Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
10.03.2021 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów – leki czy kosmetyki? Co zastosować, aby je zahamować?

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny oraz różny przebieg. Jedna osoba może tracić kilkadziesiąt włosów dziennie i będzie to dla niej niepokojące a inna nawet kilkaset włosów dziennie, co z kolei bardzo szybko doprowadzi do zmiany ich gęstości. Jedna osoba boryka się z wypadaniem kilka miesięcy i problem mija, inna może z nim walczyć nawet przez kilka lat. Dlaczego występują takie różnice pomiędzy wypadaniem włosów u innej osoby a utratą włosów u drugiej. Przede wszystkim z powodu różnych przyczyn tego problemu. W zależności zaś od przyczyny, w kuracji przeciw wypadaniu włosów stosujemy leki bądź kosmetyki.

 

Pierwszy najważniejszy krok – zlokalizować przyczynę

Tak, od tego musimy zacząć. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy udać się na wizytę do trychologa i wykonać trichoskopię. Trichoskopia to mikroskopowe badanie skóry głowy oraz włosów, dzięki której oceniamy z jakim typem wypadania włosów mamy do czynienia i która w większości przypadków daje nam odpowiedź jaka jest przyczyna ich utraty. W niektórych przypadkach należy diagnostykę pogłębić o badania laboratoryjne, badania hormonalne czy też biopsję skóry głowy. Znając typ utraty włosów wiemy, czy należy zastosować kurację w oparciu o kosmetyki i zabiegi kosmetyczne, czy wymagane w tej sytuacji jest leczenie farmakologiczne i zastosowanie leków.

 

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów – kiedy stosujemy.

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów oraz zabiegi kosmetyczne bardzo dobrze likwidują problem, wtedy kiedy: wypadanie włosów jest spowodowane stresem, dietą, przejściową infekcją, nieprawidłową pielęgnacją włosów, niedoborami witamin, minerałów i aminokwasów, problemami ze skórą głowy (łupieżem, łojotokiem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy, suchą skórą głowy). Kosmetyki również pomagają naszym pacjentom w przypadku włosów osłabionych przez problemy zdrowotne, takie jak choroby tarczycy czy cukrzyca, pod warunkiem oczywiście, że są one ustabilizowane. W takich sytuacjach prawidłowo dobrana pielęgnacja trychologiczna  na bazie kosmetyków przynosi świetne efekty.

 

Kiedy musimy wprowadzić leki?

Leczenie farmakologicznie musi być zastosowane wtedy, kiedy wypadanie włosów jest konsekwencją łysienia androgenowego, łysienia plackowatego, łysienia bliznowaciejącego. Wtedy kiedy mamy do czynienia z wypadaniem włosów na tle grzybicy, zaostrzenia zmian łuszczycowych, liszaja płaskiego mieszkowego, zapalenia mieszków włosowych, zaostrzenia łojotokowego zapalenia skóry głowy czy też tocznia skórnego rumieniowatego. W takich sytuacjach najczęściej niezbędne jest wdrożenie leków dermatologicznych przeciw wypadaniu włosów.

 

Połączenie leczenia z pielęgnacją

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które często wprowadzamy u pacjentów naszego gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa jest połączenie leczenia i  specjalistycznej pielęgnacji trychologicznej. Dlatego też w naszym gabinecie pacjentami opiekują się zarówno lekarze dermatolodzy jaki i kosmetolodzy. My zaś, znając efekty połączenia leczenia z pielęgnacją gorąco do tego zachęcamy.

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.