Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
05.01.2024 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów a niski poziom ferrytyny.

Jedną a bardzo częstych przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest niski poziom ferrytyny. Czym jest ferrytyna i dlaczego obniżenie jej poziomu w organizmie powoduje nadmierne wypadanie włosów, odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś. 

Czym jest ferrytyna?

Ferrytyna to białko magazynujące żelazo, jej poziom pokazuje stan zapasów żelaza w organizmie. Niski poziom ferrytyny oznacza niski magazyn żelaza. W takiej sytuacji posiadamy za mało żelaza, aby było ono wykorzystane na potrzeby włosów – wyjaśnia trycholog Edyta Pawluś. 

Co bardzo ważne, w interpretacji poziomu w wynikach badań ferrytyny bierzemy pod uwagę normę funkcjonalną a więc najbardziej optymalną dla naszego organizmu a nie normę laboratoryjną. To że wynik jest w normie niekoniecznie oznacza, że jest dobrze.

 

Co mamy na myśli przez normę funkcjonalną dla ferrytyny?

Minimalny  poziom ferrytyny to wynik w naszej krwi minimum 50 ng/ml. Niższe stężenia ferrytyny mogą powodować utratę włosów. Mimo tego, że norma laboratoryjna zaczyna się od 13 ng/ml to w gabinecie trychologicznym Centrum Zdrowego Włosa bardzo często obserwujemy, że przy wynikach badań poniżej 50 ng/ml u wielu pacjentów występuje nadmierne wypadanie włosów

 

Dlaczego włosy wypadają jeśli ferrytyna jeszcze jest w normie? 

Włosy są bardzo wrażliwym punktem naszego organizmu. Jeśli ferrytyna jest w normie, ale już w dolnych granicach to włosy jako pierwsze reagują na te zmiany. Włosy z punktu widzenia biologicznego są organizmowi nie bardzo potrzebne, może bez nich przeżyć. Dlatego jeśli magazyn żelaza w organizmie powoli się wyczerpuje to organizm kieruje żelazo do tych komórek, tkanek i narządów, których praca jest niezbędna dla jego funkcjonowania i przeżycia. Wtedy mieszki włosowe tego żelaza nie otrzymują a włosy zaczynają nadmiernie wypadać. 

 

A co może oznaczać wysokie stężenie ferrytyny w  wynikach badań?

Jeśli w wynikach badań widzimy za wysoki poziom ferrytyny to w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy nie jemy za dużo produktów bogatych w żelazo lub czy nie zażywaliśmy w ostatnim czasie suplementów z zawartością żelaza. Jeśli te dwa czynniki nie miały miejsca to wynik należy skonsultować z lekarzem rodzinnym ponieważ może on oznaczać stan zapalny toczący się w naszym organizmie. 

 

Jak przebiega wypadanie włosów jeśli ferrytyna jest za niska?

Wypadanie włosów będące efektem niskiego poziomu ferrytyny przybiera postać łysienia telogenowego. Pacjenci obserwują gwałtowną utratę włosów i w zależności od tego jak niska jest ta ferrytyna może ono oznaczać utratę około 100 lub nawet 500-600 włosów dziennie. Intensywne wypadanie włosów prowadzi do szybkiego przerzedzenia się włosów, znacznego obniżenia ich gęstości. Pacjenci dodatkowo obserwują, że ich włosy są suche i łamliwe, nie rosną na długość. Jednak wypadanie włosów związane z niskim poziomem ferrytyny to wypadanie przejściowe, okresowe. Po wyeliminowaniu przyczyny włosy przestają wypadać a nowe odrastają w szybkim tempie. Szybki odrost włosów prowadzi natomiast do ich zagęszczenia się. Po kilki miesiącach od zahamowania wypadania włosów pacjenci wracają do pierwotnej gęstości włosów. 

 

Jak hamujemy wypadanie włosów przez niski poziom ferrytyny w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie?

W gabinecie trychologicznym Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie po wykryciu u pacjenta niskiego poziomu ferrytyny wdrażamy odpowiednie działania hamujące wypadanie włosów. Ustalamy dla pacjenta odpowiednią dietę, suplementację oraz lekarz trycholog wdraża leczenie żelazem. Dodatkowo wykonujemy zabiegi wspomagające hamowanie wypadania włosów. Takie zabiegi to: meozterapia igłowa lub infuzja tlenowa. W trakcie tych zabiegów do skóry głowy są wprowadzane witaminy i minerały co dodatkowo działa na mieszki włosowe i nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również stymuluje wzrost włosów

 

Kilka porad trychologa jak podnieść poziom ferrytyny jeśli wypadają Ci włosy? 

Po pierwsze: Nie popijaj posiłków kawą, herbatą i czerwonym winem, zachowaj odstęp minimum godzinę przed i po posiłku.  Popijanie posiłków tymi napojami powoduje, że taniny zawarte w nich hamują wchłanianie żelaza z pokarmu do krwi. 

Po drugie: Jedz codziennie  produkty bogate w żelazo. Są to na przykład: jajka, natka pietruszki, seler naciowy, czerwone mięso, herbatka z pokrzywy, zielone warzywa, pieczywo pełnoziarniste, kasze, orzechy włoskie, ciecierzyca, soczewica.

Po trzecie: KONIECZNIE wprowadź suplementy wspomagające wiązanie żelaza, sama dieta bogata w żelazo może nie pomóc. Widzimy to często u naszych pacjentów, że dopiero połączenie diety bogatej w żelazo z suplementami, które wspomagają wchłanianie żelaza z układu pokarmowego do krwi oraz wspomagają wiązanie żelaza w tkankach, powoduje podniesienie poziomu ferrytyny. Takie suplementy to: Sanprobi IBS, Witamina C, Laktoferyna,  L-Lizyna. 

Po czwarte: Zadbaj o zakwaszenia żołądka – Pij rano na czczo wodę z octem jabłkowym naturalnie mętnym, jeśli nie masz przeciwwskazań ze strony układu pokarmowego. Wprowadź do swojej codziennej rutyny picie zakwasu z buraka. 

Po piąte: Jeśli Twój poziom ferrytyny jest na prawdę niski sięgnij po żelazo w formie suplementu albo nawet w formie leku. Leki z zawartością żelaza są lekami przepisywanymi przez lekarza na receptę. 

Jeśli zauważasz u siebie nadmierne wypadanie włosów to jednym z najważniejszych badać od których należy rozpocząć poszukiwanie przyczyny jest jest wykonanie poziomu żelaza i  ferrytyny we krwi. Pamiętaj o tym, że to że wynik jest w normie to niekoniecznie oznacza to, że jest zupełnie dobrze. Nasi specjaliści trycholodzy oraz lekarze od włosów, pomogą Ci zlokalizować przyczynę wypadania włosów oraz zahamować problem nadmiernej utraty włosów. Pomożemy Ci również w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie  jak najszybciej odzyskać utraconą gęstość włosów. 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.