Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
15.02.2022 Edyta Pawluś

Szampony dla dzieci. Czy są odpowiednie również dla osoby dorosłej?

Wiele osób zgłaszających się na wizyty trychologiczne, zapytani przez trychologa jaki szampon obecnie stosują, przyznają, że wybrali szampon dla dzieci, aby w sposób „łagodny” myć swoje włosy. Po szampon dla dzieci często sięgają szczególnie osoby borykające się ze świądem czy suchością skóry głowy. Czy to odpowiednia metoda? Czy szampon dla dzieci jest odpowiednim kosmetykiem dla dorosłych? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

 

Czym szampon dla dzieci różni się od szamponu dla dorosłych?

Szampony te różnią się głównie wartością pH a zatem odczynem. Musimy wiedzieć, że szampony dla dzieci w głównej mierze mają pH 7,0 lub powyżej 7, czyli  posiadają odczyn obojętny lub zasadowy. Dlatego, że pH w okolicy 7 jest pH zbliżonym do pH łez. Dzięki temu zabiegowi,  podczas mycia włosów takim  szamponem, piana nie szczypie w oczy a producent może pochwalić się na etykiecie i w reklamach słynnym „no more tears”. Jednak nasza skóra głowy posiada swoje fizjologiczne pH 5,5 a więc odczyn kwaśny i takie też pH powinien posiadać szampon, którym myjemy skórę głowy. Dzięki temu nie naruszamy naszego naturalnego odczyny skóry. Zaburzenie odczynu skóry głowy może zaś prowadzić do rozchwiania naszej mikroflory, która na skórze głowy bytuje. Odczyn zasadowy sprzyja bowiem namnażaniu się na niej mikroorganizmów, które powodują łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy też zapalenie mieszków włosowych. Szampony powinny zatem posiadać pH bliskie 5,5. Muszę jednak przyznać, że nie ma formalnych wymogów, które wymagałyby od producentów oznaczania wartości pH na kosmetyku. Zatem pozostaje nam tylko uwierzyć, że dany kosmetyk odpowiedni odczyn posiada. W tej kwestii polecam natomiast wybierać szampony profesjonalne: trychologiczne czy  fryzjerskie. Producenci tego typu kosmetyków najbardziej dbają o odpowiednie pH produktów.

 

Szampon dziecięcy może nasilać problemy skóry głowy

W takiej sytuacji, kiedy odczuwamy świąd, pieczenie skóry głowy czy też łupież i sięgamy po szampon dziecięcy,  z reguły nie uzyskujemy poprawy stanu skóry głowy tylko jej pogorszenie. Wtedy należy poszukać pomocy u specjalisty, aby dokładnie zbadać co powoduje problem ze skórą głowy. Niezbędnym badaniem w takiej sytuacji będzie trichoskopia, a więc mikroskopowe badanie skóry głowy, które oferowane jest przez gabinety trychologiczne. Trichoskopia pokaże nam z jakim problemem mamy do czynienia i pozwoli dobrać odpowiednią pielęgnację czy też leczenie. W takiej sytuacji najcześciej stosujemy kuracje przeciwgrzybicze, przeciwświądowe, łagodzące, które przywrócą skórze głowy odpowiednie pH oraz fizjologiczną mikroflorę. Możemy w tym celu wykorzystać specjalistyczne kosmetyki trychologiczne, zabiegi trychologiczne, czy też leki wdrażane przez dermatologa-trychologa.

 

A co z pielęgnacją łodyg włosów na długości?

Szampony dziecięce ze względu na swoje wysokie pH, również nie będą odpowiednie dla pielęgnacji włosów na długości. Łodygi naszych włosów mają jeszcze niższe pH niż skóra, a mianowicie jest to wartość 3,67. Zasadowy odczyn szamponów dziecięcych może sprzyjać puszeniu się włosów, elektryzowaniu się włosów, sprzyja plątaniu się włosów oraz łamliwości włosów. Aby obniżyć odczyn włosów na długości i domknąć łuski łodyg należy zawsze, nie tylko po zastosowaniu szamponów dziecięcych, zastosować odżywkę, która obniży pH łodyg włosów.

 

Jaki zatem wniosek można z tego wyciągnąć?

Szampony dziecięce nie są odpowiednie do mycia włosów u dorosłych. Co więcej, można wywnioskować, że produkcja szamponów w koncepcji „bez łez” nie nie jest korzystna dla skóry głowy. Jeśli więc wasze dziecko toleruje mycie włosów innym szamponem, również u niego można zastosować szampon przeznaczony dla dorosłych np. szampony trychologiczne przeznaczone do częstego stosowania lub o działaniu nawilżającym, również sprawdzą się w pielęgnacji włosów u dzieci.

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.