Wypadanie włosów u nastolatków
Coraz więcej osób w wieku nastoletnim zgłasza się do gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie z problemem nadmiernego wypadania włosów. Co jest przyczyną tych problemów? Odpowie dzisiaj trycholog Edyta Pawluś.
Wypadanie włosów u nastoletnich dziewczyn
Rodzice regularnie zgłaszają się do gabinetu z nastolatkami którym nadmiernie wypadają włosy a nawet intensywnie się przerzedzają. Przyczyny z reguły są dosyć banalne a problem zupełnie odwracalny. Jako trycholog z wieloletnim doświadczeniem najczęściej obserwuje wypadanie włosów u nastolatek spowodowane:
- Niedoborami w zakresie witamin, minerałów, ale również niedobory białkowo-energetyczne. Czyli po prostu niskokaloryczna dieta, nieróżnicowana i monotonna. Rodzice często zgłaszają mi, że córka mało je i wiele rzeczy nie lubi. Tymczasem włosy potrzebują, aby w diecie była odpowiednia ilość białka, ponieważ włosy są zbudowane z białka. Jeśli w diecie brakuje białka to jednocześnie brakuje substancji budulcowej i włosy zamiast prawidłowo wzrastać nadmiernie wypadają. Mała ilość jedzenia a zatem niskokaloryczna dieta powoduje, że brakuje organizmowi energii a energia jest niezbędna do tego, aby w mieszkach włosowych dochodziło do licznych podziałów i procesów, które prowadzą do wzrostu włosów. Jeśli tej energii brakuje to znowu będzie dochodziło do wypadania włosów. Kolejnym problemem, który zgłaszają mi rodzice jest to, że ich córka wiele produktów nie lubi jeść, a jej dieta ogranicza się do wybranych kilku produktów. Taka monotonna dieta prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, a jak każdy wie są one potrzebne do tego, aby włosy były zdrowe i mocne. Jako trycholog zauważam największy problem z niedoborami żelaza i niskim poziomem ferrytyny oraz niedoborami witaminy D3 u nastolatek.
- Kolejnym problemem prowadzącym do nadmiernego wypadania włosów u nastolatek jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy. Wiek nastoletni charakteryzuje się tym, że skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza. Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy stwarza zaś dogodne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Aby do tego namnażania się nie dochodziło należy odpowiednio często myć włosy. Namnażanie się grzybów i bakterii na skórze głowy prowadzi do łupieżu, stanu zapalnego oraz podrażnienia skóry głowy a to z kolei powoduje nadmierne wypadanie włosów. Osoby w wieku nastoletnim ze względu na problem nasilonego łojotoku powinny myć włosy codziennie lub co dwa dniu. Nie należy przedłużać czasu między kolejnymi myciami i pozostawiać skórę głowy nieświeżą i przetłuszczoną. Należy zwiększyć częstotliwość mycia oraz wybrać szampony do częstego stosowania, dzięki temu nie zaszkodzimy skórze głowy ani włosom oraz zadbamy o ich prawidłową higienę. Osoby w wieku nastoletnim powinny już wprowadzać do pielęgnacji peeling skóry głowy. Peeling należy stosować jeden raz w tygodniu. Polecam wybrać peeling z zawartością kwasów lub enzymów.
- Obserwuję również, że nastolatki nadużywają zabiegu prostowania włosów prostownicą. Często prostują włosy codziennie a nawet kilka razy dziennie. Ten zabieg nadużywany i powtarzany za często powoduje uszkodzenie włosów, ich łamliwość oraz nadmierne wypadanie. Powinien być stosowany tylko okazyjnie z jednoczesnym użyciem preparatu termoochronnego.
Oczywiście mogą wystąpić inne przyczyny nadmiernej utraty włosów u nastolatek takie jak choroby tarczycy, stres, choroby infekcyjne, problemy na podłoży psychologicznym, problemy z układem trawiennym czy na podłożu autoimmunologicznym. Te opisane powyżej są najczęstszymi przyczynami z jakimi ja spotykam się w swojej pracy.
Wypadanie włosów u nastoletnich chłopców
Nastoletni chłopcy natomiast najczęściej zgłaszają się z początkiem przerzedzania się włosów w okolicy zakoli, tonsury lub okolicy ciemieniowej skóry głowy. Jest to najczęściej początek łysienia androgenowego, czyli łysienia genetycznego. Łysienie androgenowe może się uaktywnić w każdym okresie życia. U niektórych mężczyzn pierwsze objawy pojawiają się w wieku 30-40 lat a nawet później, zdarzają się natomiast bardzo często przypadki łysienia u mężczyzn w jeszcze młodszym wieku, nawet u nastolatków. Na wczesne pojawienie się łysienia ma wpływ nie tylko genetyka, ale również czynniki środowiskowe takie jak stres, nieprawidłowa dieta czy choroby współistniejące. Jeśli pojawiają się pierwsze objawy łysienia to należy szybko reagować. Im wcześniej zostanie rozpoczęta kuracja tym lepsze efekty można osiągnąć. Jeśli łysienie nie jest zaawansowane jak najbardziej jest szansa, aby powrócić do dawnej gęstości włosów, zagęścić je oraz zahamować proces postępowania problemu.
