Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
13.12.2020 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów na wiosnę – już teraz musisz działać, aby zapobiec nadmiernej utracie włosów na wiosnę!

Wypadanie włosów na jesień a następnie na wiosnę to problem, który trapi wiele osób. O wypadaniu włosów na jesień już pisaliśmy. Dzisiaj natomiast trycholog Edyta Pawluś opowie Wam jak zapobiec nadmiernej utracie włosów w okresie wiosennym. Dlaczego już piszemy o tym w grudniu? Sęk w tym, że aby to było możliwe, musisz dbać odpowiednio o swoje włosy już w okresie zimowym. Utrata włosów na wiosnę jest właśnie konsekwencją tego co dzieje się z nimi właśnie w okresie zimowym.

 

Wypadanie włosów na wiosnę – jaki ma charakter?

Osoby zgłaszające się do naszego gabinetu Centrum Zdrowego Włosa w okresie wiosennym z problemem nadmiernego wypadania włosów, często skarżą się, że co roku mają z tym problem. Na szczęście, jak potwierdza wykonywana podczas wizyty trichoskopia, wypadanie włosów na wiosnę ma charakter przejściowego, telogenowego wypadania włosów. Oznacza to, że przyczyna wypadania włosów nie następuje w okresie wiosennym, ale około 2-4 miesiące wcześniej, czyli przyczyny poszukujemy tak na prawdę w zimie. Dzięki temu, że wypadanie to ma charakter przejściowy, jesteśmy w stanie go zahamować oraz odzyskać utracone włosy. Co zatem powoduje nadmierną utratę włosów w okresie wiosennym?

 

Przyczyny wypadania włosów na wiosnę

Przyczyn wypadania włosów w okresie wiosennym jest wiele. Te najbardziej istotne to:

  1. Uboższa w świeże warzywa i owoce dieta w okresie zimowym a co za tym idzie niedobory witamin i minerałów, które prowadzą do nadmiernego wypadania włosów.
  2. Niedobór witaminy D3, która jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. W zimie naturalnie niewielka część naszego ciała a właściwie tylko twarz jest eksponowana na działanie promieni słonecznych, czego konsekwencją są niedobory witaminy D3 prowadzące do wielu problemów, które omawialiśmy już w innym artykule, miedzy innymi  do wypadania włosów.
  3. Kolejna przyczyna to suchość skóry głowy oraz włosów, wynikająca z przebywania w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach. Przesuszona a często podrażniona skóra głowy prowadzi zaś do utraty włosów. Przesuszone włosy często się łamią, puszą oraz odmawiają posłuszeństwa podczas stylizacji.
  4. Przyczyną może być również niedokrwienie mieszków włosowych spowodowane tym, że w niskich temperaturach naczynia krwionośne w skórze głowy się obkurczają.
  5. Kolejną przyczyną, którą możemy wymienić to mniejsza produkcja estrogenów w naszych organizmach w okresie jesienno-zimowym. Spadek estrogenów prowadzi zaś do przejścia większej ilości włosów w fazę telogenu.
  6. Nie bez znaczenia pozostają również liczne infekcje na które zapadamy w okresie zimowym, zwłaszcza te przebiegające z wysoką gorączką. W ich konsekwencji nadmiar włosów przechodzi w fazę spoczynku, po czym wypadają 2-4 miesiące po chorobie.

Co robić więc, aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów na wiosnę?

Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny, odpowiedź jest już prosta. Przede wszystkim:

  1. Zadbajmy o pielęgnację włosów i skóry głowy. W zimie zazwyczaj spędzamy więcej czasu w domach, wykorzystajmy to. Po każdym myciu nawilżaj skórę głowy specjalnymi lotionami nawilżającymi, nie pozostawiaj jej bez ochrony. Na długość włosów, używaj masek, odżywek , wprowadź olejowanie włosów. Stosuj  na długość włosów preparaty bez spłukiwania, które zapobiegają ucieczce wody z włosów jak również ochronią je przed działaniem czynników zewnętrznych. Opracuj sobie kilka domowych zimowych rytuałów dla włosów i stosuj je systematycznie. Pij dużo wody, wprowadź do diety oleje roślinne np. olej lniany, olej z wiesiołka oraz nawilżaj powietrze w pomieszczeniach w których przebywasz.
  2. Nie wychodź z domu bez czapki na głowie. Używaj regularnie kosmetyków pobudzających krążenie w skórze głowy w postaci ampułek wzmacniających i lotionów. Działanie pobudzające krążenie mają wszystkie kosmetyki przeciw wypadaniu włosów.
  3. Zadbaj o dietę i suplementację. W zimie nie mamy za bardzo ochoty na spożywanie świeżych warzyw i owoców, często brakuje ich w diecie. Jednak odrobina kreatywności w kuchni lub pomoc dietetyka może pomóc zapobiec powstaniu niedoborów witamin, minerałów a także aminokwasów w naszym organizmie. Każdej osobie, która ma problem z włosami lub pragnie świadomie o nie dbać serdecznie polecam i zachęcam wizytę u dietetyka. Każdy z nas ma niedobory, które właśnie w okresie jesienno-zimowym się pogłębiają, łykanie suplementów bez indywidulanego dostosowania ich do potrzeb Twojego organizmu, jest często tylko pozornym dbaniem o siebie. Nie bój się wizyty u dietetyka, każdemu z nas się przyda!
  4. Absolutnie nie zapominaj o suplementacji witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym. Nie wiesz jaką dawkę wybrać? Zbadaj poziom witaminy we krwi i poproś dietetyka lub lekarza rodzinnego o dostosowanie dawki.
  5. Zadbaj również o składniki diety, które dostarczą Twojemu organizmowi fitoestrogenów takich jak soja, siemię lniane, czosnek, soczewica, czerwone wino, kiełki warzyw strączkowych oraz o swoją odporność, aby chronić się przed infekcjami. W tym temacie również może pomóc Ci dietetyk.

Jak widzisz wszystko zależy od pielęgnacji włosów, diety oraz suplementacji. Podstawowe czynniki, które prawidłowo dostosowane do potrzeb Twojego organizmu, mogą wiele zmienić. Zacznij już dziś!

Zapraszam Cię również do naszego gabinetu, wspólnie możemy zadbać o pielęgnację Twoich włosów i skóry głowy a nasz dietetyk chętnie pomoże Ci w diecie oraz suplementacji. W naszym sklepie internetowym znajdziesz zaś wiele produktów nawilżających włosy, skórę głowy oraz pobudzających krążenie:

https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/szampony-przeciw-wypadaniu-wlosow-19

https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/ampulki-i-lotiony-przeciw-wypadaniu-wlosow-20

https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/ampulki-i-lotiony-do-wlosow-suchych-39

https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/odzywki-regenerujace-do-wlosow-47

https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/maski-regenerujace-do-wlosow-64

 

 

mgr Edyta Pawluś

trycholog Centrum Zdrowego Włosa

 

 

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.