Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
24.10.2021 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów przez niedoczynność tarczycy. Dlaczego ma miejsce?

Dlaczego osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy często skarżą się na wypadanie włosów? Czy niedoczynność tarczycy może spowodować wypadanie włosów? Czy każda osoba borykająca się z niedoczynnością tarczycy ma również problem z wypadaniem włosów? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule przygotowanym przez trychologa Edytę Pawluś.

 

Czy hormony tarczycy  mają wpływ na włosy?

Zdecydowanie tak! Receptory dla hormonów tarczycy (TR)  zlokalizowano zarówno w mieszkach włosowych jak i w gruczołach łojowych. To oznacza, że hormony tarczycy poprzez łączenie się z receptorami wywierają wpływ zarówno na funkcjonowanie mieszków włosowych jak i gruczołów łojowych, których ujście wychodzi do kanału mieszka włosowego. Co więcej, receptory dla hormonów tarczycy wykryto w wielu typach komórek budujących mieszek włosowy. W jaki zatem sposób hormony tarczycy wpływają na mieszki włosowe, że dochodzi do problemów z nadmiernym wypadaniem włosów u osób borykających się z niedoczynnością tarczycy?

 

Mechanizmy prowadzące do wypadania włosów w niedoczynności tarczycy

Naukowcy wykazali, że hormon wydzielany przez tarczycę a mianowicie T3 (trójjodotyronina) bierze udział  w mechanizmach regulujących proces proliferacji (podziałów) keratynocytów. Keratynocyty to zaś komórki wytwarzające keratynę – białko budujące nasze włosy. Namnażanie się keratynocytów i produkcja keratyny jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu włosów. Niedobór trójjodotyroniny hamuje zaś proces podziału keratynocytów, zatem może spowodować wypadanie włosów. Interakcja między T3 a receptorem TR w mieszkach włosowych  moduluje przebieg cyklu mieszka włosowego. Naukowcy odkryli również, że hormony tarczycy mobilizują komórki macierzyste zlokalizowane w niszy komórek macierzystych w mieszkach włosowych. Niedobór hormonów tarczycy hamuje podział komórek macierzystych w mieszkach włosowych.  Obniżenie podziałów komórek macierzystych zaś obniża potencjał wejścia mieszka włosowego w fazę anagenu (w fazę wzrostu włosów). Te mechanizmy zaburzają cykl mieszka włosowego prowadząc do nadmiernego wypadania włosów.

 

A co z nadczynnością tarczycy i jej wpływem na włosy?

Nadmierna stymulacja mieszków włosowych hormonami tarczycy może zaś doprowadzić do wyczerpania rezerwuaru komórek macierzystych co również prowadzi do zaburzeń w przebiegu mieszków włosowych i nadmiernego wypadania włosów.

 

Czy w Centrum Zdrowego Włosa możemy Ci pomóc, jeśli borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów spowodowanym przez choroby tarczycy?

Włosy w niedoczynności tarczycy stają się szorstkie, matowe, łamliwe, suche, wolno rosną i nadmiernie wypadają. Gruczoły łojowe w niedoczynności tarczycy wydzielają mniejszą ilość łoju co skutkuje większą suchością włosów. Można również zaobserwować przerzedzenie brwi z utratą około 1/3 zewnętrznej ich części.  W nadczynności tarczycy zaś włosy stają się cienkie i jedwabiste, ale również nadmiernie wypadają. Oczywiste jest, że aby zminimalizować problemy z włosami należy w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy endokrynologa i leczyć problem podstawowy. Przez lata pracy w Centrum Zdrowego Włosa z pacjentami borykającymi się z chorobami tarczycy, zauważamy, że u osób chorujących na choroby tarczycy i jednocześnie leczonych endokrynologicznie włosy jednak nie są nigdy w tak dobrym stanie jak u osób zdrowych. Tutaj przychodzi z pomocą trycholog i dermatolog, którzy poprzez wszelkiego rodzaju działania miejscowe na skórę głowy i włosy, mogą znacznie poprawić ich stan.

 

Jakie działania na włosy rekomendujemy dla osób z niedoczynnością tarczycy?

Wszelkie rodzaju działania w postaci zarówno specjalistycznej pielęgnacji domowej jak i zabiegów gabinetowych, trycholog w Centrum Zdrowego Włosa dostosowuje indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. U niektórych pacjentów wykonujemy zabiegi infuzji tlenowej przeciw wypadaniu włosów, u innych zabiegi z zastosowaniem kosmetyków trychologicznych lub zabiegi iniekcyjne w postaci mezoterapii igłowej przeciw wypadaniu włosów jak i osocza na włosy.

 

Czy u każdego chorego na niedoczynność tarczycy występuje wypadanie włosów?

Nasi pacjenci często wspominają podczas wizyt trychologicznych, że osoby z kręgu ich znajomych czy też z rodziny, którzy również cierpią na niedoczynność tarczycy nie obserwują nadmiernego wypadania włosów. Zatem dlaczego u nich to wypadanie nastąpiło? Jak wiemy, niedoczynność tarczycy może manifestować się wieloma objawami, ich lista jest na prawdę długa. Nie każdy zaś z tych objawów występuje u każdej osoby chorej na niedoczynność tarczycy. Jedni pacjenci mają na przykład problem z wagą i ciężko im, mimo diety i ćwiczeń, utrzymać odpowiedni jej poziom a inni mają problem z utratą włosów. Dlatego też, zacznij działać już dziś!

 

Zapraszam serdecznie na konsultację oraz zabiegi!

Edyta Pawluś – trycholog

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.