Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
Wstecz
05.04.2021 Edyta Pawluś

Wypadanie włosów przez stres – trycholog odpowiada dlaczego stres powoduje wypadanie włosów.

Nasz organizm codziennie jest narażony na różne bodźce stresowe, pochodzące zarówno z wnętrza naszego organizmu jaki i ze środowiska zewnętrznego. Stres psycho-emocjonalny jest bardzo częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jak również niektórych łysień. Dlaczego stres powoduje wypadanie włosów? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.

 

Stres może mieć różne działanie na włosy

Stres może być sam w sobie główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów, powodując tzw. telogenowe wypadanie włosów, podczas którego włosy nie przechodzą całej, zaplanowanej fazy wzrostu tylko zbyt wcześnie przechodzą w fazę spoczynku, która zakończona jest wypadnięciem włosów z mieszków włosowych. Stres może też potęgować łysienia spowodowane pierwotnie przez inne czynniki np. czynniki genetyczne, toksyczne lub immunologiczne – łysienie androgenowe oraz łysienie plackowate. Dodatkowo stres może być jeszcze bardziej potęgowany przez nadmierne wypadanie włosów, co prowadzi do powstania efektu błędnego koła stresowego: stres powoduje wypadanie włosów, wypadanie włosów potęguje stres co jeszcze pogłębia nadmierną utratę włosów.

Badania pokazały, że wypadanie włosów wywołuje u pacjentów stres podobny do stresu powodowanego przez poważne choroby przewlekłe a nawet choroby zagrażające życiu. Dlatego też efekt błędnego koła stresowego jest bardzo trudny do rozwiązania a wsparcie psychologiczne jest często niezbędne.

 

Dlaczego stres powoduje nadmierne wypadanie włosów?

Pod wpływem stresu dochodzi do uruchomienia wielu procesów w naszym organizmie, a mianowice:

  1. Stres powoduje uwalnianie i nadprodukcję wielu  neurohormonów, neuroprzekaźników i neuropeptydów, które wpływają na cykl mieszków włosowych. Najważniejsze to prolaktyna, kortyzol i neuropeptyd P. Prolaktyna hamuje podział keratynocytów w mieszkach włosowych przyspieszając przejście mieszków włosowych z fazy wzrostu w fazę spoczynku. Dodatkowo zwiększa produkcję androgenów w nadnerczach oraz produkcję DHT – dihydrotestosteronu przez co przyspiesza proces łysienia androgenowego. Kortyzol powoduje degradację proteoglikanów w skórze i mieszkach włosowych, niezbędnych do przebiegu fazy wzrostu włosów jak również pobudza produkcję DHT, również przyspieszając przebieg łysienia androgenowego. Neuropeptyd P wykazuje działanie prozapalne na mieszki włosowe, hamuje podziały komórek w mieszkach włosowych i przyspiesza apoptozę komórek (śmierć komórek).
  2. Stres wpływa na zaburzenia krążenia obwodowego prowadząc do niedokrwienia mieszków włosowych.
  3. Stres indukuje procesy zapalne w mieszkach włosowych, które również skracają fazę wzrostu włosów prowadząc do ich wypadania.

Jak w Centrum Zdrowego Włosa pomagamy pacjentom z wypadaniem włosów spowodowanym stresem?

W pierwszej kolejności podczas wizyt u trychologa staramy się ustalić, czy to na pewno stres jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz czy stres doprowadził do widocznych zmian w organizmie np. do zaburzeń hormonalnych, stanów zapalnych na skórze głowy. Umożliwia nam to trichoskopia, czyli mikroskopowe badanie włosów i skóry głowy oraz badania laboratoryjne z krwi. Następnie wprowadzamy odpowiednie dla danej osoby rozwiązania: leki przeciw wypadaniu włosów, kosmetyki przeciw wypadaniu włosów czy też zabiegi przeciw wypadaniu włosów. W  niektórych przypadkach nasze działania powinny być wsparte pomocą psychologa, psychiatry, endokrynologa czy też dietetyka, aby poradzić sobie z przyczyną stresu i jego konsekwencjami działania na nasz organizm.

Stres w większości przypadków powoduje przejściową utratę włosów, którą można zahamować i odzyskać ich pierwotną gęstość. Niezależnie od tego czy jest to ostry czy też przewlekły stres działający ciągle na nasz organizm. Ważne jest natomiast, aby szybko zareagować i zgłosić się po pomoc do gabinetu w odpowiednim czasie.

Zapraszam!

mgr
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog

Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.