Facebook
Facebook
Opinie
Opinie
Blog
Blog
Instagram
Instagram
 • Łysienie plackowate


  Łysienie plackowate to choroba polegająca na pojawianiu się na skórze głowy oraz na ciele obszarów pozbawionych włosów. W Centrum Zdrowego Włosa oferujemy leczenie łysienia plackowatego oraz pełną diagnostykę, przeprowadzaną przez doświadczonego lekarza dermatologa trychologa.

   

  Łysienie plackowate – przyczyny powstawania choroby

  Łysienie plackowate może pojawić się zarówno na skórze głowy jak i na ciele. Przybiera postać placków – obszarów zupełnie pozbawionych włosów lub może prowadzić do całkowitej utraty włosów na całej powierzchni skóry głowy lub na ciele. Przyczyna łysienia nie jest całkowicie poznana. W rozwoju łysienia istotne znaczenie ma stres oraz mechanizmy autoimmunologiczne. W łysieniu plackowatym nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych ani komórek macierzystych w mieszkach włosowych, dzięki czemu zawsze istnieje szansa na odrost włosów w miejscach objętych łysieniem.

   

  Łysienie plackowate – diagnozowanie choroby w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie

   

  Łysienie plackowate w głównej mierze diagnozowane jest poprzez trichoskopię. Trichoskopia to mikroskopowe badanie skóry głowy i włosów. Lekarz dermatolog trycholog diagnozuje łysienie plackowate poprzez ocenie w badaniu trichoskopii kilku charakterystycznych cech łysienia, takich jak czarne kropki, żółte kropki, włosy wykrzyknikowe, włosy wyłamane. Trichoskopia pozwala nie tylko zdiagnozować problem, ale również ocenić aktywność choroby. W szczególnych przypadkach, kiedy trichoskopia nie daje jednoznacznej odpowiedzi dermatolog trycholog podejmuje decyzję o wykonaniu dodatkowych badań np. biopsji skóry głowy.

   

  Łysienie plackowate Kraków – jak leczyły łysienie plackowate w Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie?

   

  Łysienie plackowate w każdym przypadku wymaga leczenia farmakologicznego, które powinien przeprowadzić doświadczony dermatolog trycholog. Leczenie farmakologiczne z reguły ma postać leków miejscowo stosowanych na skórę głowy, które hamują proces zapalny w mieszkach włosowych oraz stymulują odrost włosów. Dodatkowo oprócz leków, aby wzmocnić leczenie rekomendujemy zabiegi stymulujące wzrost włosów: zabiegi trychologiczne przeciw łysieniu, naświetlanie skóry głowy lampą LED, stymulacja mieszków włosowych. zabiegi w naszym gabinecie wykonywane są przez doświadczonych trychologów kosmetologów, we współpracy z dermatologiem. Połączenie leczenia dermatologicznego razem z zabiegami trychologicznymi daje pozytywne rezultaty. W większości przypadków łysienia plackowatego nie wystarczą same zabiegi, które często oferowane są przez różne gabinety trychologiczne. Same zabiegi stymulują mieszki włosowe, ale nie hamują procesu zapalnego, który jest przyczyną utraty włosów, a więc nie eliminują podłoża choroby. Dlatego też w terapii łysienia plackowatego kluczowa jest współpraca dermatologa z kosmetologiem.

  Rozwiązania