Jakie metody stosujemy u nastolatków celem hamaowania wypadania włosów?
Przede wszystkim rozpoczynamy od trichoskopii, czyli mikroskopowego badania skóry głowy. Badanie włosów umożliwi nam zdiagnozowanie z jakim dokładnie problemem mamy do czynienia. Często również, aby doprecyzować diagnozę należy jeszcze wykonać badania z krwi pod kątem hormonów, witamin, minerałów. Następnie wprowadzamy odpowiednią pielęgnację domową w postaci kosmetyków leczniczych. Są to peelingi do skóry głowy, odpowiednie szampony oraz preparaty do wcierania takie jak ampułki czy też lotiony jak również suplementy uzupełniające niedobory witamin i minerałów, które często u nastolatków się zdarzają. Jeśli jest taka potrzeba to lekarz dermatolog trycholog wprowadza również leki farmakologiczne w postaci preparatów do wcierania w skórę głowy czy też do stosowania doustnie. Dodatkowo u nastolatków wykonujemy bezinwazyjne zabiegi przeciw wypadaniu włosów oraz zabiegi przeciw łysieniu. Najczęściej jest to zabieg infuzji tlenowej na włosy i skórę głowy, dzięki któremu w sposób bezbolesny wprowadzamy do skóry głowy witaminy, minerały oraz aminokwasy, które hamują wypadanie włosów oraz stymulują wzrost nowych włosów. Często stosujemy u nastolatków zabiegi z zastosowaniem kosmetyków trychologicznych oraz sauny i naświetlania lampą LED. Te zabiegi świetnie się sprawdzają jeśli pacjent ma problem zarówno z wypadaniem włosów jak i łupieżem czy łojotokiem skóry głowy.
Inne problemy z włosami, które obserwujemy u nastolatków
Znacznie rzadziej, ale jednak regularnie zgłaszają się do gabinety osoby w nastoletnim wieku z problemem łysienia plackowatego. Łysienie plackowate objawia się pojawieniem się na skórze głowy, ale także na ciele obszarów najczęściej okrągłych i zupełnie pozbawionych włosów. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym i wymaga specjalistycznego leczenia. Kolejnym problemem jest trichotillomania. Trichotillomania to problem o podłożu psychiatrycznym, który polega na świadomym lub nieświadomym wyrywaniu sobie włosów, co prowadzi do rozładowania emocjonalnego napięcia, który towarzyszy osobie cierpiącej na to schorzenie. Trichotillomania wymaga nie tylko leczenia trychologicznego, ale rówienież psychiatrycznego oraz terapii psychologicznej. Jeśli zauważasz u swojego dziecka, że przesadnie bawi się włosami, nakręca je na palce a przy tym włosy się przerzedzają i nadmiernie wypadają to może być to właśnie ten problem.
Zasady pielęgnacji włosów i skóry głowy u nastolatków
Na koniec kilka zdań na temat podstawowych zasad pielęgnacji włosów i skóry głowy u nastolatków, które pozwolą zachować zdrowie skóry głowy w tym trudnym okresie związanym z nadmierną pracą gruczołów łojowych.
- Wykonuj peeling skóry głowy regularnie jeden raz w tygodniu
- Myj głowę tak częstą jak włosy tego potrzebują, jeśli tylko się przetłuszczą umyj je. Możesz myć włosy nawet codziennie lub co dwa dni. Wybieraj do tego szampony przeznaczone do częstego stosowania. Przykłady takich szamponów: https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/szampony-do-wrazliwej-skory-glowy-42
- Myjąc włosy powtarzaj tą czynność dwukrotnie, czyli spień szampon na skórze głowy, spłucz a następnie spień go drugi raz. Potrzymaj pianę na 3-5 minut i dopiero dobrze spłucz kosmetyk.
- Jeśli masz długie włosy to nie zapominaj o stosowaniu odżywek na ich długość oraz serum na końcówki. Nie prostuj włosów codziennie. Rób to tylko okazyjnie i koniecznie używaj preparatów termoochronnych przed prostowaniem.
- Susz włosy suszarką po każdym myciu, średnio ciepłym powietrzem. Nie śpij z mokrymi włosami.
mgr Edyta Pawluś
właściciel, trycholog kosmetyczny, kosmetolog
Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuję się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej.