jakie zabiegi zależy od konkretnego problemu pacjenta. Dlatego też kluczem do sukcesu jest trafna diagnoza a następnie indywidualnie dostosowana kuracja. Nie możemy każdego pacjenta i każdego rodzaju łysienia leczyć tak samo.

Zapraszamy na konsultacje oraz zabiegi

lek. Anna Kiełczyńska

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.