Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
11.12.2021 Edyta Pawluś

Środki antykoncepcyjne – hamują czy powodują wypadanie włosów?

Większość z nas kojarzy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej z pozytywnym wpływem na włosy i skórę. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowie dzisiaj nasz trycholog Edyta Pawluś.

 

Dlaczego terapia hormonalna antykoncepcyjna może mieć wpływ na włosy?

Środki antykoncepcyjne zarówno w postaci tabletek, plastrów czy wkładek mają wpływ na włosy ponieważ zawierają hormony. W większości przypadków stosowane są środki dwuskładnikowe zawierające estrogen oraz progestagen. Estrogeny to hormony, które pozytywnie wpływają na włosy. Progestageny zaś mogą zarówno hamować jak i powodować nadmierne wypadanie włosów, w zależności od tego jaki dokładnie progestagen znajduje się w antykoncepcji, a mogą być one różne.

 

Które środki antykoncepcyjne hamują nadmierne wypadanie włosów?

Pozytywny wpływ na włosy i skórę mają te środki hormonalne, które zawierają progestagen o działaniu antyandrogenowym. Są to składniki o nazwie między innymi: octan cyproteronu, drospirenon, octan chlormadynonu, dienogest. Terapia hormonalna antykoncepcyjna z takim składem powinna opóźniać proces łysienia androgenowego, zapobiegać miniaturyzacji mieszków włosowych, utrzymywać odpowiednią grubość łodyg włosów.

 

Które środki antykoncepcyjne mogą powodować nadmierne wypadanie włosów?

Niektórzy nasi pacjenci ewidentnie zauważają, że po rozpoczęciu terapii antykoncepcyjnej włosy zaczęły wypadać lub powoli zmieniają swoją strukturę, stają się cieńsze i rzadsze. Jak najbardziej taka sytuacja może mieć również miejsce, jeśli środki antykoncepcyjne zawierają progestagen o działaniu androgenizującym. To oznacza, że hormon ten wywiera na mieszki włosowe podobny wpływ jak androgeny, czyli hormony męskie. A jak wszyscy wiemy, androgeny nie mają pozytywnego wpływu na włosy. Mogą one hamować odrost włosów, powodować odrost coraz cieńszych włosów, powodować nadmierne wypadanie włosów. Progestageny o takim działaniu to: lewonorgestrel, dezogestrel, gestoden, norgestymat.

 

A co w takim razie z nadmiernym wypadaniem włosów po odstawieniu antykoncepcji?

Nadmierne wypadanie włosów po odstawieniu leków antykoncepcyjnych może mieć miejsce, ze względu na zmianę poziomu hormonów w organizmie. Włosy najczęściej zaczynają wypadać około 3 miesiące po odstawieniu leków. Wypadanie włosów powinno ustąpić samoistnie o ile nie doszło do zaburzeń hormonalnych oraz jeśli nie borykasz się z łysieniem androgenowym, które dzięki stosowaniu odpowiedniej antykoncepcji było hamowane a uaktywniło się po jej odstawieniu.

 

Jak zatem dobrać odpowiednie środki antykoncepcyjne?

Jeśli obawiasz się o stan swoich włosów zanim zaczniesz stosować terapię hormonalną antykoncepcyjną lub jeśli widzisz, że po jej wdrożeniu stan twoich włosów się pogarsza, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem ginekologiem. Na pewno uda się dobrać odpowiedni lek, który będzie bezpieczny dla twoich włosów.

 

Czy trycholog może Ci pomóc w problemie nadmiernego wypadania włosów spowodowanego zażywaniem lub odstawieniem leków hormonalnych?

Oczywiście, w Centrum Zdrowego Włosa możemy pomóc Ci zahamować wypadanie włosów zarówno po odstawieniu leków antykoncepcyjnych  jak i w trakcie ich zażywania. Wdrażamy odpowiednie kuracje w postaci zabiegów oraz pielęgnacji domowej. Jednak niezbędna jest w tym przypadku współpraca z lekarzem ginekologiem, który prowadzi twoją terapię antykoncepcyjną.

 

Zapraszamy!

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.